Mange danske fodboldfans har nok lagt en del timer i det populære computerspil Football Manager, hvor man kan bruge timevis på at scoute spillere og prøve at finde det næste wonderkid at hente til sin favoritklub.
For 25-årige Adrian von Heijne er scouting imidlertid ikke kun det, man gør i fritiden i Football Manager.
Ved årsskiftet tiltrådte han som chefscout i Superliga-klubben OB, efter at han i nogle år har haft en stor rolle med rekrutteringen i Allsvenskan-klubben IK Sirius. Og selvom han ligesom mange andre fodboldinteresserede har brugt timer i Football Manager, er det ikke hemmeligheden bag, at han som blot 25-årig nu får ansvaret for scoutingen i en klub af OB’s størrelse.
– Der har helt sikkert været brugt et par hundrede timer med Football Manager i løbet af årene. Jeg vil ikke lyve, griner Adrian von Heijne og fortsætter:
– Men det er ikke grunden til, at jeg har fået mine jobs i fodboldverdenen, eller at OB henvendte sig til mig i efteråret.
– Kort fortalt er min historie, at jeg flyttede til Uppsala for at studere, men jeg blev involveret i IK Sirius rimelig hurtigt som ungdomstræner. Derefter fik jeg mere og mere ansvar i akademiet og fik en rolle som analytiker i førstholdet. Det udviklede sig til en scouting-position, og derfra fik jeg bare mere og mere ansvar i hele rekrutteringsprocessen.
Hvordan havnede du så i OB?
– OB henvendte sig i løbet af efteråret, og efter et par møder følte jeg, at det kunne være en fantastisk mulighed for at flytte til en stor klub i en større liga. Personligt får jeg også oplevelsen af at leve i udlandet. Det hele får mig forhåbentlig til at vokse, men jeg føler også, at jeg allerede kan bidrage med de ting, jeg er pænt god til.
Og det, Adrian von Heijne er god til, er at scoute spillere, blandt andet ved at lægge vægt på data og statistikker, som de seneste år virkelig har gjort sit indtog i fodboldverdenen.
– Det (rollen som chefscout, red.) handler om at overse hele scoutingprocessen. En af mine styrker er, at jeg er ret struktureret, og hos Sirius arbejdede vi meget med objektiv scouting. Det er dataanalyse og statistikker og så videre, og vi byggede vores egne platforme og websider for at være den bedste version af os selv på det punkt. Det er noget, jeg vil fokusere meget på i OB også. Det er også vigtigt i forbindelse med at præsentere spillere ordentligt til dem, der træffer beslutningerne, siger von Heijne og tilføjer:
– Der er også meget traditionel scouting med at rejse og se kampe live og have gode forbindelser med folk rundt om på kloden, der ved meget om fodbold og kan hjælpe os med at komme med tips til spillere, vi måske ikke selv har bemærket. Og så også at bruge nogle timer på videoscouting hver uge.
Hvordan er det at scoute specifikt til OB?
– Når vi kombinerer den objektive og subjektive scouting med en forståelse for en spillers baggrund, personlighed og personlige forudsætninger, får vi en forståelse for, hvilken spiller vi taler om, og om han er et godt fit for OB. Det er egentlig ikke et svært spørgsmål at svare på, for det handler bare om at gøre alle skridt i rekrutteringsprocessen så godt som vi kan og være grundige.
Adrian von Heijne har allerede i sin korte tid i OB oplevet store forskelle på den fynske klub, der alt andet lige er noget større end IK Sirius. Der er blandt andet flere navne at lære for chefscouten. Men han har godt styr på ambitionerne.
– Jeg vil gerne bidrage til den vej, klubben er på. Strategien er inspirerende. Vi ønsker at udvikle os for at konkurrere om at komme i, og senere også konkurrere i, Europa. Jeg vil gøre mit arbejde så godt, som jeg overhovedet kan, for at det kan ske. Når jeg gør det, er jeg også sikker på, at jeg også selv vil vokse, både professionelt i en ny klub og i en ny liga, men også personligt med at bo i udlandet, siger von Heijne.
I forbindelse med hyringen af Adrian von Heijne som chefscout hyrede OB også Anders Møller Christensen som akademiscout.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG