25-årig skal finde OB’s næste stjerner

Interview med OB's nye chefscout, der skal være med til at finde fynboernes næste stjerner.



Mange danske fodboldfans har nok lagt en del timer i det populære computerspil Football Manager, hvor man kan bruge timevis på at scoute spillere og prøve at finde det næste wonderkid at hente til sin favoritklub.

For 25-årige Adrian von Heijne er scouting imidlertid ikke kun det, man gør i fritiden i Football Manager.

Ved årsskiftet tiltrådte han som chefscout i Superliga-klubben OB, efter at han i nogle år har haft en stor rolle med rekrutteringen i Allsvenskan-klubben IK Sirius. Og selvom han ligesom mange andre fodboldinteresserede har brugt timer i Football Manager, er det ikke hemmeligheden bag, at han som blot 25-årig nu får ansvaret for scoutingen i en klub af OB’s størrelse.

– Der har helt sikkert været brugt et par hundrede timer med Football Manager i løbet af årene. Jeg vil ikke lyve, griner Adrian von Heijne og fortsætter:

– Men det er ikke grunden til, at jeg har fået mine jobs i fodboldverdenen, eller at OB henvendte sig til mig i efteråret.

– Kort fortalt er min historie, at jeg flyttede til Uppsala for at studere, men jeg blev involveret i IK Sirius rimelig hurtigt som ungdomstræner. Derefter fik jeg mere og mere ansvar i akademiet og fik en rolle som analytiker i førstholdet. Det udviklede sig til en scouting-position, og derfra fik jeg bare mere og mere ansvar i hele rekrutteringsprocessen.

Hvordan havnede du så i OB?

– OB henvendte sig i løbet af efteråret, og efter et par møder følte jeg, at det kunne være en fantastisk mulighed for at flytte til en stor klub i en større liga. Personligt får jeg også oplevelsen af at leve i udlandet. Det hele får mig forhåbentlig til at vokse, men jeg føler også, at jeg allerede kan bidrage med de ting, jeg er pænt god til.

Og det, Adrian von Heijne er god til, er at scoute spillere, blandt andet ved at lægge vægt på data og statistikker, som de seneste år virkelig har gjort sit indtog i fodboldverdenen. 

– Det (rollen som chefscout, red.) handler om at overse hele scoutingprocessen. En af mine styrker er, at jeg er ret struktureret, og hos Sirius arbejdede vi meget med objektiv scouting. Det er dataanalyse og statistikker og så videre, og vi byggede vores egne platforme og websider for at være den bedste version af os selv på det punkt. Det er noget, jeg vil fokusere meget på i OB også. Det er også vigtigt i forbindelse med at præsentere spillere ordentligt til dem, der træffer beslutningerne, siger von Heijne og tilføjer:

– Der er også meget traditionel scouting med at rejse og se kampe live og have gode forbindelser med folk rundt om på kloden, der ved meget om fodbold og kan hjælpe os med at komme med tips til spillere, vi måske ikke selv har bemærket. Og så også at bruge nogle timer på videoscouting hver uge.

Hvordan er det at scoute specifikt til OB?

– Når vi kombinerer den objektive og subjektive scouting med en forståelse for en spillers baggrund, personlighed og personlige forudsætninger, får vi en forståelse for, hvilken spiller vi taler om, og om han er et godt fit for OB. Det er egentlig ikke et svært spørgsmål at svare på, for det handler bare om at gøre alle skridt i rekrutteringsprocessen så godt som vi kan og være grundige.

Adrian von Heijne har allerede i sin korte tid i OB oplevet store forskelle på den fynske klub, der alt andet lige er noget større end IK Sirius. Der er blandt andet flere navne at lære for chefscouten. Men han har godt styr på ambitionerne.

– Jeg vil gerne bidrage til den vej, klubben er på. Strategien er inspirerende. Vi ønsker at udvikle os for at konkurrere om at komme i, og senere også konkurrere i, Europa. Jeg vil gøre mit arbejde så godt, som jeg overhovedet kan, for at det kan ske. Når jeg gør det, er jeg også sikker på, at jeg også selv vil vokse, både professionelt i en ny klub og i en ny liga, men også personligt med at bo i udlandet, siger von Heijne.

I forbindelse med hyringen af Adrian von Heijne som chefscout hyrede OB også Anders Møller Christensen som akademiscout. 





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Hård dom over Franks fremtid

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Hold nu kæft med Arsenal!

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Dansk målsluger skifter til topklub

Zorniger i chok: Er det en joke?

– Det var en skuffelse



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte

Katastrofe for Jack Grealish

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’