25 indsprøjtninger: Åbner op om skadeshelvede

FC København-profilen fortæller her om, hvordan han et hav af gange har fået indsprøjtninger i knæet i løbet af sin skadespause.



Tipsbladet på Frederiksberg. 

Han har ikke spillet en gældende kamp for FC København siden april, men tirsdag tog David Khocholava et stort skridt mod at gøre sig comeback efter en længere skadespause. Den georgiske forsvarsspiller fik nemlig godt og vel 40 minutter på banen i en reservekamp mod FC Midtjylland.

Selvom det var en råkold affære på 10’eren, nærmest lyser glæden over at være tilbage ud af David Khocholava, da han efter kampen møder pressen.

– Det er fantastisk. Jeg kan ikke sige, at jeg er helt tilbage, fordi selvfølgelig skal jeg have flere minutter, men det føles godt, og mit knæ har det godt, siger FCK-stopperen.

Og det forstår man godt, når man hører, hvad Khocholava har været igennem det seneste halve år. Først måtte han opereres i det ene knæ, og da han så havde kommet sig, fik han et lignende problem i det andet knæ og måtte opereres igen.

– Jeg vil ikke lyve. Det har nok været en af de sværeste perioder. Mange op- og nedture. Mange indsprøjtninger i knæet. Det var ret hårdt, men lige nu har jeg det perfekt.

– Det er svært, når man er ude i tre måneder, og at man så skal opereres igen efter én træning med holdet, og at man ved, at man så skal være ude i tre måneder igen. Den første periode var okay, fordi jeg vidste, jeg skulle have en operation. Den anden periode var meget sværere. Men tak til de gode fysioterapeuter. De hjalp mig også mentalt, siger David Khocholava.

Især de omtalte indsprøjtninger har ikke været behagelige for Khocholava, der ifølge eget udsagn har fået omtrent 25 af dem.

– Det var tidspunkter, hvor jeg havde væske og blod i knæet, og lægen skulle tage det ud og sprøjte noget andet ind. Jeg ved ikke, hvad det var, fordi jeg er ikke læge, men åbenbart skulle det slå inflammationen ned. Det var en del, og det var ikke det rareste, men det var nødvendigt, og nu er jeg tilbage. Jeg kan bare sige tak til lægen.

Hvor fik du dem?

– Jeg gjorde det alle vegne. Nogle gange på hospitalet, nogle gange hos lægen, nogle gange her. Det er ikke sådan, at man skal på hospitalet for det, men man har brug for nogle dages hvile bagefter.

Hvornår fik du sidst en?

– For to dage siden.

Skal det fortsætte?

– Det kan jeg ikke svare på. Jeg håber det virkelig ikke. For fire måneder siden sagde jeg til lægen, at jeg ikke ville have flere indsprøjtninger, men jeg har fået fire siden da. Det var der behov for. Så jeg kan ikke være sikker, siger han og tilføjer:

– Jeg håber ikke, at du skal mærke, hvordan det føles, når der tages blod ud af knæet. Det er ikke den bedste følelse, lad os sige det sådan.

David Khocholava fortæller desuden, at han er klar til at tage et kvarter eller tyve minutter på banen mod Vejle Boldklub lørdag, hvis det bliver nødvendigt. Om det ender sådan, må tiden vise. 





Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Real Madrid vinder igen

Thomas Frank og Tottenham i comeback

David Nielsen: – Det er et helvede

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Blæst bagover af dansk stjerne

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Rigtig skidt for Hermansen

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Nu topper AC Horsens 1. division

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Nedtur for Mattias Skjelmose

– Jeg vil vinde Champions League

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

FC Midtjylland – Viborg FF

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

En fynsk kongetransfer!

Forlanger undskyldning efter transferbombe



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansker i stort kinesisk eventyr

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Randers FC – FC Nordsjælland

Bendtner scorer nyt job

Engelsk legende til Wrexham?

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

FC København – Silkeborg IF