Johan Larsson nåede at spille for Brøndby i seks forskellige sæsoner fra 2015 til og med 2019, og her havde den svenske højre back et par mildest talt prominente cheftrænere.
Da han kom til, stod Thomas Frank i spidsen for de blågule. Efter halvandet år blev der skiftet ud, og ind kom i stedet Alexander Zorniger, der nød knap tre succesfulde år på Vestegnen og løftede klubben. Og til sidst kom Niels Frederiksen, der siden førte Brøndby til et tiltrængt mesterskab.
For Johan Larsson, der i dag er 35 år og har lagt støvlerne på hylden, kom den bedste tid uden tvivl under Alexander Zorniger.
– Som træner er han den bedste, jeg har haft nogensinde. Der er ikke noget der, siger Johan Larsson til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en vild træner, men en vildt god træner, hvis du er klar til at give alt af dig selv for ham, så findes der ingen bedre. Det vil jeg mene. Det var der mange af os, der var villige til at gøre. Det var også så fedt – også som træner, kan jeg forestille mig – at når man træner og spiller så hårdt, som vi gjorde, at det så virker, og at man kan se, hvilken impact det har på holdet og spillerne.
Udadtil kan den tyske cheftræner sommetider virke hård, og det var han også internt. Men særligt én ting gjorde, at han fik spillerne bag sig.
– Han var altid hård. Det var ikke sådan, at han gav slip på det, men det, der gav os et kick, var de resultater, vi fik. Det var sådan, “Okay, vi træner pissehårdt, men det er også fair.”. Han var også altid fair og gjorde det klart, at det ville være sindssygt hårdt, men at vi ville få resultater. Det var troværdigt, siger Johan Larsson.
LÆS OGSÅ: Håber på Christian Nørgaard-comeback til Brøndby

Snakker stadig
I dag er Alexander Zorniger tilbage i Superligaen – dog ikke i Brøndby, men i stedet i OB, som han har ført til en fornem sæson i Superligaen.
Noget, der ikke er gået den svenske højre backs næse forbi.
– Ja, det er virkelig godt gået. Vi snakker en gang imellem, og vi skriver lidt sammen. Vi har kontakt, så det er fint, at man kan have det med en træner også, slutter Johan Larsson.
Onsdag aften skal Alexander Zorniger og OB i aktion mod FC København klokken 18.00, mens Brøndby møder Viborg FF klokken 20.00.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
EKSKLUSIVT
Comeback efter 1.079 dage: Så ramte katastrofen
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
AVIS