VM-følgere vil have kritiske Qatar-historier

Størstedelen af de danske VM-følgere vil fortsat have historier om forholdene i Qatar, når VM går i gang.



VM-værtsnationen Qatar har været under kritisk lup fra medier, menneskerettighedsorganisationer og flere fodboldforbund forud for slutrundens start søndag aften.

Turneringens første fløjt markerer dog ikke en overgang til, at de VM-interesserede danskere kun vil høre om spillet med bolden.

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at 69 procent af de danskere, der kommer til at følge med i VM-slutrunden, håber, at dækningen af ikke-fodboldrelaterede emner i Qatar fortsætter, når slutrunden er i gang.

15,1 procent håber, at dækningen overvejende handler om fodbold, når VM er i gang, mens færre end hver sjette – 15,9 procent – håber, at dækningen af VM udelukkende handler om fodbold, når VM er i gang.

I perioden 3.-7. november blev 1003 repræsentativt udvalgte respondenter spurgt: "Når VM går i gang, ønsker du fortsat nyhedshistorier om Qatars forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle og andre ikke-fodboldrelaterede emner?"

Dansk Boldspil-Union (DBU) har været et af de fodboldforbund, der har sat fokus på og kritiseret VM-værten for at krænke menneskerettigheder i forhold til kvinder, homoseksuelle og migrantarbejdere.

DBU-direktør Jakob Jensen kan godt forstå, at de danske VM-følgere vil vide mere om forholdene i VM-værtslandet.

– Jeg er sikker på, at den debat, der har været om VM i Qatar, har givet danskerne interesse i at følge, hvordan udviklingen fortsætter i Qatar. De vil gerne have afdækket de kritiske forhold, der er i Qatar.

– Jeg kan sagtens forstå, at danskerne gerne vil have endnu mere efter den debat, der allerede har været, siger Jakob Jensen.

Han tror, det er en tendens, der vil gå igen i fremtiden i forbindelse med globale sportsbegivenheder.

– Jeg tror, at der er nogle ting i bevægelse, som man ikke kunne forudsige i 2010, da VM-værtskabet blev tildelt. Det gælder eksempelvis klimadebatten i relation til VM, og det gælder diskussionen om menneskerettigheder.

– Jeg tror, at vi fremover også diskuterer andre ting end det forretningsmæssige ved et VM-værtskab. Den udvikling er kommet for at blive, siger DBU-direktøren.

36,9 procent af respondenterne i undersøgelsen skal ikke følge med i VM-slutrunden.

/ritzau/





– Velkommen hjem Andreas Christensen

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

– Det her gør ondt for at være ærlig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’



Voldsomt transferønske til FCK

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn



Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen NYHEDER

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA



TRANSFER

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Det er lidt kaotisk

Spørger på Jonas Wind

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

I spil til stort job



MEDIE

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona