VM-følgere vil have kritiske Qatar-historier

Størstedelen af de danske VM-følgere vil fortsat have historier om forholdene i Qatar, når VM går i gang.



VM-værtsnationen Qatar har været under kritisk lup fra medier, menneskerettighedsorganisationer og flere fodboldforbund forud for slutrundens start søndag aften.

Turneringens første fløjt markerer dog ikke en overgang til, at de VM-interesserede danskere kun vil høre om spillet med bolden.

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at 69 procent af de danskere, der kommer til at følge med i VM-slutrunden, håber, at dækningen af ikke-fodboldrelaterede emner i Qatar fortsætter, når slutrunden er i gang.

15,1 procent håber, at dækningen overvejende handler om fodbold, når VM er i gang, mens færre end hver sjette – 15,9 procent – håber, at dækningen af VM udelukkende handler om fodbold, når VM er i gang.

I perioden 3.-7. november blev 1003 repræsentativt udvalgte respondenter spurgt: "Når VM går i gang, ønsker du fortsat nyhedshistorier om Qatars forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle og andre ikke-fodboldrelaterede emner?"

Dansk Boldspil-Union (DBU) har været et af de fodboldforbund, der har sat fokus på og kritiseret VM-værten for at krænke menneskerettigheder i forhold til kvinder, homoseksuelle og migrantarbejdere.

DBU-direktør Jakob Jensen kan godt forstå, at de danske VM-følgere vil vide mere om forholdene i VM-værtslandet.

– Jeg er sikker på, at den debat, der har været om VM i Qatar, har givet danskerne interesse i at følge, hvordan udviklingen fortsætter i Qatar. De vil gerne have afdækket de kritiske forhold, der er i Qatar.

– Jeg kan sagtens forstå, at danskerne gerne vil have endnu mere efter den debat, der allerede har været, siger Jakob Jensen.

Han tror, det er en tendens, der vil gå igen i fremtiden i forbindelse med globale sportsbegivenheder.

– Jeg tror, at der er nogle ting i bevægelse, som man ikke kunne forudsige i 2010, da VM-værtskabet blev tildelt. Det gælder eksempelvis klimadebatten i relation til VM, og det gælder diskussionen om menneskerettigheder.

– Jeg tror, at vi fremover også diskuterer andre ting end det forretningsmæssige ved et VM-værtskab. Den udvikling er kommet for at blive, siger DBU-direktøren.

36,9 procent af respondenterne i undersøgelsen skal ikke følge med i VM-slutrunden.

/ritzau/



Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Fælder dom over Højlund

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

– Et frygteligt scenarie

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Henter dansker – får god pakke

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

– Alle taler om dem!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Presset Frank: Her er vores store problem

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon