VM-følgere vil have kritiske Qatar-historier

Størstedelen af de danske VM-følgere vil fortsat have historier om forholdene i Qatar, når VM går i gang.



VM-værtsnationen Qatar har været under kritisk lup fra medier, menneskerettighedsorganisationer og flere fodboldforbund forud for slutrundens start søndag aften.

Turneringens første fløjt markerer dog ikke en overgang til, at de VM-interesserede danskere kun vil høre om spillet med bolden.

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at 69 procent af de danskere, der kommer til at følge med i VM-slutrunden, håber, at dækningen af ikke-fodboldrelaterede emner i Qatar fortsætter, når slutrunden er i gang.

15,1 procent håber, at dækningen overvejende handler om fodbold, når VM er i gang, mens færre end hver sjette – 15,9 procent – håber, at dækningen af VM udelukkende handler om fodbold, når VM er i gang.

I perioden 3.-7. november blev 1003 repræsentativt udvalgte respondenter spurgt: "Når VM går i gang, ønsker du fortsat nyhedshistorier om Qatars forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle og andre ikke-fodboldrelaterede emner?"

Dansk Boldspil-Union (DBU) har været et af de fodboldforbund, der har sat fokus på og kritiseret VM-værten for at krænke menneskerettigheder i forhold til kvinder, homoseksuelle og migrantarbejdere.

DBU-direktør Jakob Jensen kan godt forstå, at de danske VM-følgere vil vide mere om forholdene i VM-værtslandet.

– Jeg er sikker på, at den debat, der har været om VM i Qatar, har givet danskerne interesse i at følge, hvordan udviklingen fortsætter i Qatar. De vil gerne have afdækket de kritiske forhold, der er i Qatar.

– Jeg kan sagtens forstå, at danskerne gerne vil have endnu mere efter den debat, der allerede har været, siger Jakob Jensen.

Han tror, det er en tendens, der vil gå igen i fremtiden i forbindelse med globale sportsbegivenheder.

– Jeg tror, at der er nogle ting i bevægelse, som man ikke kunne forudsige i 2010, da VM-værtskabet blev tildelt. Det gælder eksempelvis klimadebatten i relation til VM, og det gælder diskussionen om menneskerettigheder.

– Jeg tror, at vi fremover også diskuterer andre ting end det forretningsmæssige ved et VM-værtskab. Den udvikling er kommet for at blive, siger DBU-direktøren.

36,9 procent af respondenterne i undersøgelsen skal ikke følge med i VM-slutrunden.

/ritzau/



Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Bombe på vej – sker det i dag? 

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien