VM-følgere vil have kritiske Qatar-historier

Størstedelen af de danske VM-følgere vil fortsat have historier om forholdene i Qatar, når VM går i gang.



VM-værtsnationen Qatar har været under kritisk lup fra medier, menneskerettighedsorganisationer og flere fodboldforbund forud for slutrundens start søndag aften.

Turneringens første fløjt markerer dog ikke en overgang til, at de VM-interesserede danskere kun vil høre om spillet med bolden.

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at 69 procent af de danskere, der kommer til at følge med i VM-slutrunden, håber, at dækningen af ikke-fodboldrelaterede emner i Qatar fortsætter, når slutrunden er i gang.

15,1 procent håber, at dækningen overvejende handler om fodbold, når VM er i gang, mens færre end hver sjette – 15,9 procent – håber, at dækningen af VM udelukkende handler om fodbold, når VM er i gang.

I perioden 3.-7. november blev 1003 repræsentativt udvalgte respondenter spurgt: "Når VM går i gang, ønsker du fortsat nyhedshistorier om Qatars forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle og andre ikke-fodboldrelaterede emner?"

Dansk Boldspil-Union (DBU) har været et af de fodboldforbund, der har sat fokus på og kritiseret VM-værten for at krænke menneskerettigheder i forhold til kvinder, homoseksuelle og migrantarbejdere.

DBU-direktør Jakob Jensen kan godt forstå, at de danske VM-følgere vil vide mere om forholdene i VM-værtslandet.

– Jeg er sikker på, at den debat, der har været om VM i Qatar, har givet danskerne interesse i at følge, hvordan udviklingen fortsætter i Qatar. De vil gerne have afdækket de kritiske forhold, der er i Qatar.

– Jeg kan sagtens forstå, at danskerne gerne vil have endnu mere efter den debat, der allerede har været, siger Jakob Jensen.

Han tror, det er en tendens, der vil gå igen i fremtiden i forbindelse med globale sportsbegivenheder.

– Jeg tror, at der er nogle ting i bevægelse, som man ikke kunne forudsige i 2010, da VM-værtskabet blev tildelt. Det gælder eksempelvis klimadebatten i relation til VM, og det gælder diskussionen om menneskerettigheder.

– Jeg tror, at vi fremover også diskuterer andre ting end det forretningsmæssige ved et VM-værtskab. Den udvikling er kommet for at blive, siger DBU-direktøren.

36,9 procent af respondenterne i undersøgelsen skal ikke følge med i VM-slutrunden.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Benhård Brian Riemer-melding

Jubler over ny Brøndby-chef

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden