VM-følgere vil have kritiske Qatar-historier

Størstedelen af de danske VM-følgere vil fortsat have historier om forholdene i Qatar, når VM går i gang.



VM-værtsnationen Qatar har været under kritisk lup fra medier, menneskerettighedsorganisationer og flere fodboldforbund forud for slutrundens start søndag aften.

Turneringens første fløjt markerer dog ikke en overgang til, at de VM-interesserede danskere kun vil høre om spillet med bolden.

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at 69 procent af de danskere, der kommer til at følge med i VM-slutrunden, håber, at dækningen af ikke-fodboldrelaterede emner i Qatar fortsætter, når slutrunden er i gang.

15,1 procent håber, at dækningen overvejende handler om fodbold, når VM er i gang, mens færre end hver sjette – 15,9 procent – håber, at dækningen af VM udelukkende handler om fodbold, når VM er i gang.

I perioden 3.-7. november blev 1003 repræsentativt udvalgte respondenter spurgt: "Når VM går i gang, ønsker du fortsat nyhedshistorier om Qatars forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle og andre ikke-fodboldrelaterede emner?"

Dansk Boldspil-Union (DBU) har været et af de fodboldforbund, der har sat fokus på og kritiseret VM-værten for at krænke menneskerettigheder i forhold til kvinder, homoseksuelle og migrantarbejdere.

DBU-direktør Jakob Jensen kan godt forstå, at de danske VM-følgere vil vide mere om forholdene i VM-værtslandet.

– Jeg er sikker på, at den debat, der har været om VM i Qatar, har givet danskerne interesse i at følge, hvordan udviklingen fortsætter i Qatar. De vil gerne have afdækket de kritiske forhold, der er i Qatar.

– Jeg kan sagtens forstå, at danskerne gerne vil have endnu mere efter den debat, der allerede har været, siger Jakob Jensen.

Han tror, det er en tendens, der vil gå igen i fremtiden i forbindelse med globale sportsbegivenheder.

– Jeg tror, at der er nogle ting i bevægelse, som man ikke kunne forudsige i 2010, da VM-værtskabet blev tildelt. Det gælder eksempelvis klimadebatten i relation til VM, og det gælder diskussionen om menneskerettigheder.

– Jeg tror, at vi fremover også diskuterer andre ting end det forretningsmæssige ved et VM-værtskab. Den udvikling er kommet for at blive, siger DBU-direktøren.

36,9 procent af respondenterne i undersøgelsen skal ikke følge med i VM-slutrunden.

/ritzau/





I stort skænderi med Wolfsburg-spiller


– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

‘Brøndby var millimeter fra’

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Hyldes – nu er det forbi

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Den største underpræstation i Superligaen

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

AGF videre efter stort pokaldrama

Hentet af ambulance

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Thomas Frank besøger dansk klub

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

‘Jeg forlader holdet’

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?