– 97,5 millioner for Daramy er meget at betale

Dansk ekspert studser en smule over den høje pris på Mohamed Daramy.-



Mohamed Daramy spiller med al sandsynlighed afskedskamp for FC København, når løverne torsdag møder Sivasspor i playoffrunden i Conference League.

FC København og AFC Ajax er nået til enighed om en transfer, der sender Mohamed Daramy til den hollandske hovedstad de kommende fem år. FCK får 90 millioner kroner her og nu, og senere kan følge op mod 7,5 millioner i bonus, så den samlede transfersum beløber sig til 97,5 millioner kroner.

Det er ny rekord i FC København, og Flemming Povlsen, der er ekspert hos Discovery Networks, studser over den høje pris.

– Det er mange penge for Daramy. Normalt betaler man sådan et beløb for en spiller, som allerede har en masse international erfaring – ikke for et talent, der endnu ikke har bevist særlig meget, siger Flemming Povlsen til De Telegraaf.

Helt sikkert er det, at Mohamed Daramy ikke toppede ønskelisten i AFC Ajax, da transfervinduet åbnede. Det gjorde Kamaldeen Sulemana, der som bekendt valgte Stade Rennes over den hollandske storklub.

Flemming Povlsen mener, at den tidligere FC Nordsjælland-stjerne er på et højere niveau end Mohamed Daramy.

– Han er den hurtigste spiller, jeg kender. Han er enormt eksplosiv, og så har han i højere grad bevist sig som målscorer, end Daramy har. Daramy er til gengæld en spiller med et bedre blik for sine holdkammerater, lyder det fra den danske ekspert.

19-årige Mohamed Daramy er noteret for 12 mål og syv assists i 74 Superliga-kampe for FC København. Til sammenligning bidrog Kamaldeen Sulemana med 14 mål og fem assists i 42 kampe i FC Nordsjælland-trøjen. 







EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’