AaB-boss: Vi sigter efter at sælge Jores Okore

AaB vil forsøge at sælge Jores Okore i det igangværende transfervindue, fortæller direktør Thomas Bælum.



Der har nærmest været musestille i AaB i dette transfervindue, men det kan være stilhed før en stormfuld afslutning.

Mens nordjyderne venter på, at klubbens nye sportschef Inge André Olsen tiltræder senest 1. april, er det administrerende direktør Thomas Bælum, der svinger taktstokken, og han varsler aktivitet i den sidste halvanden uges tid af vinduet.

– Vi har haft tre travle transfervinduer, og vi føler os godt besatte. Hvis der er noget, vi døjer med, så er det at give alle den spilletid, de fortjener. Derfor afventer vi også, om der ikke kommer til at ske et eller andet, siger Thomas Bælum til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har lidt for mange midtstoppere, så der arbejder vi aktivt på, om vi ikke kan få tyndet lidt ud.

Thomas Bælum lægger ikke skjul på, at det først og fremmest er Jores Okore, der står på affyringsrampen. Midtstopperens kontrakt udløber efter denne sæson.

– Det er sidste chance for at få en transfersum for Jores Okore, med mindre vi forlænger aftalen. Man skal aldrig sige aldrig, men vi er godt besatte i det centrale forsvar med to upcomming talenter i Anders Bærtelsen og Mathias Ross Jensen, så førsteprioriteten er at se på, om vi kan sælge Okore i det her transfervindue, lyder det fra AaB-direktøren.

Er der interesse for Okore?

– Der har været nogle henvendelser, men kun på agentniveau. Hvis vi ender med at beholde Okore yderligere et halvt år, glæder vi os over at råde over en rigtig dygtig spiller i foråret.

Hvis I ikke får solgt Jores Okore, er det så planen at udleje enten Mathias Ross Jensen eller Anders Bærtelsen? Muligvis dem begge?

– Ja, præcis, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB-direktøren fortæller videre, at midtbanespilleren Robert Kakeeto skal sendes videre. Kakeeto er netop vendt hjem fra et lejeophold i finske Helsinki IFK, og AaB er åbne for et nyt lejemål og et permanent farvel.

AaB overvintrer som nummer seks i Superligaen. 

Læs også:Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer




LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Supercomputer: De vinder Superligaen

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

AC Horsens – FC Nordsjælland

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

LIVE: FCK smider sejren

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?