Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer

Brøndby IF er tæt på salg af Kamil Wilczek, bekræfter klubben fra den københavnske vestegn.



Det startede lidt som et løst Twitter-rygte, men der kan er sandhed bag rygterne, der sender angriber Kamil Wilczek fra Brøndby til Tyrkiet og Göztepe.

Flere tyrkiske medier er i de seneste timer begyndt at skrive om, at Kamil Wilczek bliver solgt til Göztepe – blandt andet det store tyrkiske medie Fanatik – og nu bekræfter Brøndby, at angriberen er tæt på et salg.

Han er rejst til Tyrkiet for at forhandle personlige forhold på plads.

Dermed er det tæt på et farvel til den 32-årige Superliga-topscorer, der igennem flere sæsoner har været fremragende i dansk fodbold og for Brøndby IF, hvor han har lavet mål på samlebånd.

– Jeg er utrolig stolt af at have repræsenteret Brøndby IF og opnået de milepæle, jeg har. Det er en ære, jeg altid vil have med mig, og især pokalfinalesejren i 2018 står for mig som et stort højdepunkt i min karriere, siger Kamil Wilczek til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Jeg skylder alle i og omkring Brøndby IF en stor tak for, hvordan min familie og jeg er blevet behandlet i hele min tid i klubben. Det betyder meget for mig, og jeg har ønsket at betale tilbage, hvilket betød, at jeg sidste vinter forlængede med klubben. Nu håber jeg, at de sidste detaljer falder på plads på mit besøg dernede. Det har været vigtigt for mig, at klubben bliver kompenseret, og jeg er taknemmelig for, at klubben giver mig og min familie muligheden for at tage på endnu et udlandseventyr. Sidst, men ikke mindst, så kan jeg kun bekræfte, hvad alle Brøndby fans siger; en gang Brøndby, altid Brøndby. Brøndby vil altid være i mit hjerte.

Hvis aftalen falder på plads, vil Brøndby have brugt januars transfervindue på at sælge Hany Mukhtar, Dominik Kaiser og Kamil Wilczek. Dermed må man i den grad sige, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen forsøger at sætte tæring efter næring. Klubben kommer ud af 2019 med et blodrødt regnskab, der ventes at være i omegnen af et minus på 80 millioner kroner.

Det er blandt andet derfor, at ejer Jan Bech Andersen forventes at skulle ind og dække noget af underskuddet via den aktieemission, der er i februar.

Læs også:Brøndby-fans lavede ballade: KMD afventer grundig evaluering





Tæt på vild Superliga-handel – får option




LIVE

TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

FCK henter svensk talent