Det startede lidt som et løst Twitter-rygte, men der kan er sandhed bag rygterne, der sender angriber Kamil Wilczek fra Brøndby til Tyrkiet og Göztepe.
Flere tyrkiske medier er i de seneste timer begyndt at skrive om, at Kamil Wilczek bliver solgt til Göztepe – blandt andet det store tyrkiske medie Fanatik – og nu bekræfter Brøndby, at angriberen er tæt på et salg.
Han er rejst til Tyrkiet for at forhandle personlige forhold på plads.
Dermed er det tæt på et farvel til den 32-årige Superliga-topscorer, der igennem flere sæsoner har været fremragende i dansk fodbold og for Brøndby IF, hvor han har lavet mål på samlebånd.
– Jeg er utrolig stolt af at have repræsenteret Brøndby IF og opnået de milepæle, jeg har. Det er en ære, jeg altid vil have med mig, og især pokalfinalesejren i 2018 står for mig som et stort højdepunkt i min karriere, siger Kamil Wilczek til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Jeg skylder alle i og omkring Brøndby IF en stor tak for, hvordan min familie og jeg er blevet behandlet i hele min tid i klubben. Det betyder meget for mig, og jeg har ønsket at betale tilbage, hvilket betød, at jeg sidste vinter forlængede med klubben. Nu håber jeg, at de sidste detaljer falder på plads på mit besøg dernede. Det har været vigtigt for mig, at klubben bliver kompenseret, og jeg er taknemmelig for, at klubben giver mig og min familie muligheden for at tage på endnu et udlandseventyr. Sidst, men ikke mindst, så kan jeg kun bekræfte, hvad alle Brøndby fans siger; en gang Brøndby, altid Brøndby. Brøndby vil altid være i mit hjerte.
Hvis aftalen falder på plads, vil Brøndby have brugt januars transfervindue på at sælge Hany Mukhtar, Dominik Kaiser og Kamil Wilczek. Dermed må man i den grad sige, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen forsøger at sætte tæring efter næring. Klubben kommer ud af 2019 med et blodrødt regnskab, der ventes at være i omegnen af et minus på 80 millioner kroner.
Det er blandt andet derfor, at ejer Jan Bech Andersen forventes at skulle ind og dække noget af underskuddet via den aktieemission, der er i februar.
Læs også:Brøndby-fans lavede ballade: KMD afventer grundig evaluering
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED
