Det startede lidt som et løst Twitter-rygte, men der kan er sandhed bag rygterne, der sender angriber Kamil Wilczek fra Brøndby til Tyrkiet og Göztepe.
Flere tyrkiske medier er i de seneste timer begyndt at skrive om, at Kamil Wilczek bliver solgt til Göztepe – blandt andet det store tyrkiske medie Fanatik – og nu bekræfter Brøndby, at angriberen er tæt på et salg.
Han er rejst til Tyrkiet for at forhandle personlige forhold på plads.
Dermed er det tæt på et farvel til den 32-årige Superliga-topscorer, der igennem flere sæsoner har været fremragende i dansk fodbold og for Brøndby IF, hvor han har lavet mål på samlebånd.
– Jeg er utrolig stolt af at have repræsenteret Brøndby IF og opnået de milepæle, jeg har. Det er en ære, jeg altid vil have med mig, og især pokalfinalesejren i 2018 står for mig som et stort højdepunkt i min karriere, siger Kamil Wilczek til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Jeg skylder alle i og omkring Brøndby IF en stor tak for, hvordan min familie og jeg er blevet behandlet i hele min tid i klubben. Det betyder meget for mig, og jeg har ønsket at betale tilbage, hvilket betød, at jeg sidste vinter forlængede med klubben. Nu håber jeg, at de sidste detaljer falder på plads på mit besøg dernede. Det har været vigtigt for mig, at klubben bliver kompenseret, og jeg er taknemmelig for, at klubben giver mig og min familie muligheden for at tage på endnu et udlandseventyr. Sidst, men ikke mindst, så kan jeg kun bekræfte, hvad alle Brøndby fans siger; en gang Brøndby, altid Brøndby. Brøndby vil altid være i mit hjerte.
Hvis aftalen falder på plads, vil Brøndby have brugt januars transfervindue på at sælge Hany Mukhtar, Dominik Kaiser og Kamil Wilczek. Dermed må man i den grad sige, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen forsøger at sætte tæring efter næring. Klubben kommer ud af 2019 med et blodrødt regnskab, der ventes at være i omegnen af et minus på 80 millioner kroner.
Det er blandt andet derfor, at ejer Jan Bech Andersen forventes at skulle ind og dække noget af underskuddet via den aktieemission, der er i februar.
Læs også:Brøndby-fans lavede ballade: KMD afventer grundig evaluering
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
