Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer

Brøndby IF er tæt på salg af Kamil Wilczek, bekræfter klubben fra den københavnske vestegn.



Det startede lidt som et løst Twitter-rygte, men der kan er sandhed bag rygterne, der sender angriber Kamil Wilczek fra Brøndby til Tyrkiet og Göztepe.

Flere tyrkiske medier er i de seneste timer begyndt at skrive om, at Kamil Wilczek bliver solgt til Göztepe – blandt andet det store tyrkiske medie Fanatik – og nu bekræfter Brøndby, at angriberen er tæt på et salg.

Han er rejst til Tyrkiet for at forhandle personlige forhold på plads.

Dermed er det tæt på et farvel til den 32-årige Superliga-topscorer, der igennem flere sæsoner har været fremragende i dansk fodbold og for Brøndby IF, hvor han har lavet mål på samlebånd.

– Jeg er utrolig stolt af at have repræsenteret Brøndby IF og opnået de milepæle, jeg har. Det er en ære, jeg altid vil have med mig, og især pokalfinalesejren i 2018 står for mig som et stort højdepunkt i min karriere, siger Kamil Wilczek til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Jeg skylder alle i og omkring Brøndby IF en stor tak for, hvordan min familie og jeg er blevet behandlet i hele min tid i klubben. Det betyder meget for mig, og jeg har ønsket at betale tilbage, hvilket betød, at jeg sidste vinter forlængede med klubben. Nu håber jeg, at de sidste detaljer falder på plads på mit besøg dernede. Det har været vigtigt for mig, at klubben bliver kompenseret, og jeg er taknemmelig for, at klubben giver mig og min familie muligheden for at tage på endnu et udlandseventyr. Sidst, men ikke mindst, så kan jeg kun bekræfte, hvad alle Brøndby fans siger; en gang Brøndby, altid Brøndby. Brøndby vil altid være i mit hjerte.

Hvis aftalen falder på plads, vil Brøndby have brugt januars transfervindue på at sælge Hany Mukhtar, Dominik Kaiser og Kamil Wilczek. Dermed må man i den grad sige, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen forsøger at sætte tæring efter næring. Klubben kommer ud af 2019 med et blodrødt regnskab, der ventes at være i omegnen af et minus på 80 millioner kroner.

Det er blandt andet derfor, at ejer Jan Bech Andersen forventes at skulle ind og dække noget af underskuddet via den aktieemission, der er i februar.

Læs også:Brøndby-fans lavede ballade: KMD afventer grundig evaluering


Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her kan du se VM-lodtrækningen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

FC Fredericia – OB

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

– Det har man nok aldrig set før

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Saver United-stjerne over

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Stor derby-bøde til FC København

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det var vanvittigt brutalt!

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat