Det startede lidt som et løst Twitter-rygte, men der kan er sandhed bag rygterne, der sender angriber Kamil Wilczek fra Brøndby til Tyrkiet og Göztepe.
Flere tyrkiske medier er i de seneste timer begyndt at skrive om, at Kamil Wilczek bliver solgt til Göztepe – blandt andet det store tyrkiske medie Fanatik – og nu bekræfter Brøndby, at angriberen er tæt på et salg.
Han er rejst til Tyrkiet for at forhandle personlige forhold på plads.
Dermed er det tæt på et farvel til den 32-årige Superliga-topscorer, der igennem flere sæsoner har været fremragende i dansk fodbold og for Brøndby IF, hvor han har lavet mål på samlebånd.
– Jeg er utrolig stolt af at have repræsenteret Brøndby IF og opnået de milepæle, jeg har. Det er en ære, jeg altid vil have med mig, og især pokalfinalesejren i 2018 står for mig som et stort højdepunkt i min karriere, siger Kamil Wilczek til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Jeg skylder alle i og omkring Brøndby IF en stor tak for, hvordan min familie og jeg er blevet behandlet i hele min tid i klubben. Det betyder meget for mig, og jeg har ønsket at betale tilbage, hvilket betød, at jeg sidste vinter forlængede med klubben. Nu håber jeg, at de sidste detaljer falder på plads på mit besøg dernede. Det har været vigtigt for mig, at klubben bliver kompenseret, og jeg er taknemmelig for, at klubben giver mig og min familie muligheden for at tage på endnu et udlandseventyr. Sidst, men ikke mindst, så kan jeg kun bekræfte, hvad alle Brøndby fans siger; en gang Brøndby, altid Brøndby. Brøndby vil altid være i mit hjerte.
Hvis aftalen falder på plads, vil Brøndby have brugt januars transfervindue på at sælge Hany Mukhtar, Dominik Kaiser og Kamil Wilczek. Dermed må man i den grad sige, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen forsøger at sætte tæring efter næring. Klubben kommer ud af 2019 med et blodrødt regnskab, der ventes at være i omegnen af et minus på 80 millioner kroner.
Det er blandt andet derfor, at ejer Jan Bech Andersen forventes at skulle ind og dække noget af underskuddet via den aktieemission, der er i februar.
Læs også:Brøndby-fans lavede ballade: KMD afventer grundig evaluering
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
