I fredags løb indendørsturneringen KMD Cup af stablen for tredje år i træk, da Jyske Bank Arena i Odense lagde halgulv til turneringen, der er ved at blive en fin lille januartradition i dansk fodbold.
En tradition har det desværre også været, at en gruppe Brøndby-fans ikke kan opføre sig ordentligt på tilskuerpladserne.
I 2019, hvor turneringen blev afholdt i Aarhus, måtte Østjyllands Politi bede offentligheden om hjælp til at identificere en gruppe blå-gule-tilhængere, der smed stolesæder efter AaB’s fans, der fejrede en sejr i finalen. I Odense var det endnu voldsommere, og U14-finalen måtte udsættes, forbi en større gruppe fans af Brøndby kom i klammeri med nogle kontrollører.
Mange af klubbens supportere har på sociale medier taget afstand til optøjerne, og flere steder kan man også notere, at selvsamme fans godt kan forstå, hvis Brøndby IF står foran en udelukkelse af turneringen efter at have været involveret i ballade i to ud af tre år.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med KMD, der er sponsor for turneringen, og har blandt andet spurgt ind til, om det er på tale at udelukke Brøndby IF, der sammen med AGF, OB og AaB er én fast deltager ved stævnet. KMD kan imidlertid ikke sige meget på nuværende tidspunkt og fastslår, at det er for tidligt at drage en endelig konklusion.
I en mail til tipsbladet.dk skriver Rasmus Avnskjold, der er Senior Press Consultant hos KMD:
– KMD tager selvfølgelig afstand fra tilskueroptøjer. Derfor er det også nødvendigt med en grundig evaluering af fredagens hændelser. Vi har talt med arrangørerne og kan forstå, at de allerede er i dialog med politiet om begivenhederne. Vi afventer nu en grundig evaluering af hele arrangementet.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Brøndby IF, der oplyser, at man ikke har nogen kommentarer til optøjerne fredag aften i Odense.
Her kan du se en video af optøjerne fra fredagens stævne.
De unge drenge var kommet på banen og klar til kamp, men de måtte gå ud igen. #obdk #kmdcup pic.twitter.com/GG9CojfIhG
— OBstruktion (@OBstruktionDK) January 10, 2020
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
