Brøndby-fans lavede ballade: KMD afventer grundig evaluering

KMD tager afstand fra den gruppe af Brøndby-fans, der lavede ballede ved en indendørsturnering i Odense fredag aften, men afventer en grundig evaluering. Brøndby IF forholder sig tavse.



I fredags løb indendørsturneringen KMD Cup af stablen for tredje år i træk, da Jyske Bank Arena i Odense lagde halgulv til turneringen, der er ved at blive en fin lille januartradition i dansk fodbold.

En tradition har det desværre også været, at en gruppe Brøndby-fans ikke kan opføre sig ordentligt på tilskuerpladserne.

I 2019, hvor turneringen blev afholdt i Aarhus, måtte Østjyllands Politi bede offentligheden om hjælp til at identificere en gruppe blå-gule-tilhængere, der smed stolesæder efter AaB’s fans, der fejrede en sejr i finalen. I Odense var det endnu voldsommere, og U14-finalen måtte udsættes, forbi en større gruppe fans af Brøndby kom i klammeri med nogle kontrollører. 

Mange af klubbens supportere har på sociale medier taget afstand til optøjerne, og flere steder kan man også notere, at selvsamme fans godt kan forstå, hvis Brøndby IF står foran en udelukkelse af turneringen efter at have været involveret i ballade i to ud af tre år.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med KMD, der er sponsor for turneringen, og har blandt andet spurgt ind til, om det er på tale at udelukke Brøndby IF, der sammen med AGF, OB og AaB er én fast deltager ved stævnet. KMD kan imidlertid ikke sige meget på nuværende tidspunkt og fastslår, at det er for tidligt at drage en endelig konklusion. 

I en mail til tipsbladet.dk skriver Rasmus Avnskjold, der er Senior Press Consultant hos KMD:

– KMD tager selvfølgelig afstand fra tilskueroptøjer. Derfor er det også nødvendigt med en grundig evaluering af fredagens hændelser. Vi har talt med arrangørerne og kan forstå, at de allerede er i dialog med politiet om begivenhederne. Vi afventer nu en grundig evaluering af hele arrangementet.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Brøndby IF, der oplyser, at man ikke har nogen kommentarer til optøjerne fredag aften i Odense. 

Her kan du se en video af optøjerne fra fredagens stævne.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’