I fredags løb indendørsturneringen KMD Cup af stablen for tredje år i træk, da Jyske Bank Arena i Odense lagde halgulv til turneringen, der er ved at blive en fin lille januartradition i dansk fodbold.
En tradition har det desværre også været, at en gruppe Brøndby-fans ikke kan opføre sig ordentligt på tilskuerpladserne.
I 2019, hvor turneringen blev afholdt i Aarhus, måtte Østjyllands Politi bede offentligheden om hjælp til at identificere en gruppe blå-gule-tilhængere, der smed stolesæder efter AaB’s fans, der fejrede en sejr i finalen. I Odense var det endnu voldsommere, og U14-finalen måtte udsættes, forbi en større gruppe fans af Brøndby kom i klammeri med nogle kontrollører.
Mange af klubbens supportere har på sociale medier taget afstand til optøjerne, og flere steder kan man også notere, at selvsamme fans godt kan forstå, hvis Brøndby IF står foran en udelukkelse af turneringen efter at have været involveret i ballade i to ud af tre år.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med KMD, der er sponsor for turneringen, og har blandt andet spurgt ind til, om det er på tale at udelukke Brøndby IF, der sammen med AGF, OB og AaB er én fast deltager ved stævnet. KMD kan imidlertid ikke sige meget på nuværende tidspunkt og fastslår, at det er for tidligt at drage en endelig konklusion.
I en mail til tipsbladet.dk skriver Rasmus Avnskjold, der er Senior Press Consultant hos KMD:
– KMD tager selvfølgelig afstand fra tilskueroptøjer. Derfor er det også nødvendigt med en grundig evaluering af fredagens hændelser. Vi har talt med arrangørerne og kan forstå, at de allerede er i dialog med politiet om begivenhederne. Vi afventer nu en grundig evaluering af hele arrangementet.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Brøndby IF, der oplyser, at man ikke har nogen kommentarer til optøjerne fredag aften i Odense.
Her kan du se en video af optøjerne fra fredagens stævne.
De unge drenge var kommet på banen og klar til kamp, men de måtte gå ud igen. #obdk #kmdcup pic.twitter.com/GG9CojfIhG
— OBstruktion (@OBstruktionDK) January 10, 2020
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
