AaB-boss bekræfter: To profiler søger væk

Sportschef Inge André Olsen arbejder for at forlænge kontrakten med både Jacob Rinne og Rasmus Thelander, selv om begge har indikeret, at de søger væk fra Danmark.



Inge André Olsen har en svær opgave foran sig. Han vil gerne forlænge med to af AaB’s profiler, men begge spilleres kontrakter udløber til sommer, og begge har offentligt sagt, at de har ambitioner om at komme til en større klub.

Det slog både Jacob Rinne og Rasmus Thelander fast i sidste uge. Som førstnævnte sagde:

– Når vi går på vinterpause, bliver jeg nødt til at kigge på, hvad der er af muligheder, for jeg vil selvfølgelig videre. Sådan er det.

– Så skal det lige være det rigtige hold, og alt omkring skal passe med familie, men lige nu tager jeg det, som det kommer, og så må vi som sagt se, hvad der sker, når vi går på vinterferie.

AaB’s sportschef har dog ikke opgivet at overtale Rinne og Thelander til at underskrive nye aftaler med klubben. Men han ved, at det bliver svært.

– Begge spillere har jo sagt, at de ønsker at kigge ud af Danmark, og at de ser en mulighed i udlandet. Vi er en klub, som også skal udvikle spillere og få dem videre til et nyt sted. Det har vi forsøgt på og arbejdet med i et år, siger han i et interview med TV3 Sport.

– Men hvis du spørger mig, om jeg vil skrive kontrakt med de to spillere eller ej, så vil vi gerne skrive kontrakt med dem. Det taler vi med agenterne om. Men vi skal også have respekt for, at hvis der kommer så store klubber, at spillerne vil skifte, så har de en mulighed for det til sommer, for så udløber den aftale, vi har. 

Se hele interviewet i videoen i toppen af denne artikel.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’