Sølle seks point i 13 kampe var mere, end hvad Erik Hamrén kunne holde til.
Derfor er svenskeren nu fortid i AaB, som er i gang med sin tredje cheftræner i denne periode, hvor pilen i den grad peger mod en nedrykning.
AaB har otte point op til nedrykningsstregen og bare 10 kampe at hente AC Horsens i. SĂĄ det er en slags sidste desperations kast med terningerne.
– Det er mangel på resultater (der har fået klubben til at fyre Hamrén) Nu håber vi på små nuancer, der kan udløse noget energi. Vi tror ikke på en paladsrevolution ved at skifte træner, men forhåbentlig kan det udløse noget energi, siger Thomas Bælum til Tipsbladet.
Har I givet en opsang til spillerne?
– Der er ikke nogen, der tror på, at spillerne ikke vil vinde kampe. Og de leverer en indsats. Der er en god træningskultur, og der bliver investeret. Spillerne presses hver eneste dag til at yde deres bedste.
– Alle i klubben må evaluere sig selv og kigge indad, det gælder også spillerne. Vi håber, at alle leverer til træning og bliver to procent bedre. Jeg er sikker på, at alle spillere spiller kampene for at vinde, så vi ændrer ikke tonen.
I skriver, at Hiljemark som udgangspunkt er træner resten af sæsonen. Hvad betyder det?
– Vi har valgt Oscar, fordi vi mener, han giver os den bedste sandsynlighed for at vinde. Så udgangspunktet er, at Oscar gør sæsonen færrdig.
Var Erik Hamrén enig i beslutningen?
– Den dialog tager vi internt. Det er en sag mellem os.
Har spillerne været involveret i beslutningen?
– Nej, de har ikke været involveret. Det har været en evaluering fra den sportslige sektor.
Når man ser sådan en sæson her, så ligner det slet ikke AaB. Trænerfyringer, rygter om uro i spillertruppen og så videre. Jeg ved ikke, om der er et spørgsmål i det, men er du enig i, at det er svær og atypisk AaB-sæson?
– Det er altid træls at skulle skifte træner, og det er det også, når man ligger, hvor man gør. Der har været et ekstra fokus, og det har været med et negativt fortegn. Der er meget fokus på en klub som vores, men jeg synes også, der har været spillemæssig fremgang – det har bare ikke givet udslag i point og sejre.
SĂĄ troen er der stadig?
– Så længe der er en chance for at hente holdene foran, kører vi på. Vi giver den fuld gas, og vi ser optimisme og kampe, hvor der investeres. Der har været flere kampe, hvor tilfældigheder har gjort, at vi ikke har vundet.
AaB tabte søndag til Randers FC. Erik Hamrén fik 13 kampe i spidsen i Superligaen for AaB – det blev blot til seks point i alt.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?Â
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt pĂĄ hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT