AaB-boss efter fyring: Den del tager vi internt

Erik Hamrén er færdig som træner for AaB, og det var en enig sportslig sektor, der tog beslutningen, lyder det fra direktør Thomas Bælum, der ikke vil sige noget om, hvad Erik Hamrén sagde til fyringen.



Sølle seks point i 13 kampe var mere, end hvad Erik Hamrén kunne holde til.

Derfor er svenskeren nu fortid i AaB, som er i gang med sin tredje cheftræner i denne periode, hvor pilen i den grad peger mod en nedrykning.

AaB har otte point op til nedrykningsstregen og bare 10 kampe at hente AC Horsens i. Så det er en slags sidste desperations kast med terningerne.

– Det er mangel på resultater (der har fået klubben til at fyre Hamrén) Nu håber vi på små nuancer, der kan udløse noget energi. Vi tror ikke på en paladsrevolution ved at skifte træner, men forhåbentlig kan det udløse noget energi, siger Thomas Bælum til Tipsbladet.

Har I givet en opsang til spillerne?

– Der er ikke nogen, der tror på, at spillerne ikke vil vinde kampe. Og de leverer en indsats. Der er en god træningskultur, og der bliver investeret. Spillerne presses hver eneste dag til at yde deres bedste.

– Alle i klubben må evaluere sig selv og kigge indad, det gælder også spillerne. Vi håber, at alle leverer til træning og bliver to procent bedre. Jeg er sikker på, at alle spillere spiller kampene for at vinde, så vi ændrer ikke tonen.

I skriver, at Hiljemark som udgangspunkt er træner resten af sæsonen. Hvad betyder det?

– Vi har valgt Oscar, fordi vi mener, han giver os den bedste sandsynlighed for at vinde. Så udgangspunktet er, at Oscar gør sæsonen færrdig.

Var Erik Hamrén enig i beslutningen?

– Den dialog tager vi internt. Det er en sag mellem os.

Har spillerne været involveret i beslutningen?

– Nej, de har ikke været involveret. Det har været en evaluering fra den sportslige sektor.

Når man ser sådan en sæson her, så ligner det slet ikke AaB. Trænerfyringer, rygter om uro i spillertruppen og så videre. Jeg ved ikke, om der er et spørgsmål i det, men er du enig i, at det er svær og atypisk AaB-sæson?

– Det er altid træls at skulle skifte træner, og det er det også, når man ligger, hvor man gør. Der har været et ekstra fokus, og det har været med et negativt fortegn. Der er meget fokus på en klub som vores, men jeg synes også, der har været spillemæssig fremgang – det har bare ikke givet udslag i point og sejre.

Så troen er der stadig?

– Så længe der er en chance for at hente holdene foran, kører vi på. Vi giver den fuld gas, og vi ser optimisme og kampe, hvor der investeres. Der har været flere kampe, hvor tilfældigheder har gjort, at vi ikke har vundet.

AaB tabte søndag til Randers FC. Erik Hamrén fik 13 kampe i spidsen i Superligaen for AaB – det blev blot til seks point i alt.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer