De arbejder hurtigt i AaB, endda på flere måder.
Kort inden midnat blev det officielt, at de havde fyret Menno van Dam efter nederlaget til Sønderjyske på 3-2.
Beslutningen var ikke taget på forhånd, men kom på baggrund af længere tids skuffende resultater for oprykkerne, fortæller sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.
– Vi har ikke set de resultater og præstationer på banen, som vi har brug for. Det var selvfølgelig ikke en rar beslutning at tage, men vi var nødt til at gøre det. Det var en ret hurtig beslutning, så snart vi var enige om, at det var den rigtige vej at gå.
I den pressemeddelelse, hvor klubben annoncerede fyringen, skrev de også, at de allerede til kampen mod Vejle forventer at have en ny cheftræner på plads, og med udsigt til, at spillerne har fri i disse dage, så er det ikke utænkeligt, at der, når de møder ind igen, står en ny mand klar med træningskeglerne i hånden.
– Der er en god chance for, at vi får en ind snart. Der er samtaler i gang, så jeg er optimistisk omkring, at der snart sker noget på den front. Vi har en række kandidater, vi taler med. Vi ved, hvad vi kan lide, og hvad vi kigger efter, og vi er ikke langt fra at have noget på plads, siger James Gow.
Den nye cheftræner, der kommer til, skal hurtigst muligt have vendt den dårlige resultatmæssige spiral, AaB er inde i for tiden. Det er netop alfa og omega, at det er nu og her, at der kommer til at ske ændringer. Der er ikke lagt vægt på, at det skal være en langvarig proces.
– Lige nu vil vi have fuldt fokus på den kommende periode. Vi skal ikke kigge alt for langt ud i fremtiden. Spillerne skal fokusere på de kommende kampe, så det er afgørende, at den træner, der kommer ind, kan skabe den mentalitet, hvor der kan skabes tiltro i truppen til, at de kan vinde de vigtige kampe og sikre os de fornødne point. Med de rigtige præstationer skal vi nok omsætte det til point.
Artiklen fortsætter under billedet.

Hård kritik af AaB
Det er svært at rykke op i Superligaen og få omgående succes, men Superliga-eksperten på Viaplay, Peter Sørensen, luftede sin egen kritik af klubben i et interview med Tipsbladet, hvor han blandt andet mente, at det ikke kun var Menno van Dam, som pilen pegede på, når det kommer til den manglende succes. Men den kritik virker ikke til at være noget, James Gow rynker på næsen over.
– De er ansat til at have en holdning og får deres løn for det, hvilket er helt fair. Når jeg ser på det, så har vi haft en svær opgave med at komme ind i Superligaen med færre ressourcer end de fleste andre hold i rækken, som vi konkurrerer mod.
– Resultaterne skal stemme overens med det, men vi skal også sørge for, at der er styr på tingene udenfor banen, at klubben er bæredygtig, hvilket er en stor del af min opgave – at vi skal lykkes med det. Og jeg mener, at vi er et bedre sted nu end tidligere, når det kommer til klubbens bæredygtighed. Selvfølgelig er den vigtigste del resultaterne, og de er ikke fantastiske for tiden, men jeg mener, at holdet er konkurrencedygtigt, og der er meget mere i truppen, end der vises nu.
– Det er vigtigt, at vi husker, at vi ikke er rykket ned nu – der er så meget at spille for endnu i sæsonen. Og det er vigtigt, at vi husker, at det fortsat er i vores egne hænder, og vi har kvalitet nok til at vinde fodboldkampe, hvilket er det, jeg har fokus på i den kommende periode, som det vigtigste, vi skal kæmpe for, forklarer sportsdirektøren.
Selvom der muligvis er en del, der er skeptiske på vegne af AaB, så er James Gow ikke i tvivl om, at klubben sagtens kan nå deres mål for resten af sæsonen – at overleve.
– Hvis jeg ikke tror på det, hvorfor skulle nogen andre så tro på det? Og jeg tror på det. Vi har en stærk spillertrup, der har kvaliteten til at få de point, der sikrer os overlevelse, og det har jeg tiltro til, at de kan levere, afslutter han.
AaB’s næste kamp er om en uge, hvor de på hjemmebane tager imod Vejle Boldklub.
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER