AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Sportsdirektør i AaB, James Gow, sætter i et interview med Tipsbladet ord på fyringen af Menno van Dam og på fremtidsperspektiverne for klubben.



De arbejder hurtigt i AaB, endda på flere måder.

Kort inden midnat blev det officielt, at de havde fyret Menno van Dam efter nederlaget til Sønderjyske på 3-2.

Beslutningen var ikke taget på forhånd, men kom på baggrund af længere tids skuffende resultater for oprykkerne, fortæller sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.

– Vi har ikke set de resultater og præstationer på banen, som vi har brug for. Det var selvfølgelig ikke en rar beslutning at tage, men vi var nødt til at gøre det. Det var en ret hurtig beslutning, så snart vi var enige om, at det var den rigtige vej at gå.

I den pressemeddelelse, hvor klubben annoncerede fyringen, skrev de også, at de allerede til kampen mod Vejle forventer at have en ny cheftræner på plads, og med udsigt til, at spillerne har fri i disse dage, så er det ikke utænkeligt, at der, når de møder ind igen, står en ny mand klar med træningskeglerne i hånden.

– Der er en god chance for, at vi får en ind snart. Der er samtaler i gang, så jeg er optimistisk omkring, at der snart sker noget på den front. Vi har en række kandidater, vi taler med. Vi ved, hvad vi kan lide, og hvad vi kigger efter, og vi er ikke langt fra at have noget på plads, siger James Gow.

Den nye cheftræner, der kommer til, skal hurtigst muligt have vendt den dårlige resultatmæssige spiral, AaB er inde i for tiden. Det er netop alfa og omega, at det er nu og her, at der kommer til at ske ændringer. Der er ikke lagt vægt på, at det skal være en langvarig proces.

– Lige nu vil vi have fuldt fokus på den kommende periode. Vi skal ikke kigge alt for langt ud i fremtiden. Spillerne skal fokusere på de kommende kampe, så det er afgørende, at den træner, der kommer ind, kan skabe den mentalitet, hvor der kan skabes tiltro i truppen til, at de kan vinde de vigtige kampe og sikre os de fornødne point. Med de rigtige præstationer skal vi nok omsætte det til point.

Artiklen fortsætter under billedet.

Menno van Dam, nåede at stå i spidsen for klubben i 27 Superliga-kampe. Foto: Alamy

Hård kritik af AaB
Det er svært at rykke op i Superligaen og få omgående succes, men Superliga-eksperten på Viaplay, Peter Sørensen, luftede sin egen kritik af klubben i et interview med Tipsbladet, hvor han blandt andet mente, at det ikke kun var Menno van Dam, som pilen pegede på, når det kommer til den manglende succes. Men den kritik virker ikke til at være noget, James Gow rynker på næsen over.

– De er ansat til at have en holdning og får deres løn for det, hvilket er helt fair. Når jeg ser på det, så har vi haft en svær opgave med at komme ind i Superligaen med færre ressourcer end de fleste andre hold i rækken, som vi konkurrerer mod.

– Resultaterne skal stemme overens med det, men vi skal også sørge for, at der er styr på tingene udenfor banen, at klubben er bæredygtig, hvilket er en stor del af min opgave – at vi skal lykkes med det. Og jeg mener, at vi er et bedre sted nu end tidligere, når det kommer til klubbens bæredygtighed. Selvfølgelig er den vigtigste del resultaterne, og de er ikke fantastiske for tiden, men jeg mener, at holdet er konkurrencedygtigt, og der er meget mere i truppen, end der vises nu.

– Det er vigtigt, at vi husker, at vi ikke er rykket ned nu – der er så meget at spille for endnu i sæsonen. Og det er vigtigt, at vi husker, at det fortsat er i vores egne hænder, og vi har kvalitet nok til at vinde fodboldkampe, hvilket er det, jeg har fokus på i den kommende periode, som det vigtigste, vi skal kæmpe for, forklarer sportsdirektøren.

Selvom der muligvis er en del, der er skeptiske på vegne af AaB, så er James Gow ikke i tvivl om, at klubben sagtens kan nå deres mål for resten af sæsonen – at overleve.

– Hvis jeg ikke tror på det, hvorfor skulle nogen andre så tro på det? Og jeg tror på det. Vi har en stærk spillertrup, der har kvaliteten til at få de point, der sikrer os overlevelse, og det har jeg tiltro til, at de kan levere, afslutter han.

AaB’s næste kamp er om en uge, hvor de på hjemmebane tager imod Vejle Boldklub.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Angriber meldes tæt på

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Brøndby præsenterer stor profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Højlund roser FC Københavns fans

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Dansker bomber løs mod Manchester City

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

– Et gigantisk problem for Danmark

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

17-årig starter for FCK mod Napoli

Brøndby har IKKE budt

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Her kan du se FC København mod Napoli

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub