De arbejder hurtigt i AaB, endda på flere måder.
Kort inden midnat blev det officielt, at de havde fyret Menno van Dam efter nederlaget til Sønderjyske på 3-2.
Beslutningen var ikke taget på forhånd, men kom på baggrund af længere tids skuffende resultater for oprykkerne, fortæller sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.
– Vi har ikke set de resultater og præstationer på banen, som vi har brug for. Det var selvfølgelig ikke en rar beslutning at tage, men vi var nødt til at gøre det. Det var en ret hurtig beslutning, så snart vi var enige om, at det var den rigtige vej at gå.
I den pressemeddelelse, hvor klubben annoncerede fyringen, skrev de også, at de allerede til kampen mod Vejle forventer at have en ny cheftræner på plads, og med udsigt til, at spillerne har fri i disse dage, så er det ikke utænkeligt, at der, når de møder ind igen, står en ny mand klar med træningskeglerne i hånden.
– Der er en god chance for, at vi får en ind snart. Der er samtaler i gang, så jeg er optimistisk omkring, at der snart sker noget på den front. Vi har en række kandidater, vi taler med. Vi ved, hvad vi kan lide, og hvad vi kigger efter, og vi er ikke langt fra at have noget på plads, siger James Gow.
Den nye cheftræner, der kommer til, skal hurtigst muligt have vendt den dårlige resultatmæssige spiral, AaB er inde i for tiden. Det er netop alfa og omega, at det er nu og her, at der kommer til at ske ændringer. Der er ikke lagt vægt på, at det skal være en langvarig proces.
– Lige nu vil vi have fuldt fokus på den kommende periode. Vi skal ikke kigge alt for langt ud i fremtiden. Spillerne skal fokusere på de kommende kampe, så det er afgørende, at den træner, der kommer ind, kan skabe den mentalitet, hvor der kan skabes tiltro i truppen til, at de kan vinde de vigtige kampe og sikre os de fornødne point. Med de rigtige præstationer skal vi nok omsætte det til point.
Artiklen fortsætter under billedet.

Hård kritik af AaB
Det er svært at rykke op i Superligaen og få omgående succes, men Superliga-eksperten på Viaplay, Peter Sørensen, luftede sin egen kritik af klubben i et interview med Tipsbladet, hvor han blandt andet mente, at det ikke kun var Menno van Dam, som pilen pegede på, når det kommer til den manglende succes. Men den kritik virker ikke til at være noget, James Gow rynker på næsen over.
– De er ansat til at have en holdning og får deres løn for det, hvilket er helt fair. Når jeg ser på det, så har vi haft en svær opgave med at komme ind i Superligaen med færre ressourcer end de fleste andre hold i rækken, som vi konkurrerer mod.
– Resultaterne skal stemme overens med det, men vi skal også sørge for, at der er styr på tingene udenfor banen, at klubben er bæredygtig, hvilket er en stor del af min opgave – at vi skal lykkes med det. Og jeg mener, at vi er et bedre sted nu end tidligere, når det kommer til klubbens bæredygtighed. Selvfølgelig er den vigtigste del resultaterne, og de er ikke fantastiske for tiden, men jeg mener, at holdet er konkurrencedygtigt, og der er meget mere i truppen, end der vises nu.
– Det er vigtigt, at vi husker, at vi ikke er rykket ned nu – der er så meget at spille for endnu i sæsonen. Og det er vigtigt, at vi husker, at det fortsat er i vores egne hænder, og vi har kvalitet nok til at vinde fodboldkampe, hvilket er det, jeg har fokus på i den kommende periode, som det vigtigste, vi skal kæmpe for, forklarer sportsdirektøren.
Selvom der muligvis er en del, der er skeptiske på vegne af AaB, så er James Gow ikke i tvivl om, at klubben sagtens kan nå deres mål for resten af sæsonen – at overleve.
– Hvis jeg ikke tror på det, hvorfor skulle nogen andre så tro på det? Og jeg tror på det. Vi har en stærk spillertrup, der har kvaliteten til at få de point, der sikrer os overlevelse, og det har jeg tiltro til, at de kan levere, afslutter han.
AaB’s næste kamp er om en uge, hvor de på hjemmebane tager imod Vejle Boldklub.
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT