AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Sportsdirektør i AaB, James Gow, sætter i et interview med Tipsbladet ord på fyringen af Menno van Dam og på fremtidsperspektiverne for klubben.



De arbejder hurtigt i AaB, endda på flere måder.

Kort inden midnat blev det officielt, at de havde fyret Menno van Dam efter nederlaget til Sønderjyske på 3-2.

Beslutningen var ikke taget på forhånd, men kom på baggrund af længere tids skuffende resultater for oprykkerne, fortæller sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.

– Vi har ikke set de resultater og præstationer på banen, som vi har brug for. Det var selvfølgelig ikke en rar beslutning at tage, men vi var nødt til at gøre det. Det var en ret hurtig beslutning, så snart vi var enige om, at det var den rigtige vej at gå.

I den pressemeddelelse, hvor klubben annoncerede fyringen, skrev de også, at de allerede til kampen mod Vejle forventer at have en ny cheftræner på plads, og med udsigt til, at spillerne har fri i disse dage, så er det ikke utænkeligt, at der, når de møder ind igen, står en ny mand klar med træningskeglerne i hånden.

– Der er en god chance for, at vi får en ind snart. Der er samtaler i gang, så jeg er optimistisk omkring, at der snart sker noget på den front. Vi har en række kandidater, vi taler med. Vi ved, hvad vi kan lide, og hvad vi kigger efter, og vi er ikke langt fra at have noget på plads, siger James Gow.

Den nye cheftræner, der kommer til, skal hurtigst muligt have vendt den dårlige resultatmæssige spiral, AaB er inde i for tiden. Det er netop alfa og omega, at det er nu og her, at der kommer til at ske ændringer. Der er ikke lagt vægt på, at det skal være en langvarig proces.

– Lige nu vil vi have fuldt fokus på den kommende periode. Vi skal ikke kigge alt for langt ud i fremtiden. Spillerne skal fokusere på de kommende kampe, så det er afgørende, at den træner, der kommer ind, kan skabe den mentalitet, hvor der kan skabes tiltro i truppen til, at de kan vinde de vigtige kampe og sikre os de fornødne point. Med de rigtige præstationer skal vi nok omsætte det til point.

Artiklen fortsætter under billedet.

Menno van Dam, nåede at stå i spidsen for klubben i 27 Superliga-kampe. Foto: Alamy

Hård kritik af AaB
Det er svært at rykke op i Superligaen og få omgående succes, men Superliga-eksperten på Viaplay, Peter Sørensen, luftede sin egen kritik af klubben i et interview med Tipsbladet, hvor han blandt andet mente, at det ikke kun var Menno van Dam, som pilen pegede på, når det kommer til den manglende succes. Men den kritik virker ikke til at være noget, James Gow rynker på næsen over.

– De er ansat til at have en holdning og får deres løn for det, hvilket er helt fair. Når jeg ser på det, så har vi haft en svær opgave med at komme ind i Superligaen med færre ressourcer end de fleste andre hold i rækken, som vi konkurrerer mod.

– Resultaterne skal stemme overens med det, men vi skal også sørge for, at der er styr på tingene udenfor banen, at klubben er bæredygtig, hvilket er en stor del af min opgave – at vi skal lykkes med det. Og jeg mener, at vi er et bedre sted nu end tidligere, når det kommer til klubbens bæredygtighed. Selvfølgelig er den vigtigste del resultaterne, og de er ikke fantastiske for tiden, men jeg mener, at holdet er konkurrencedygtigt, og der er meget mere i truppen, end der vises nu.

– Det er vigtigt, at vi husker, at vi ikke er rykket ned nu – der er så meget at spille for endnu i sæsonen. Og det er vigtigt, at vi husker, at det fortsat er i vores egne hænder, og vi har kvalitet nok til at vinde fodboldkampe, hvilket er det, jeg har fokus på i den kommende periode, som det vigtigste, vi skal kæmpe for, forklarer sportsdirektøren.

Selvom der muligvis er en del, der er skeptiske på vegne af AaB, så er James Gow ikke i tvivl om, at klubben sagtens kan nå deres mål for resten af sæsonen – at overleve.

– Hvis jeg ikke tror på det, hvorfor skulle nogen andre så tro på det? Og jeg tror på det. Vi har en stærk spillertrup, der har kvaliteten til at få de point, der sikrer os overlevelse, og det har jeg tiltro til, at de kan levere, afslutter han.

AaB’s næste kamp er om en uge, hvor de på hjemmebane tager imod Vejle Boldklub.







LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afviser kæmpebud

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Brøndby afviser to danske klubber

Per Frimann hylder Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Klart svar om Tonni Adamsen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Forlader AGF – lægetjek booket

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-klub tæt på ny angriber

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Til lægetjek i Superliga-klub

Det kan ske mandag i FC København

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Zorniger med klar besked til Brøndby

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid