AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

Sportsdirektør i AaB, James Gow, sætter i et interview med Tipsbladet ord på fyringen af Menno van Dam og på fremtidsperspektiverne for klubben.



De arbejder hurtigt i AaB, endda på flere måder.

Kort inden midnat blev det officielt, at de havde fyret Menno van Dam efter nederlaget til Sønderjyske på 3-2.

Beslutningen var ikke taget på forhånd, men kom på baggrund af længere tids skuffende resultater for oprykkerne, fortæller sportsdirektør James Gow til Tipsbladet.

– Vi har ikke set de resultater og præstationer på banen, som vi har brug for. Det var selvfølgelig ikke en rar beslutning at tage, men vi var nødt til at gøre det. Det var en ret hurtig beslutning, så snart vi var enige om, at det var den rigtige vej at gå.

I den pressemeddelelse, hvor klubben annoncerede fyringen, skrev de også, at de allerede til kampen mod Vejle forventer at have en ny cheftræner på plads, og med udsigt til, at spillerne har fri i disse dage, så er det ikke utænkeligt, at der, når de møder ind igen, står en ny mand klar med træningskeglerne i hånden.

– Der er en god chance for, at vi får en ind snart. Der er samtaler i gang, så jeg er optimistisk omkring, at der snart sker noget på den front. Vi har en række kandidater, vi taler med. Vi ved, hvad vi kan lide, og hvad vi kigger efter, og vi er ikke langt fra at have noget på plads, siger James Gow.

Den nye cheftræner, der kommer til, skal hurtigst muligt have vendt den dårlige resultatmæssige spiral, AaB er inde i for tiden. Det er netop alfa og omega, at det er nu og her, at der kommer til at ske ændringer. Der er ikke lagt vægt på, at det skal være en langvarig proces.

– Lige nu vil vi have fuldt fokus på den kommende periode. Vi skal ikke kigge alt for langt ud i fremtiden. Spillerne skal fokusere på de kommende kampe, så det er afgørende, at den træner, der kommer ind, kan skabe den mentalitet, hvor der kan skabes tiltro i truppen til, at de kan vinde de vigtige kampe og sikre os de fornødne point. Med de rigtige præstationer skal vi nok omsætte det til point.

Artiklen fortsætter under billedet.

Menno van Dam, nåede at stå i spidsen for klubben i 27 Superliga-kampe. Foto: Alamy

Hård kritik af AaB
Det er svært at rykke op i Superligaen og få omgående succes, men Superliga-eksperten på Viaplay, Peter Sørensen, luftede sin egen kritik af klubben i et interview med Tipsbladet, hvor han blandt andet mente, at det ikke kun var Menno van Dam, som pilen pegede på, når det kommer til den manglende succes. Men den kritik virker ikke til at være noget, James Gow rynker på næsen over.

– De er ansat til at have en holdning og får deres løn for det, hvilket er helt fair. Når jeg ser på det, så har vi haft en svær opgave med at komme ind i Superligaen med færre ressourcer end de fleste andre hold i rækken, som vi konkurrerer mod.

– Resultaterne skal stemme overens med det, men vi skal også sørge for, at der er styr på tingene udenfor banen, at klubben er bæredygtig, hvilket er en stor del af min opgave – at vi skal lykkes med det. Og jeg mener, at vi er et bedre sted nu end tidligere, når det kommer til klubbens bæredygtighed. Selvfølgelig er den vigtigste del resultaterne, og de er ikke fantastiske for tiden, men jeg mener, at holdet er konkurrencedygtigt, og der er meget mere i truppen, end der vises nu.

– Det er vigtigt, at vi husker, at vi ikke er rykket ned nu – der er så meget at spille for endnu i sæsonen. Og det er vigtigt, at vi husker, at det fortsat er i vores egne hænder, og vi har kvalitet nok til at vinde fodboldkampe, hvilket er det, jeg har fokus på i den kommende periode, som det vigtigste, vi skal kæmpe for, forklarer sportsdirektøren.

Selvom der muligvis er en del, der er skeptiske på vegne af AaB, så er James Gow ikke i tvivl om, at klubben sagtens kan nå deres mål for resten af sæsonen – at overleve.

– Hvis jeg ikke tror på det, hvorfor skulle nogen andre så tro på det? Og jeg tror på det. Vi har en stærk spillertrup, der har kvaliteten til at få de point, der sikrer os overlevelse, og det har jeg tiltro til, at de kan levere, afslutter han.

AaB’s næste kamp er om en uge, hvor de på hjemmebane tager imod Vejle Boldklub.





Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Afslører vilde kontraktdetaljer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson