Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Superliga-eksperten på Viaplay, Peter Sørensen, kommer overfor Tipsbladet med sin analyse af, hvordan han ser fyringen af Menno van Dam i AaB.



Menno van Dam er fortid i AaB.

Efter et forsømt forår, hvor defensiven har vaklet i en sådan grad, at de fire gange har indkasseret fire mål i en Superliga-kamp, blev det et nederlag til Sønderjyske på 3-2, der fik bægeret til at flyde over ved Limfjorden søndag aften.

Allerede undervejs i kampen sagde Stig Tøfting til Viaplay, at det tydede på, hollænderen ville få sparket, hvis de tabte kampen, hvilket også endte med at være tilfældet.

Tipsbladet har derfor talt med Peter Sørensen, der er Superliga-ekspert hos Viaplay, om hans syn på fyringen af Menno van Dam, der tiltrådte i AaB i sommer.

– Jeg var ikke overrasket over det. Jeg var selv kommentator på kampen mod Silkeborg, hvor de tabte 4-0. Det, som står tilbage efter de seneste 17 kampe, er, at de kun har en enkelt sejr, der kom mod Sønderjyske, som var reduceret til 10 mand. Derudover har de kun en sejr mod Sønderjyske, Viborg, Lyngby og Silkeborg i starten af sæsonen.

– Så der har været meget få opmuntrende takter i denne sæson. Det mest opmuntrende har været, at man fik uafgjort i en kamp mod FC København, hvor FCK havde bolden det meste af tiden, i en kamp hvor man opgav sin egen spillestil. Det er i sig selv meget nedslående, siger han til Tipsbladet og uddyber:

– Samtidigt er det også nedslående, at den enkelte spillers udvikling er gået i stå. Melker Widell, Oliver Ross og faktisk også Mathias Jørgensen – det er alvorligt, når det står stille og måske endda går baglæns, og yderligere når holdet i udgangspunktet havde en stil, der var ufravigelig og kompromisløs.

– Det tager selvfølgelig tid, men der har ikke været nogen positiv udvikling på noget af det, man gerne selv vil måles på i AaB, så det i sin helhed gør, at der er noget, der simpelthen er for ringe.

AaB er ikke det samme sted, som da de for 11 år siden vandt The Double, hvilket man blandt andet har kunnet se på de navne, de har hentet i transfervinduerne. Og det er bestemt ikke dem alle, der er slået igennem i Superligaen.

– Jeg synes også, at det er rimeligt at sige, at der har været nogle dårlige forudsætninger for træneren. Der har været en del indkøb, der ikke har haft Superliga-niveau og -klasse, så det skulle holdes oppe på, at enkelte spillere skulle være gode nok til at holde dem over de tre andre hold i bunden, som de indtil søndag heller ikke havde tabt til endnu.

– Men modsat dem går de baglæns i AaB, imens udviklingen er god hos Sønderjyske, Vejle og Lyngby, så konklusionen må være, at de har tænkt, at selv de dårligste kunne de ikke længere holde bag sig. Derfor er analysen rigtig og konsekvensen naturlig – alt andet havde været uansvarligt.

Har de været naive i deres spillestil?

– Når de har forsøgt at gøre det, som de sagde, at de ville gøre hver gang, så har det været selvmorderisk.

– Det så man blandt andet i kampen mod Silkeborg, hvor de forsøgte at gå halv højt på dem, hvilket er det dummeste, man kan gøre! Når de er gået højt, så har de ikke kunnet erobre bolden, som er det, de har haft ambitionen om. Når man går højt uden at vinde bolden, som de gjorde mod Silkeborg, så bliver de voldsomt sårbare defensivt, fordi så mange spillere fanges højt i banen.

– Så det presspil, de gerne vil være kendte for, har de slet ikke magtet at iscenesætte, og de har heller ikke magtet at udføre det. Det resterende forsvarsspil har båret præg af, at det har været for passivt, og de har begået alt for mange personlige fejl, som man også så søndag mod Sønderjyske. Når de har været modstandsdygtige, har de alligevel spændt ben for sig selv med personlige fejl, der har kostet, fortæller Superliga-eksperten på Viaplay.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Hvor meget peger pilen på Menno van Dam, eller er det ledelsen, der har ansvaret?

– Jeg synes, at det er 50/50. Jeg synes ikke, at træneren har overbevist nogen om, at han er dygtig. Ledelsen har også lagt nogle benspænd ind, som har gjort det svært at levere bedre i AaB.

– De er fortsat fire point foran nedrykningsstregen, hvilket egentlig også er det, de har spillet til. Jeg ved ikke, hvem der har bestemt stilen, men hvis der skal være en mening i at ansætte Menno van Dam, så må det være, fordi ledelsen kunne lide hans spillestil i Brøndby. Og så har han gjort, hvad han kan med det materiale, han har fået, men det har været alt for dårligt, hvad han har haft at arbejde med.

– Spillerne har ikke kunnet leve op til spillestilen. Bagkæden er alt andet end hurtig, men står højt i banen og er derfor ekstremt sårbare. Det generelle niveau vidner om, at den nuværende ledelse ikke kender Superligaen godt nok.

AaB har i de seneste vinduer skilt sig af med dygtige Superliga-spillere, der nu funkler i andre klubber, og der mener Peter Sørensen, at de i den grad har skudt sig selv i foden.

– Bakiz forærede de til Silkeborg; han er det bedste indkøb i denne sæson i hele Superligaen, og Silkeborg nyder stor glæde af ham, der med afstand er deres bedste spiller nu. Så gjorde de alt, hvad de kunne for at komme af med Thelander, der var god i efteråret for Silkeborg, og han hjælper nu Lyngby mod overlevelse, hvis de kan indhente netop AaB.

– Nicklas Helenius er de ikke lykkedes med at slippe af med, men det er sjovt nok netop ham, der virker til at kunne gøre en forskel for holdet nu, men det er nødtvunget, at de har sat ham ind. Så der er virkelig mange ting at skyde pile efter udover Menno van Dam.

Hvad med timingen? Der er fem runder tilbage. Tisser de i bukserne for at holde varmen, eller hvordan?

– Jeg mener, at det er den rigtige beslutning, hvilket jeg også tror, spillerne mener. Jeg kan ikke tro, at de har tiltro til den vej, som Menno van Dam var på vej nedad. Jeg synes, det var tydeligt i Silkeborg, at de ikke tror på, at han kunne vise vejen for dem, og at den var værd at følge. Når man er der, så er man færdig.

– Derfor synes jeg også, at det var på tide, selvom jeg godt kan lide Menno som menneske.

Så står de stærkere til at undgå nedrykning nu?

– Jeg mener ikke, at det kunne blive værre. Det havde været uansvarligt ikke at reagere, men det betyder ikke, at de ikke skal erkende deres egne fejl og se indad i ledelsen i AaB, afslutter Peter Sørensen.

Rykker AaB ned?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tipsbladet har lavet en liste med fem bud på, hvem der kan blive den næste træner for AaB, den kan du læse her.

Ellers så kommer AaB-fyringen til at være et af emnerne, der bliver taget op i Onside i aften på Viaplay efter braget mellem FCK og AGF.



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Fælder hård Schmeichel-dom

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller