Her er fem bud på en ny AaB-træner

Hvem skal afløse Menno van Dam i AaB? Tipsbladet kommer med fem bud.



Under et år fik han på posten.

Menno van Dam blev sent søndag aften fyret i AaB, efter klubben gennem en længere periode havde leveret dårligt på banen, hvor især defensiven vaklede.

Tipsbladet er dykket ned i, hvor skidt det stod til under hollænderen, der kom til fra rollen som cheftræner for Brøndbys U19-hold.

AaB skriver i forbindelse med fyringen, at de forventer at have en ny cheftræner på plads, når de om en uge spiller en gyser af en fodboldkamp, hvor Vejle Boldklub kommer på besøg. Spørgsmålet er så, hvem der ender med at få ansvaret for at redde de bolsjestribede fra at rykke ned.

Det er ikke utænkeligt, at Thomas Hitzlsperger kommer til at bruge sit tyske netværk til at finde en ny cheftræner, der kan være helt ny i dansk fodbold, men hvis det ikke er tilfældet, er der andre gode og realistiske navne, der kan komme i spil.

Tipsbladet kommer her med fem bud på en ny AaB-træner.

Martin Retov
44 år
Klubløs

Foto: AC Horsens

Martin Retov fik ikke lang tid til at overbevise AC Horsens om, at han var den rigtige til at genrejse den gule fare, men en turbulent tid, hvor der i kulissen blev taget mange beslutninger uden hans samtykke, endte med, at han tidligere dette forår fik sparket i den østjyske klub. Han har ikke stor erfaring som cheftræner, men har i snart ti år arbejdet i forskellige trænerroller på højeste niveau. Og han ved i den grad, hvad det handler om, når der er Superliga på programmet. Med tanke på, at pengene ikke er store i Aalborg, så er Martin Retov, der kan hentes kontraktfrit, et rigtig godt bud på en mand, AaB kunne være interesseret i at hive ind i klubben.

Steffen Højer
51 år
U21-landstræner

Foto: Kirchner-Media/TH

Til sommer er det slut som U21-landstræner for den tidligere målræv i Superligaen, og han har allerede åbnet op for, at han rigtig gerne vil være cheftræner, når han skal finde sig et nyt job. Han havde selv nogle år i klubben som spiller og kender derfor dele af omgivelserne, selvom der er sket rigtig meget siden halvfemserne. Der er bare lige det, at Steffen Højer til sommer skal stå i spidsen for U21-landsholdet til EM-slutrunden, og han er måske ikke klar til at opgive den chance for at træde til i AaB nu, men i Aalborg har de brug for en brændslukker med det samme, så det kan komme i vejen for, at han bliver den nye cheftræner i klubben.

Kristoffer Wichmann
43 år
Klubløs

Et ‘ungt’, spændende navn på den danske trænerhimmel. Han imponerede stort, da han var i Kolding IF og var med til at gøre dem til en fast del af 1. division, hvorfra han blev headhuntet af Bo Svensson til Union Berlin, hvor de så begge blev opsagt i slutningen af 2024. Han har formentlig værktøjerne til at løse det, der har været helt galt i AaB, nemlig defensiven, da Kristoffer Wichmann sikrede oprykning til 1. division med Kolding IF, var det nemlig ikke på Tiki-taka-bold, men dræbende kontraspil med en betondefensiv bag sig. Om det så er det spil, AaB ønsker på længere sigt, er så det store spørgsmål.

Christian Lønstrup
54 år
Hillerød Fodbold

Er det nu, at han får chancen i Superligaen? Christian Lønstrup har skabt mirakler med Hillerød og inden da Helsingør. Han er utvivlsomt på flere klubbers radar, når det kommer til, hvem de ser som den næste til at tage over hos dem. Det ville på mange måder være et scoop, hvis AaB kan overtale ham til at blive en del af deres projekt, men det kræver nok, at de hæver ambitionsniveauet og lover ham arbejdsro, også selvom de skulle ende med at rykke ud i denne sæson. Den største tvivl er næsten, om Christian Lønstrup kan se sig selv i Nordens Paris.

Michael Silberbauer
43 år
Assistenttræner i Mainz

Hvor meget banker nordjydens hjerte for AaB? Han har lige nu et fedt job i Mainz, men hvis han har en ambition om at vende tilbage til rollen som cheftræner, så er det en gylden mulighed at skifte til AaB, hvor spillerkarrieren startede i starten af dette årtusinde. Det ville være imponerende, hvis James Gow og co. kan overtale ham til at genrejse klubben til fordums styrke, men medmindre han har en klausul i sin kontrakt, så bliver han nok ikke gratis og ej heller billig.

Øvrige fotos: Alamy





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Høgh hyldes af UEFA

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Yoram Zague sigtet i Danmark

Den første i næsten 40 år

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

OB straffer angriber

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov