Her er fem bud på en ny AaB-træner

Hvem skal afløse Menno van Dam i AaB? Tipsbladet kommer med fem bud.



Under et år fik han på posten.

Menno van Dam blev sent søndag aften fyret i AaB, efter klubben gennem en længere periode havde leveret dårligt på banen, hvor især defensiven vaklede.

Tipsbladet er dykket ned i, hvor skidt det stod til under hollænderen, der kom til fra rollen som cheftræner for Brøndbys U19-hold.

AaB skriver i forbindelse med fyringen, at de forventer at have en ny cheftræner på plads, når de om en uge spiller en gyser af en fodboldkamp, hvor Vejle Boldklub kommer på besøg. Spørgsmålet er så, hvem der ender med at få ansvaret for at redde de bolsjestribede fra at rykke ned.

Det er ikke utænkeligt, at Thomas Hitzlsperger kommer til at bruge sit tyske netværk til at finde en ny cheftræner, der kan være helt ny i dansk fodbold, men hvis det ikke er tilfældet, er der andre gode og realistiske navne, der kan komme i spil.

Tipsbladet kommer her med fem bud på en ny AaB-træner.

Martin Retov
44 år
Klubløs

Foto: AC Horsens

Martin Retov fik ikke lang tid til at overbevise AC Horsens om, at han var den rigtige til at genrejse den gule fare, men en turbulent tid, hvor der i kulissen blev taget mange beslutninger uden hans samtykke, endte med, at han tidligere dette forår fik sparket i den østjyske klub. Han har ikke stor erfaring som cheftræner, men har i snart ti år arbejdet i forskellige trænerroller på højeste niveau. Og han ved i den grad, hvad det handler om, når der er Superliga på programmet. Med tanke på, at pengene ikke er store i Aalborg, så er Martin Retov, der kan hentes kontraktfrit, et rigtig godt bud på en mand, AaB kunne være interesseret i at hive ind i klubben.

Steffen Højer
51 år
U21-landstræner

Foto: Kirchner-Media/TH

Til sommer er det slut som U21-landstræner for den tidligere målræv i Superligaen, og han har allerede åbnet op for, at han rigtig gerne vil være cheftræner, når han skal finde sig et nyt job. Han havde selv nogle år i klubben som spiller og kender derfor dele af omgivelserne, selvom der er sket rigtig meget siden halvfemserne. Der er bare lige det, at Steffen Højer til sommer skal stå i spidsen for U21-landsholdet til EM-slutrunden, og han er måske ikke klar til at opgive den chance for at træde til i AaB nu, men i Aalborg har de brug for en brændslukker med det samme, så det kan komme i vejen for, at han bliver den nye cheftræner i klubben.

Kristoffer Wichmann
43 år
Klubløs

Et ‘ungt’, spændende navn på den danske trænerhimmel. Han imponerede stort, da han var i Kolding IF og var med til at gøre dem til en fast del af 1. division, hvorfra han blev headhuntet af Bo Svensson til Union Berlin, hvor de så begge blev opsagt i slutningen af 2024. Han har formentlig værktøjerne til at løse det, der har været helt galt i AaB, nemlig defensiven, da Kristoffer Wichmann sikrede oprykning til 1. division med Kolding IF, var det nemlig ikke på Tiki-taka-bold, men dræbende kontraspil med en betondefensiv bag sig. Om det så er det spil, AaB ønsker på længere sigt, er så det store spørgsmål.

Christian Lønstrup
54 år
Hillerød Fodbold

Er det nu, at han får chancen i Superligaen? Christian Lønstrup har skabt mirakler med Hillerød og inden da Helsingør. Han er utvivlsomt på flere klubbers radar, når det kommer til, hvem de ser som den næste til at tage over hos dem. Det ville på mange måder være et scoop, hvis AaB kan overtale ham til at blive en del af deres projekt, men det kræver nok, at de hæver ambitionsniveauet og lover ham arbejdsro, også selvom de skulle ende med at rykke ud i denne sæson. Den største tvivl er næsten, om Christian Lønstrup kan se sig selv i Nordens Paris.

Michael Silberbauer
43 år
Assistenttræner i Mainz

Hvor meget banker nordjydens hjerte for AaB? Han har lige nu et fedt job i Mainz, men hvis han har en ambition om at vende tilbage til rollen som cheftræner, så er det en gylden mulighed at skifte til AaB, hvor spillerkarrieren startede i starten af dette årtusinde. Det ville være imponerende, hvis James Gow og co. kan overtale ham til at genrejse klubben til fordums styrke, men medmindre han har en klausul i sin kontrakt, så bliver han nok ikke gratis og ej heller billig.

Øvrige fotos: Alamy





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde