Her er fem bud på en ny AaB-træner

Hvem skal afløse Menno van Dam i AaB? Tipsbladet kommer med fem bud.



Under et år fik han på posten.

Menno van Dam blev sent søndag aften fyret i AaB, efter klubben gennem en længere periode havde leveret dårligt på banen, hvor især defensiven vaklede.

Tipsbladet er dykket ned i, hvor skidt det stod til under hollænderen, der kom til fra rollen som cheftræner for Brøndbys U19-hold.

AaB skriver i forbindelse med fyringen, at de forventer at have en ny cheftræner på plads, når de om en uge spiller en gyser af en fodboldkamp, hvor Vejle Boldklub kommer på besøg. Spørgsmålet er så, hvem der ender med at få ansvaret for at redde de bolsjestribede fra at rykke ned.

Det er ikke utænkeligt, at Thomas Hitzlsperger kommer til at bruge sit tyske netværk til at finde en ny cheftræner, der kan være helt ny i dansk fodbold, men hvis det ikke er tilfældet, er der andre gode og realistiske navne, der kan komme i spil.

Tipsbladet kommer her med fem bud på en ny AaB-træner.

Martin Retov
44 år
Klubløs

Foto: AC Horsens

Martin Retov fik ikke lang tid til at overbevise AC Horsens om, at han var den rigtige til at genrejse den gule fare, men en turbulent tid, hvor der i kulissen blev taget mange beslutninger uden hans samtykke, endte med, at han tidligere dette forår fik sparket i den østjyske klub. Han har ikke stor erfaring som cheftræner, men har i snart ti år arbejdet i forskellige trænerroller på højeste niveau. Og han ved i den grad, hvad det handler om, når der er Superliga på programmet. Med tanke på, at pengene ikke er store i Aalborg, så er Martin Retov, der kan hentes kontraktfrit, et rigtig godt bud på en mand, AaB kunne være interesseret i at hive ind i klubben.

Steffen Højer
51 år
U21-landstræner

Foto: Kirchner-Media/TH

Til sommer er det slut som U21-landstræner for den tidligere målræv i Superligaen, og han har allerede åbnet op for, at han rigtig gerne vil være cheftræner, når han skal finde sig et nyt job. Han havde selv nogle år i klubben som spiller og kender derfor dele af omgivelserne, selvom der er sket rigtig meget siden halvfemserne. Der er bare lige det, at Steffen Højer til sommer skal stå i spidsen for U21-landsholdet til EM-slutrunden, og han er måske ikke klar til at opgive den chance for at træde til i AaB nu, men i Aalborg har de brug for en brændslukker med det samme, så det kan komme i vejen for, at han bliver den nye cheftræner i klubben.

Kristoffer Wichmann
43 år
Klubløs

Et ‘ungt’, spændende navn på den danske trænerhimmel. Han imponerede stort, da han var i Kolding IF og var med til at gøre dem til en fast del af 1. division, hvorfra han blev headhuntet af Bo Svensson til Union Berlin, hvor de så begge blev opsagt i slutningen af 2024. Han har formentlig værktøjerne til at løse det, der har været helt galt i AaB, nemlig defensiven, da Kristoffer Wichmann sikrede oprykning til 1. division med Kolding IF, var det nemlig ikke på Tiki-taka-bold, men dræbende kontraspil med en betondefensiv bag sig. Om det så er det spil, AaB ønsker på længere sigt, er så det store spørgsmål.

Christian Lønstrup
54 år
Hillerød Fodbold

Er det nu, at han får chancen i Superligaen? Christian Lønstrup har skabt mirakler med Hillerød og inden da Helsingør. Han er utvivlsomt på flere klubbers radar, når det kommer til, hvem de ser som den næste til at tage over hos dem. Det ville på mange måder være et scoop, hvis AaB kan overtale ham til at blive en del af deres projekt, men det kræver nok, at de hæver ambitionsniveauet og lover ham arbejdsro, også selvom de skulle ende med at rykke ud i denne sæson. Den største tvivl er næsten, om Christian Lønstrup kan se sig selv i Nordens Paris.

Michael Silberbauer
43 år
Assistenttræner i Mainz

Hvor meget banker nordjydens hjerte for AaB? Han har lige nu et fedt job i Mainz, men hvis han har en ambition om at vende tilbage til rollen som cheftræner, så er det en gylden mulighed at skifte til AaB, hvor spillerkarrieren startede i starten af dette årtusinde. Det ville være imponerende, hvis James Gow og co. kan overtale ham til at genrejse klubben til fordums styrke, men medmindre han har en klausul i sin kontrakt, så bliver han nok ikke gratis og ej heller billig.

Øvrige fotos: Alamy





Peter Christiansen har fundet afløseren


Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Glimrende nyt om Chido Obi

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Aflyser pressemøde i Parken

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Advarer mod at undervurdere Belarus

Superliga-profil får trænerlicens

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Chok i OB – siger op efter seks dage

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

– Han er uden tvivl utilfreds

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Clement Bischoff på tavlen

AGF straffet med stor bøde

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’