Under et år fik han på posten.
Menno van Dam blev sent søndag aften fyret i AaB, efter klubben gennem en længere periode havde leveret dårligt på banen, hvor især defensiven vaklede.
Tipsbladet er dykket ned i, hvor skidt det stod til under hollænderen, der kom til fra rollen som cheftræner for Brøndbys U19-hold.
AaB skriver i forbindelse med fyringen, at de forventer at have en ny cheftræner på plads, når de om en uge spiller en gyser af en fodboldkamp, hvor Vejle Boldklub kommer på besøg. Spørgsmålet er så, hvem der ender med at få ansvaret for at redde de bolsjestribede fra at rykke ned.
Det er ikke utænkeligt, at Thomas Hitzlsperger kommer til at bruge sit tyske netværk til at finde en ny cheftræner, der kan være helt ny i dansk fodbold, men hvis det ikke er tilfældet, er der andre gode og realistiske navne, der kan komme i spil.
Tipsbladet kommer her med fem bud på en ny AaB-træner.
Martin Retov
44 år
Klubløs

Martin Retov fik ikke lang tid til at overbevise AC Horsens om, at han var den rigtige til at genrejse den gule fare, men en turbulent tid, hvor der i kulissen blev taget mange beslutninger uden hans samtykke, endte med, at han tidligere dette forår fik sparket i den østjyske klub. Han har ikke stor erfaring som cheftræner, men har i snart ti år arbejdet i forskellige trænerroller på højeste niveau. Og han ved i den grad, hvad det handler om, når der er Superliga på programmet. Med tanke på, at pengene ikke er store i Aalborg, så er Martin Retov, der kan hentes kontraktfrit, et rigtig godt bud på en mand, AaB kunne være interesseret i at hive ind i klubben.
Steffen Højer
51 år
U21-landstræner

Til sommer er det slut som U21-landstræner for den tidligere målræv i Superligaen, og han har allerede åbnet op for, at han rigtig gerne vil være cheftræner, når han skal finde sig et nyt job. Han havde selv nogle år i klubben som spiller og kender derfor dele af omgivelserne, selvom der er sket rigtig meget siden halvfemserne. Der er bare lige det, at Steffen Højer til sommer skal stå i spidsen for U21-landsholdet til EM-slutrunden, og han er måske ikke klar til at opgive den chance for at træde til i AaB nu, men i Aalborg har de brug for en brændslukker med det samme, så det kan komme i vejen for, at han bliver den nye cheftræner i klubben.
Kristoffer Wichmann
43 år
Klubløs

Et ‘ungt’, spændende navn på den danske trænerhimmel. Han imponerede stort, da han var i Kolding IF og var med til at gøre dem til en fast del af 1. division, hvorfra han blev headhuntet af Bo Svensson til Union Berlin, hvor de så begge blev opsagt i slutningen af 2024. Han har formentlig værktøjerne til at løse det, der har været helt galt i AaB, nemlig defensiven, da Kristoffer Wichmann sikrede oprykning til 1. division med Kolding IF, var det nemlig ikke på Tiki-taka-bold, men dræbende kontraspil med en betondefensiv bag sig. Om det så er det spil, AaB ønsker på længere sigt, er så det store spørgsmål.
Christian Lønstrup
54 år
Hillerød Fodbold

Er det nu, at han får chancen i Superligaen? Christian Lønstrup har skabt mirakler med Hillerød og inden da Helsingør. Han er utvivlsomt på flere klubbers radar, når det kommer til, hvem de ser som den næste til at tage over hos dem. Det ville på mange måder være et scoop, hvis AaB kan overtale ham til at blive en del af deres projekt, men det kræver nok, at de hæver ambitionsniveauet og lover ham arbejdsro, også selvom de skulle ende med at rykke ud i denne sæson. Den største tvivl er næsten, om Christian Lønstrup kan se sig selv i Nordens Paris.
Michael Silberbauer
43 år
Assistenttræner i Mainz

Hvor meget banker nordjydens hjerte for AaB? Han har lige nu et fedt job i Mainz, men hvis han har en ambition om at vende tilbage til rollen som cheftræner, så er det en gylden mulighed at skifte til AaB, hvor spillerkarrieren startede i starten af dette årtusinde. Det ville være imponerende, hvis James Gow og co. kan overtale ham til at genrejse klubben til fordums styrke, men medmindre han har en klausul i sin kontrakt, så bliver han nok ikke gratis og ej heller billig.
Øvrige fotos: Alamy
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
AVIS
Ingen kontakt med AGF
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
LIVE: FCK taber i Barcelona
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Engelsk dominans i toppen af Champions League
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TRANSFER