AaB: Der var ingen konkrete bud på Nicolaj Thomsen

Nicolaj Thomsen ville gerne til udlandet og er skuffet over, at han ikke kom af sted i januar. AaB fortæller dog, at der ikke var konkrete bud på midtbanespilleren.



Den 22-årige AaB-profil Nicolaj Thomsen har længe været blandt Superligaens bedste spillere – og ikke mindst en spiller, der har været interessant for udlandet, og Thomsen har ambitioner om at komme til udlandet for at prøve sig af i en større liga. Det har han haft i noget tid efterhånden, og et skifte var i sommer også tæt på. 

Ambitionen var også at komme ud i det netop overståede januarvindue, derfor er Thomsen også skuffet over, at det ikke er lykkedes at finde klubben i udlandet. .

I sommer glippede et skifte til franske Nantes, da der kun manglende en underskrift, og selv om han har spillet godt i efteråret, var der ikke interesse nok i januar, fortæller AaB.

– Jeg har fuldt ud forståelse for, at Nicolaj Thomsen på en måde er skuffet over, at han ikke kom af sted, når han har spillet, som han har gjort. Der har været så meget snak om det (et Thomsen-skifte, red.) i Danmark, og det påvirker også spilleren, fordi han hele tiden bliver spurgt ind til det og konfronteret med det. Det er logisk, at det er krævende for ham, siger AaB’s sportsdirektør, Allan Gaarde, til tipsbladet.dk og forklarer:

– Vi har på ingen måde blokeret for et salg. Faktum er, at der ikke har været et konkret bud på Nicolaj, siden han sidste sommer var en underskrift fra at skifte til Nantes. Der er masser af snak, og klubberne er også seriøse nok, men der har ikke været et konkret bud, siger Gaarde videre.

Dermed skal Thomsen spille for AaB i foråret, hvor han måske kan være med til at sikre klubben det andet danske mesterskab på tre år. Thomsen og AaB har nemlig gang i en god sæson, hvor klubben aktuelt ligger nummer to i Superligaen, og hvor Thomsen med seks assists og to scoringer har været medvirkende til, at AaB er i toppen af ligaen.

– Nicolaj er en af de allerbedste spillere i Danmark. Det ved vi, og det ved modstanderne. Jeg tror måske, at det her januarvindue har været mere for målscorere, hvor Nicolaj bonner ud på nogle andre statistikker, siger Allan Gaarde, der har det ambivalent med, at Thomsen formentlig er fortid i AaB til sommer:

– Den dag han forlader os – og det er om kort tid – der vil vi selvfølgelig begræde, at en så vigtig spiller forlader os, men vi vil også glæde os over, at endnu en AaB-repræsentant er i udlandet. Han er så dygtig, at uanset hvor han kommer hen, får han succes, siger sportsdirektøren.

Gaarde fortæller, at AaB havde ageret på transfermarkedet, hvis Nicolaj Thomsen var blevet solgt – og at klubben nok også kommer til at gøre det til sommer, hvis Thomsen sælges her.

– Han har et niveau, som du ikke bare lige sådan kan erstatte, tilføjer AaB’s sportsdirektør.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Morten Bruun med dyster spådom

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerner rammer eksklusiv klub

I svime over Morten Hjulmand

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel