SL-klub får travlt vindue: I dialog med spillere

AaB er i dialog med mulige forstærkninger, mens FCN forventer et stille transfervindue.



Om ikke så længe åbner transfervinduet for superligaklubberne.

Når kalenderen skifter til 2023, har holdene mulighed for at købe og sælge spillere, og det er der allerede fokus på i AaB.

Her har man i sinde at forstærke det kriseramte hold, der ligger til nedrykning. AaB-direktør Thomas Bælum fortæller, at man allerede er i dialog med potentielle forstærkninger.

– Vi kigger på alle kæder. Vi er i dialog med nogle spillere, og så handler det i sidste ende om at blive enige, siger Thomas Bælum efter AaB's 1-5-nederlag til FC Nordsjælland søndag.

– Ligesom i de andre transfervinduer skal vi kigge på truppens sammensætning. Vi skal have en kerne af spillere i truppen, som skal være en stamme på holdet, så vi skal passe på med ikke at skifte hele rygraden ud i transfervinduet.

– Vi skal supplere de steder, det giver mening, og så skal vi have trænet benhårdt. Det handler ikke kun om nye spillere, for det her tager tid.

– Vi skal træne benhårdt, og så er jeg sikker på, at der nok skal komme forstærkninger ind, siger Bælum.

Modsat AaB kører det fantastisk i FC Nordsjælland, som overvintrer på førstepladsen i Superligaen.

Flere spillere viser rigtig flot niveau, men klubbens sportsdirektør, Jan Laursen, forventer et stille transfervindue til januar, hvor han vil forsøge at holde sammen på truppen.

– Jeg ved ikke, om jeg forventer en travl januar måned, for det afhænger af, hvordan man definerer travl.

– Vi vil gøre det samme som i sommer. Vi vil være meget ambitiøse på klubbens og holdets vegne, og så må vi se, hvad der sker.

– Vi er en ambitiøs klub, så det handler ikke kun om at sælge spillere. Men hvis man gør det godt og udvikler gode spillere, så er der efterspørgsel.

– Jeg tror, at det bliver en vild januar måned. Ikke fra vores side, men i ligaen, fordi den er så tæt, som den er.

– Det er ikke vores ambition at være en alt for aktiv spiller til januar. Især fordi det fungerer så godt som nu, så det skal vi ikke røre for meget ved. Vi er slet ikke i salgstanker lige nu, siger Jan Laursen.

Superligaen går nu på en lang pause, og den 18. spillerunde skal først spilles hen mod slutningen af februar 2023.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Chok – henter første VM-point nogensinde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

AGF køber ham

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australien – Tyrkiet

Bizart: Tyveri i VM-lejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny kontrakt før VM-åbner

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby henter Alexander Drexel

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?