Om ikke så længe åbner transfervinduet for superligaklubberne.
Når kalenderen skifter til 2023, har holdene mulighed for at købe og sælge spillere, og det er der allerede fokus på i AaB.
Her har man i sinde at forstærke det kriseramte hold, der ligger til nedrykning. AaB-direktør Thomas Bælum fortæller, at man allerede er i dialog med potentielle forstærkninger.
– Vi kigger på alle kæder. Vi er i dialog med nogle spillere, og så handler det i sidste ende om at blive enige, siger Thomas Bælum efter AaB's 1-5-nederlag til FC Nordsjælland søndag.
– Ligesom i de andre transfervinduer skal vi kigge på truppens sammensætning. Vi skal have en kerne af spillere i truppen, som skal være en stamme på holdet, så vi skal passe på med ikke at skifte hele rygraden ud i transfervinduet.
– Vi skal supplere de steder, det giver mening, og så skal vi have trænet benhårdt. Det handler ikke kun om nye spillere, for det her tager tid.
– Vi skal træne benhårdt, og så er jeg sikker på, at der nok skal komme forstærkninger ind, siger Bælum.
Modsat AaB kører det fantastisk i FC Nordsjælland, som overvintrer på førstepladsen i Superligaen.
Flere spillere viser rigtig flot niveau, men klubbens sportsdirektør, Jan Laursen, forventer et stille transfervindue til januar, hvor han vil forsøge at holde sammen på truppen.
– Jeg ved ikke, om jeg forventer en travl januar måned, for det afhænger af, hvordan man definerer travl.
– Vi vil gøre det samme som i sommer. Vi vil være meget ambitiøse på klubbens og holdets vegne, og så må vi se, hvad der sker.
– Vi er en ambitiøs klub, så det handler ikke kun om at sælge spillere. Men hvis man gør det godt og udvikler gode spillere, så er der efterspørgsel.
– Jeg tror, at det bliver en vild januar måned. Ikke fra vores side, men i ligaen, fordi den er så tæt, som den er.
– Det er ikke vores ambition at være en alt for aktiv spiller til januar. Især fordi det fungerer så godt som nu, så det skal vi ikke røre for meget ved. Vi er slet ikke i salgstanker lige nu, siger Jan Laursen.
Superligaen går nu på en lang pause, og den 18. spillerunde skal først spilles hen mod slutningen af februar 2023.
/ritzau/
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
Drømmer om VM 2026 med Danmark
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
I chok over Nicolai Poulsen
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AFSLØRING