AaB – FC Nordsjælland

Onsdag aften går det igen løs i Superligaen, når AaB tager imod FC Nordsjælland i det udsatte opgør fra årets første spillerunde



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Ons 26. feb kl. 19.30

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 1.98

Spil hos Betano

Odds fra april 3, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

AaB skulle have startet 2025 ud med en hjemmekamp mod FC Nordsjælland i forrige weekend, men den bidende danske vinterkulde havde forplantet sig i græstæppet på Aalborg Portland Park, som desværre måtte udskydes i sidste øjeblik.

Derfor tog nordjyderne i stedet hul på 2025 med en udekamp på AGF’s midlertidige stadion i Vejlby. En svær opgave, der som forventet endte med et nederlag.

Statistikken mod de bedste hold i rækken var i forvejen dårlig med nul point og nul scoringer i syv kampe mod den aktuelle top-fem, og den statistik blev forværret yderligere i søndags.

Fra start til slut var Menno Van Dams mandskab det næstbedste hold på banen og måtte slukørede tage hjem efter endnu en øretæve mod et af rækkens tophold. Denne gang på hele 4-0.

Både Vejle og Lyngby har vist positive takter i forårets indledning, så AaB skal hurtigt have rystet det store nederlag af sig hurtigt, hvis ikke de skal blive fedtet yderligere ind i bundstriden.

FC Nordsjælland:

I Farum har der været gang i svingdøren i løbet af vinteren med afgange af Tverskov, Ingvartsen, Svensson, Mads Hansen og Hey.

Traditionen tro har FC Nordsjælland tænkt sig at erstatte profilerne med egne talenter, og i årets første kamp mod Sønderjyske var der således blevet plads i startopstillingen til flere unge stjerneskud i form af Lähteenmäki, Yirenkyi og Levy Nene.

Alle tre leverede en solid startdebut. Især den nye spydspids Nene, som diskede op med hele to scoringer hjemme på Right To Dream Park.

Jens Olsens tropper stak afsted med en fuldt fortjent 3-2 sejr, og de tre point luner særdeles godt i den tætte kamp om en plads i mesterskabsspillet.

Med endnu en sejr onsdag kan FC Nordsjælland gå forbi hele tre hold i tabellen og ligge sig godt til rette på Superligaens fjerdeplads.

Kian Hansen og Tobias Salquist var begge fraværende i seneste kamp, men til kampen mod AaB er Kian Hansen tilbage i truppen.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Aarøen, Bomholt – Ross, John, Jørgensen

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Marxen, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli

Dom:

AaB fandt mere stabilitet i slutningen af efteråret, hvor de gik mindre ultimativt og naivt til værks end i starten, men i forårspremieren var der igen problemer med et stort nederlag til AGF.

Nordjyderne har haft det voldsomt svært mod rækkens bedste hold i denne sæson, både ude og hjemme, og derfor ligner onsdagens opgør mod FC Nordsjælland også en svær opgave.

Gæsterne kommer med masser af selvtillid bagagen efter en god start med et nyt ungt kuld, så AaB’s dårlige statistik mod topholdene bliver næppe brudt i denne omgang.

2-0 til FCN.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 3, 2026 21:50 pm

Ligatabel:

Seneste resultater







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

FCK bød på landsholdsmålmand

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Det er han ekstremt god til

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Hvem fanden ringer man til?’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Brøndby med opløftende nyt om profil

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde