AaB – FC Nordsjælland

Onsdag aften går det igen løs i Superligaen, når AaB tager imod FC Nordsjælland i det udsatte opgør fra årets første spillerunde



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Ons 26. feb kl. 19.30

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 1.98

Spil hos Betano

Odds fra april 17, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

AaB skulle have startet 2025 ud med en hjemmekamp mod FC Nordsjælland i forrige weekend, men den bidende danske vinterkulde havde forplantet sig i græstæppet på Aalborg Portland Park, som desværre måtte udskydes i sidste øjeblik.

Derfor tog nordjyderne i stedet hul på 2025 med en udekamp på AGF’s midlertidige stadion i Vejlby. En svær opgave, der som forventet endte med et nederlag.

Statistikken mod de bedste hold i rækken var i forvejen dårlig med nul point og nul scoringer i syv kampe mod den aktuelle top-fem, og den statistik blev forværret yderligere i søndags.

Fra start til slut var Menno Van Dams mandskab det næstbedste hold på banen og måtte slukørede tage hjem efter endnu en øretæve mod et af rækkens tophold. Denne gang på hele 4-0.

Både Vejle og Lyngby har vist positive takter i forårets indledning, så AaB skal hurtigt have rystet det store nederlag af sig hurtigt, hvis ikke de skal blive fedtet yderligere ind i bundstriden.

FC Nordsjælland:

I Farum har der været gang i svingdøren i løbet af vinteren med afgange af Tverskov, Ingvartsen, Svensson, Mads Hansen og Hey.

Traditionen tro har FC Nordsjælland tænkt sig at erstatte profilerne med egne talenter, og i årets første kamp mod Sønderjyske var der således blevet plads i startopstillingen til flere unge stjerneskud i form af Lähteenmäki, Yirenkyi og Levy Nene.

Alle tre leverede en solid startdebut. Især den nye spydspids Nene, som diskede op med hele to scoringer hjemme på Right To Dream Park.

Jens Olsens tropper stak afsted med en fuldt fortjent 3-2 sejr, og de tre point luner særdeles godt i den tætte kamp om en plads i mesterskabsspillet.

Med endnu en sejr onsdag kan FC Nordsjælland gå forbi hele tre hold i tabellen og ligge sig godt til rette på Superligaens fjerdeplads.

Kian Hansen og Tobias Salquist var begge fraværende i seneste kamp, men til kampen mod AaB er Kian Hansen tilbage i truppen.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Aarøen, Bomholt – Ross, John, Jørgensen

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Marxen, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli

Dom:

AaB fandt mere stabilitet i slutningen af efteråret, hvor de gik mindre ultimativt og naivt til værks end i starten, men i forårspremieren var der igen problemer med et stort nederlag til AGF.

Nordjyderne har haft det voldsomt svært mod rækkens bedste hold i denne sæson, både ude og hjemme, og derfor ligner onsdagens opgør mod FC Nordsjælland også en svær opgave.

Gæsterne kommer med masser af selvtillid bagagen efter en god start med et nyt ungt kuld, så AaB’s dårlige statistik mod topholdene bliver næppe brudt i denne omgang.

2-0 til FCN.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 17, 2026 15:02 pm

Ligatabel:

Seneste resultater







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Helt vild med Brøndby-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’