AaB flirtede med tidligere Premier League-stjerne

AaB har været i dialog med tjekkisk angriber, der har over 40 landskampe og over 100 Premier League-kampe på cv'et.



AaB skal ud og kæmpe med næb og klør for at redde livet i Superligaen i foråret. Og til at hjælpe i overlevelseskampen er nordjyderne allerede godt i gang med at lede efter forstærkninger.

Den første er allerede kommet i hus i form af Rasmus Thelander, der kommet hjem til Hornevej efter en kort afstikker til ungarsk fodbold og skal hjælpe med at stabilisere forsvaret. Men AaB har også flirtet med en offensiv forstærkning, endda en prominent en af slagsen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der været dialog mellem AaB og den mangeårige Premier League-angriber Matej Vydra.

En aftale står dog lige nu i stampe, og der er ikke ret meget, der tyder på, at tjekken bliver ny angriber i AaB. Flirten blev aldrig for alvor spændende. 

Matej Vydra står i øjeblikket uden kontrakt, men han har et fint cv at vise frem i sin jagt på en ny arbejdsgiver.

Den 30-årige angriber står noteret for 44 landskampe for Tjekkiet med syv mål til følge, mens han har optrådt for klubber som Burnley, Watford og Derby i England. Her har han spillet 106 kampe og scoret 11 mål i Premier League, ligesom han har disket op med 65 mål i 185 kampe i Championship.

Qua sin status som klubløs er Matej Vydra lige nu ikke aktuel for det tjekkiske landshold, men han var med ved EM sidste år og spillede blandt andet ti minutter i kvartfinalen mod Danmark. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Åbner op for sommertransfer

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

England – Ghana

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Panama – Kroatien