AaB flirtede med tidligere Premier League-stjerne

AaB har været i dialog med tjekkisk angriber, der har over 40 landskampe og over 100 Premier League-kampe på cv'et.



AaB skal ud og kæmpe med næb og klør for at redde livet i Superligaen i foråret. Og til at hjælpe i overlevelseskampen er nordjyderne allerede godt i gang med at lede efter forstærkninger.

Den første er allerede kommet i hus i form af Rasmus Thelander, der kommet hjem til Hornevej efter en kort afstikker til ungarsk fodbold og skal hjælpe med at stabilisere forsvaret. Men AaB har også flirtet med en offensiv forstærkning, endda en prominent en af slagsen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der været dialog mellem AaB og den mangeårige Premier League-angriber Matej Vydra.

En aftale står dog lige nu i stampe, og der er ikke ret meget, der tyder på, at tjekken bliver ny angriber i AaB. Flirten blev aldrig for alvor spændende. 

Matej Vydra står i øjeblikket uden kontrakt, men han har et fint cv at vise frem i sin jagt på en ny arbejdsgiver.

Den 30-årige angriber står noteret for 44 landskampe for Tjekkiet med syv mål til følge, mens han har optrådt for klubber som Burnley, Watford og Derby i England. Her har han spillet 106 kampe og scoret 11 mål i Premier League, ligesom han har disket op med 65 mål i 185 kampe i Championship.

Qua sin status som klubløs er Matej Vydra lige nu ikke aktuel for det tjekkiske landshold, men han var med ved EM sidste år og spillede blandt andet ti minutter i kvartfinalen mod Danmark. 





Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option