AaB flirtede med tidligere Premier League-stjerne

AaB har været i dialog med tjekkisk angriber, der har over 40 landskampe og over 100 Premier League-kampe på cv'et.



AaB skal ud og kæmpe med næb og klør for at redde livet i Superligaen i foråret. Og til at hjælpe i overlevelseskampen er nordjyderne allerede godt i gang med at lede efter forstærkninger.

Den første er allerede kommet i hus i form af Rasmus Thelander, der kommet hjem til Hornevej efter en kort afstikker til ungarsk fodbold og skal hjælpe med at stabilisere forsvaret. Men AaB har også flirtet med en offensiv forstærkning, endda en prominent en af slagsen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der været dialog mellem AaB og den mangeårige Premier League-angriber Matej Vydra.

En aftale står dog lige nu i stampe, og der er ikke ret meget, der tyder på, at tjekken bliver ny angriber i AaB. Flirten blev aldrig for alvor spændende. 

Matej Vydra står i øjeblikket uden kontrakt, men han har et fint cv at vise frem i sin jagt på en ny arbejdsgiver.

Den 30-årige angriber står noteret for 44 landskampe for Tjekkiet med syv mål til følge, mens han har optrådt for klubber som Burnley, Watford og Derby i England. Her har han spillet 106 kampe og scoret 11 mål i Premier League, ligesom han har disket op med 65 mål i 185 kampe i Championship.

Qua sin status som klubløs er Matej Vydra lige nu ikke aktuel for det tjekkiske landshold, men han var med ved EM sidste år og spillede blandt andet ti minutter i kvartfinalen mod Danmark. 






‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Donald Trump bekræfter

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret