AaB fik en forløsende sejr i kampen om overlevelse, da holdet søndag eftermiddag besejrede de direkte konkurrenter fra Lyngby med 1-0 på Aalborg Portland Park.
Scoringen kom efter 76 minutters spil på et straffespark, der på brasiliansk manér blev sparket ind af AaB's farlige kantspiller Allan Sousa.
– Jeg besluttede mig tidligt for, at jeg ville chippe bolden i mål. Jeg har selvtilliden til det, og jeg har gjort det før. Jeg vidste, at jeg ville score.
– Alle omkring holdet synes, at jeg var skør, men jeg scorede, og så er alle glade, siger brasilianeren.
AaB havde ellers ikke vist meget flot spil og selvtillid i opgøret mod Lyngby. Samtidig er AaB i en tilspidset situation i bunden af Superligaen, hvor holdet kæmper om overlevelse med netop Lyngby og AC Horsens.
– Det er bare den spiller, jeg er. Jeg kunne mærke, at publikum blev lidt skræmt, for det var en vigtig kamp. Det vigtigste var, at den gik i mål. Det vidste jeg, at den ville, lyder det fra Allan Sousa.
– Jeg må sige, at det var godt eksekveret, siger AaB-træner Oscar Hiljemark om brasilianerens kølige scoring.
AaB åbnede med sejren bundkampen, hvor mandskabet halede ind på AC Horsens, der ligger på den livgivende plads over stregen.
Der er fire point op til overlevelse for AaB, og derfor betød sejren naturligvis meget for truppen.
– Det vigtigste for os er at vinde kampene i den situation, vi står i lige nu. Vi spillede ikke godt i kampen, men sejren var det vigtigste. Vi kæmpede til det sidste i kampen, og nu skal vi fortsætte med at have fokus på at blive i Superligaen, siger Allan Sousa.
Før AaB igen skal i kamp i Superligaen, tager holdet imod Silkeborg i returopgøret i pokalsemifinalen. Her står det 1-1 efter den første semifinale.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT