AaB’er om sin Panenka: Vidste jeg ville score

Allan Sousa stod for den helt store AaB-forløsning, da han legende let scorede sejrsmålet til 1-0 mod Lyngby.



AaB fik en forløsende sejr i kampen om overlevelse, da holdet søndag eftermiddag besejrede de direkte konkurrenter fra Lyngby med 1-0 på Aalborg Portland Park.

Scoringen kom efter 76 minutters spil på et straffespark, der på brasiliansk manér blev sparket ind af AaB's farlige kantspiller Allan Sousa.

– Jeg besluttede mig tidligt for, at jeg ville chippe bolden i mål. Jeg har selvtilliden til det, og jeg har gjort det før. Jeg vidste, at jeg ville score.

– Alle omkring holdet synes, at jeg var skør, men jeg scorede, og så er alle glade, siger brasilianeren.

AaB havde ellers ikke vist meget flot spil og selvtillid i opgøret mod Lyngby. Samtidig er AaB i en tilspidset situation i bunden af Superligaen, hvor holdet kæmper om overlevelse med netop Lyngby og AC Horsens.

– Det er bare den spiller, jeg er. Jeg kunne mærke, at publikum blev lidt skræmt, for det var en vigtig kamp. Det vigtigste var, at den gik i mål. Det vidste jeg, at den ville, lyder det fra Allan Sousa.

– Jeg må sige, at det var godt eksekveret, siger AaB-træner Oscar Hiljemark om brasilianerens kølige scoring.

AaB åbnede med sejren bundkampen, hvor mandskabet halede ind på AC Horsens, der ligger på den livgivende plads over stregen.

Der er fire point op til overlevelse for AaB, og derfor betød sejren naturligvis meget for truppen.

– Det vigtigste for os er at vinde kampene i den situation, vi står i lige nu. Vi spillede ikke godt i kampen, men sejren var det vigtigste. Vi kæmpede til det sidste i kampen, og nu skal vi fortsætte med at have fokus på at blive i Superligaen, siger Allan Sousa.

Før AaB igen skal i kamp i Superligaen, tager holdet imod Silkeborg i returopgøret i pokalsemifinalen. Her står det 1-1 efter den første semifinale.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Momentum i nederlandsk playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fortryder FC Barcelona-transfer

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bayern – Stuttgart

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Godt nyt for Jess Thorup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Lyon forhandler med dansk profil