AaB fik en forløsende sejr i kampen om overlevelse, da holdet søndag eftermiddag besejrede de direkte konkurrenter fra Lyngby med 1-0 på Aalborg Portland Park.
Scoringen kom efter 76 minutters spil på et straffespark, der på brasiliansk manér blev sparket ind af AaB's farlige kantspiller Allan Sousa.
– Jeg besluttede mig tidligt for, at jeg ville chippe bolden i mål. Jeg har selvtilliden til det, og jeg har gjort det før. Jeg vidste, at jeg ville score.
– Alle omkring holdet synes, at jeg var skør, men jeg scorede, og så er alle glade, siger brasilianeren.
AaB havde ellers ikke vist meget flot spil og selvtillid i opgøret mod Lyngby. Samtidig er AaB i en tilspidset situation i bunden af Superligaen, hvor holdet kæmper om overlevelse med netop Lyngby og AC Horsens.
– Det er bare den spiller, jeg er. Jeg kunne mærke, at publikum blev lidt skræmt, for det var en vigtig kamp. Det vigtigste var, at den gik i mål. Det vidste jeg, at den ville, lyder det fra Allan Sousa.
– Jeg må sige, at det var godt eksekveret, siger AaB-træner Oscar Hiljemark om brasilianerens kølige scoring.
AaB åbnede med sejren bundkampen, hvor mandskabet halede ind på AC Horsens, der ligger på den livgivende plads over stregen.
Der er fire point op til overlevelse for AaB, og derfor betød sejren naturligvis meget for truppen.
– Det vigtigste for os er at vinde kampene i den situation, vi står i lige nu. Vi spillede ikke godt i kampen, men sejren var det vigtigste. Vi kæmpede til det sidste i kampen, og nu skal vi fortsætte med at have fokus på at blive i Superligaen, siger Allan Sousa.
Før AaB igen skal i kamp i Superligaen, tager holdet imod Silkeborg i returopgøret i pokalsemifinalen. Her står det 1-1 efter den første semifinale.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER