AaB fik en forløsende sejr i kampen om overlevelse, da holdet søndag eftermiddag besejrede de direkte konkurrenter fra Lyngby med 1-0 på Aalborg Portland Park.
Scoringen kom efter 76 minutters spil på et straffespark, der på brasiliansk manér blev sparket ind af AaB's farlige kantspiller Allan Sousa.
– Jeg besluttede mig tidligt for, at jeg ville chippe bolden i mål. Jeg har selvtilliden til det, og jeg har gjort det før. Jeg vidste, at jeg ville score.
– Alle omkring holdet synes, at jeg var skør, men jeg scorede, og så er alle glade, siger brasilianeren.
AaB havde ellers ikke vist meget flot spil og selvtillid i opgøret mod Lyngby. Samtidig er AaB i en tilspidset situation i bunden af Superligaen, hvor holdet kæmper om overlevelse med netop Lyngby og AC Horsens.
– Det er bare den spiller, jeg er. Jeg kunne mærke, at publikum blev lidt skræmt, for det var en vigtig kamp. Det vigtigste var, at den gik i mål. Det vidste jeg, at den ville, lyder det fra Allan Sousa.
– Jeg må sige, at det var godt eksekveret, siger AaB-træner Oscar Hiljemark om brasilianerens kølige scoring.
AaB åbnede med sejren bundkampen, hvor mandskabet halede ind på AC Horsens, der ligger på den livgivende plads over stregen.
Der er fire point op til overlevelse for AaB, og derfor betød sejren naturligvis meget for truppen.
– Det vigtigste for os er at vinde kampene i den situation, vi står i lige nu. Vi spillede ikke godt i kampen, men sejren var det vigtigste. Vi kæmpede til det sidste i kampen, og nu skal vi fortsætte med at have fokus på at blive i Superligaen, siger Allan Sousa.
Før AaB igen skal i kamp i Superligaen, tager holdet imod Silkeborg i returopgøret i pokalsemifinalen. Her står det 1-1 efter den første semifinale.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Oddset styrtdykker
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Sprudler i MLS
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i