AaB’er om sin Panenka: Vidste jeg ville score

Allan Sousa stod for den helt store AaB-forløsning, da han legende let scorede sejrsmålet til 1-0 mod Lyngby.



AaB fik en forløsende sejr i kampen om overlevelse, da holdet søndag eftermiddag besejrede de direkte konkurrenter fra Lyngby med 1-0 på Aalborg Portland Park.

Scoringen kom efter 76 minutters spil på et straffespark, der på brasiliansk manér blev sparket ind af AaB's farlige kantspiller Allan Sousa.

– Jeg besluttede mig tidligt for, at jeg ville chippe bolden i mål. Jeg har selvtilliden til det, og jeg har gjort det før. Jeg vidste, at jeg ville score.

– Alle omkring holdet synes, at jeg var skør, men jeg scorede, og så er alle glade, siger brasilianeren.

AaB havde ellers ikke vist meget flot spil og selvtillid i opgøret mod Lyngby. Samtidig er AaB i en tilspidset situation i bunden af Superligaen, hvor holdet kæmper om overlevelse med netop Lyngby og AC Horsens.

– Det er bare den spiller, jeg er. Jeg kunne mærke, at publikum blev lidt skræmt, for det var en vigtig kamp. Det vigtigste var, at den gik i mål. Det vidste jeg, at den ville, lyder det fra Allan Sousa.

– Jeg må sige, at det var godt eksekveret, siger AaB-træner Oscar Hiljemark om brasilianerens kølige scoring.

AaB åbnede med sejren bundkampen, hvor mandskabet halede ind på AC Horsens, der ligger på den livgivende plads over stregen.

Der er fire point op til overlevelse for AaB, og derfor betød sejren naturligvis meget for truppen.

– Det vigtigste for os er at vinde kampene i den situation, vi står i lige nu. Vi spillede ikke godt i kampen, men sejren var det vigtigste. Vi kæmpede til det sidste i kampen, og nu skal vi fortsætte med at have fokus på at blive i Superligaen, siger Allan Sousa.

Før AaB igen skal i kamp i Superligaen, tager holdet imod Silkeborg i returopgøret i pokalsemifinalen. Her står det 1-1 efter den første semifinale.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

Norge – Senegal

Slagter stjerner: Noget lort!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sender opfordring til Superliga-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller