AaB henter tidligere Helsingør-træner ind som assistent

Nordjyderne AaB har fundet afløseren for Thomas Augustinussen, og det er tidligere Helsingør-træner Peter Feher, der er blevet peget på.



Superliga-klubben AaB sagde tidligere i foråret farvel til assistenterne Lasse Stensgaard og Allan K. Jepsen, og i stedet hentede man klublegenderne Thomas Augustinussen og Rasmus Würtz ind.

Nu laver AaB så endnu en justering.

Mens Rasmus Würtz forlængede sin aftale, stoppede Thomas Augustinussen og vendte tilbage til sin civile karriere som forsikringsmand.

Læs også:Medie: AaB hyrer tidligere FC Helsingør-træner som assistent

Afløseren for “Augo” er nu fundet, og det bliver tidligere FC Helsingør-træner Peter Feher, der skal være assistent for cheftræner Jacob Friis.

– Vi har søgt en træner med erfaring, og i Peter får vi en af landets dygtigste talentudviklere, en mand der både har været cheftræner og assistenttræner, og som også er dygtig til transitionsdelen og udvikling af ungdomsspillere, hvilket passer godt ind med den vej vi gerne vil gå. Dertil er han meget arbejdsom og ønsker at lykkes, så jeg er overbevist om, at han bliver et godt match for os, udtaler AaB’s sportschef Inge André Olsen.

– AaB er en stor klub og har hjemme i en rigtig fodboldby, hvilket selvfølgelig er noget der tiltaler en fodboldmand som mig. Samtidig er det spændende med de ting som Jacob Friis, Rasmus Würtz, Søren Krogh, Inge André Olsen og resten af trænerteamet (AaB’s cheftræner, assistenttræner, fodboldchef og sportschef, red.) har gang i, så jeg glæder mig til at komme i gang og forventer både at vi kan være med i den sjove ende af tabellen i 3F Superligaen, samt at vi kan få udviklet nogle dygtige spillere, udtaler Peter Feher.

Læs også:Casper Sloth: Jeg vil til enhver tid spille for AGF

Peter Feher, der også har en fortid som cheftræner for FC Nordsjællands U19-hold, kender Søren Krogh, der er fodboldchef i AaB, fra deres fælles fortid i FC Nordsjælland, og det er slet ikke utænkeligt, at det er neotp Krogh, der har peget på Feher.

I første omgang får han en etårig aftale.

Læs også:Medie: FC Midtjylland og Celta Vigo enige om Pione Sisto
Læs også:Jan Bech Andersen hylder sin gamle nabo: Scott Parker er en gentleman
Læs også:Klubchef: Joakim Mæhle er meget eftertragtet




‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Mexico – Sydkorea

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Succestræner død af kræft

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander