Det lå nok ikke helt i kortene, at sidste sæsons fjerdeplads fra AaB i denne sæson skulle kæmpe mod nedrykning – og til sidst endte med at trække sorteper. Men sådan gik det, og for AaB-legenden Kenneth Emil Petersen var det noget meget specielt at være til stede til AaB's afgørende kamp mod Silkeborg, som sidstnævnte vandt med 1-0.
Det fortæller han i sin rolle som ekspert til Viaplay, hvor han særligt kommer ind på det enlige mål..
– Jeg oplever det som en vanvittig dag på arbejde. Det må jeg sige. Det var de der 16 sekunder fra de brænder straffesparket, Silkeborg, til at bolden alligevel ligger nede bag Mantl, de vil altid være indprentet i min fodboldhistorie, siger han og fortsætter:
– De gik fra fuldstændig eufori til fuldstændig begravelsesstemning. Der var så stille i hele Aalborg. Det har efterladt Aalborg i totalt choktilstand det her, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Han fortæller endvidere, at han søndag har talt med flere af spillerne, og her er det tydeligt, at de er ved at forstå, hvad der er sket med deres hold.
– De siger allesammen, at det faktisk er hårdere i dag, fordi nu begynder det stille og roligt at gå op for dem, at næste år kommer Hillerød på besøg, man skal en tur til Vendsyssel. Ting man som fodboldspiller og specielt som spiller i AaB aldrig troede, at man skulle, fortæller 'KEP'.
Den tidligere AaB-spiller peger desuden på, at det var over stregen med den opførsel, som nogle AaB-fans havde efter kampen, hvor en rude blev smadret ind til et omklædningsrum. Det kan man høre mere om i videoen øverst.
Kenneth Emil Petersen spillede for AaB mellem 2009 og 2016, hvor det blev til både mesterskab og pokaltitel i 2014.
Der er udsigt til en økonomisk lussing til Aalborg-klubben nu, men der er også millioner på vej. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
På vej til storklub?