Det lå nok ikke helt i kortene, at sidste sæsons fjerdeplads fra AaB i denne sæson skulle kæmpe mod nedrykning – og til sidst endte med at trække sorteper. Men sådan gik det, og for AaB-legenden Kenneth Emil Petersen var det noget meget specielt at være til stede til AaB's afgørende kamp mod Silkeborg, som sidstnævnte vandt med 1-0.
Det fortæller han i sin rolle som ekspert til Viaplay, hvor han særligt kommer ind på det enlige mål..
– Jeg oplever det som en vanvittig dag på arbejde. Det må jeg sige. Det var de der 16 sekunder fra de brænder straffesparket, Silkeborg, til at bolden alligevel ligger nede bag Mantl, de vil altid være indprentet i min fodboldhistorie, siger han og fortsætter:
– De gik fra fuldstændig eufori til fuldstændig begravelsesstemning. Der var så stille i hele Aalborg. Det har efterladt Aalborg i totalt choktilstand det her, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Han fortæller endvidere, at han søndag har talt med flere af spillerne, og her er det tydeligt, at de er ved at forstå, hvad der er sket med deres hold.
– De siger allesammen, at det faktisk er hårdere i dag, fordi nu begynder det stille og roligt at gå op for dem, at næste år kommer Hillerød på besøg, man skal en tur til Vendsyssel. Ting man som fodboldspiller og specielt som spiller i AaB aldrig troede, at man skulle, fortæller 'KEP'.
Den tidligere AaB-spiller peger desuden på, at det var over stregen med den opførsel, som nogle AaB-fans havde efter kampen, hvor en rude blev smadret ind til et omklædningsrum. Det kan man høre mere om i videoen øverst.
Kenneth Emil Petersen spillede for AaB mellem 2009 og 2016, hvor det blev til både mesterskab og pokaltitel i 2014.
Der er udsigt til en økonomisk lussing til Aalborg-klubben nu, men der er også millioner på vej. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!