AaB-legende: Aalborg er efterladt i choktilstand

Silkeborgs mål mod AaB i lørdags vil være indprentet i Kenneth Emil Petersens fodboldhistorie, fortæller han.



Det lå nok ikke helt i kortene, at sidste sæsons fjerdeplads fra AaB i denne sæson skulle kæmpe mod nedrykning – og til sidst endte med at trække sorteper. Men sådan gik det, og for AaB-legenden Kenneth Emil Petersen var det noget meget specielt at være til stede til AaB's afgørende kamp mod Silkeborg, som sidstnævnte vandt med 1-0. 

Det fortæller han i sin rolle som ekspert til Viaplay, hvor han særligt kommer ind på det enlige mål..

– Jeg oplever det som en vanvittig dag på arbejde. Det må jeg sige. Det var de der 16 sekunder fra de brænder straffesparket, Silkeborg, til at bolden alligevel ligger nede bag Mantl, de vil altid være indprentet i min fodboldhistorie, siger han og fortsætter:

– De gik fra fuldstændig eufori til fuldstændig begravelsesstemning. Der var så stille i hele Aalborg. Det har efterladt Aalborg i totalt choktilstand det her, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.

Han fortæller endvidere, at han søndag har talt med flere af spillerne, og her er det tydeligt, at de er ved at forstå, hvad der er sket med deres hold.

– De siger allesammen, at det faktisk er hårdere i dag, fordi nu begynder det stille og roligt at gå op for dem, at næste år kommer Hillerød på besøg, man skal en tur til Vendsyssel. Ting man som fodboldspiller og specielt som spiller i AaB aldrig troede, at man skulle, fortæller 'KEP'.

Den tidligere AaB-spiller peger desuden på, at det var over stregen med den opførsel, som nogle AaB-fans havde efter kampen, hvor en rude blev smadret ind til et omklædningsrum. Det kan man høre mere om i videoen øverst.

Kenneth Emil Petersen spillede for AaB mellem 2009 og 2016, hvor det blev til både mesterskab og pokaltitel i 2014.

Der er udsigt til en økonomisk lussing til Aalborg-klubben nu, men der er også millioner på vej. Læs mere om det her.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig: Nu er han rejst til København

Snart sker det