Det lå nok ikke helt i kortene, at sidste sæsons fjerdeplads fra AaB i denne sæson skulle kæmpe mod nedrykning – og til sidst endte med at trække sorteper. Men sådan gik det, og for AaB-legenden Kenneth Emil Petersen var det noget meget specielt at være til stede til AaB's afgørende kamp mod Silkeborg, som sidstnævnte vandt med 1-0.
Det fortæller han i sin rolle som ekspert til Viaplay, hvor han særligt kommer ind på det enlige mål..
– Jeg oplever det som en vanvittig dag på arbejde. Det må jeg sige. Det var de der 16 sekunder fra de brænder straffesparket, Silkeborg, til at bolden alligevel ligger nede bag Mantl, de vil altid være indprentet i min fodboldhistorie, siger han og fortsætter:
– De gik fra fuldstændig eufori til fuldstændig begravelsesstemning. Der var så stille i hele Aalborg. Det har efterladt Aalborg i totalt choktilstand det her, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Han fortæller endvidere, at han søndag har talt med flere af spillerne, og her er det tydeligt, at de er ved at forstå, hvad der er sket med deres hold.
– De siger allesammen, at det faktisk er hårdere i dag, fordi nu begynder det stille og roligt at gå op for dem, at næste år kommer Hillerød på besøg, man skal en tur til Vendsyssel. Ting man som fodboldspiller og specielt som spiller i AaB aldrig troede, at man skulle, fortæller 'KEP'.
Den tidligere AaB-spiller peger desuden på, at det var over stregen med den opførsel, som nogle AaB-fans havde efter kampen, hvor en rude blev smadret ind til et omklædningsrum. Det kan man høre mere om i videoen øverst.
Kenneth Emil Petersen spillede for AaB mellem 2009 og 2016, hvor det blev til både mesterskab og pokaltitel i 2014.
Der er udsigt til en økonomisk lussing til Aalborg-klubben nu, men der er også millioner på vej. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Zinedine Zidane præsenteret
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
MEDIE