Det lå nok ikke helt i kortene, at sidste sæsons fjerdeplads fra AaB i denne sæson skulle kæmpe mod nedrykning – og til sidst endte med at trække sorteper. Men sådan gik det, og for AaB-legenden Kenneth Emil Petersen var det noget meget specielt at være til stede til AaB's afgørende kamp mod Silkeborg, som sidstnævnte vandt med 1-0.
Det fortæller han i sin rolle som ekspert til Viaplay, hvor han særligt kommer ind på det enlige mål..
– Jeg oplever det som en vanvittig dag på arbejde. Det må jeg sige. Det var de der 16 sekunder fra de brænder straffesparket, Silkeborg, til at bolden alligevel ligger nede bag Mantl, de vil altid være indprentet i min fodboldhistorie, siger han og fortsætter:
– De gik fra fuldstændig eufori til fuldstændig begravelsesstemning. Der var så stille i hele Aalborg. Det har efterladt Aalborg i totalt choktilstand det her, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Han fortæller endvidere, at han søndag har talt med flere af spillerne, og her er det tydeligt, at de er ved at forstå, hvad der er sket med deres hold.
– De siger allesammen, at det faktisk er hårdere i dag, fordi nu begynder det stille og roligt at gå op for dem, at næste år kommer Hillerød på besøg, man skal en tur til Vendsyssel. Ting man som fodboldspiller og specielt som spiller i AaB aldrig troede, at man skulle, fortæller 'KEP'.
Den tidligere AaB-spiller peger desuden på, at det var over stregen med den opførsel, som nogle AaB-fans havde efter kampen, hvor en rude blev smadret ind til et omklædningsrum. Det kan man høre mere om i videoen øverst.
Kenneth Emil Petersen spillede for AaB mellem 2009 og 2016, hvor det blev til både mesterskab og pokaltitel i 2014.
Der er udsigt til en økonomisk lussing til Aalborg-klubben nu, men der er også millioner på vej. Læs mere om det her.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Superliga-bejlere deler
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil