AaB-legenden Lynge Jakobsen er isoleret derhjemme: Har alvorlig lungesygdom

Lynge Jakobsen holder sig isoleret sammen med sin hustru. Han lider af en alvorlig lungesygdom, der sætter ham i risikozonen, hvis han får coronavirus.



Lynge Jakobsen er i risikozonen, hvis han får coronavirus, af mindst to årsager. Dels er han 69 år gammel, dels har han en alvorlig lungesygdom, fortæller han til Nordjyske.

Derfor har AaB-legenden den seneste måned levet isoleret fra omverdenen sammen med sin hustru, Gitte. For hvis han bliver smittet med virussen, risikerer han, at den tager hårdt på ham.

Læs også:Kongecitater fra fortiden: Dansk fodbold ville være fucking miles away

– Det er klart, at det sætter gang i mange tanker om både livet og døden, og med de nuværende prognoser er vi lidt urolige for, hvor længe vi mon skal holde os isoleret, siger Lynge Jakobsen til Nordjyske.

– Med tanke på min sygdom skal der nok findes en vaccine, før jeg igen tør åbne mig mod verden, og det kan vist vare op til et år, som jeg har forstået det.

– Det kan være, at vi bliver nødt til at løsrive os fra hinanden på et tidspunkt, så min kone i det mindste kan komme ud at se andre. Eller hvis nogle af vore nærmeste kommer igennem sygdommen og bliver immune, så vil det måske være forsvarligt, at de kommer på besøg her – vi må vente og se.

Lynge Jakobsen var i mange år synonym med AaB. Han blev medlem af klubben som syvårig, og han spillede 267 kampe for AaB’s førstehold. Han blev desuden klubbens første kontraktspiller.

Senere arbejdede han som sportschef i 17 år, indtil han gik på pension i 2013. AaB vandt to danmarksmesterskaber i Jakobsens tid i spidsen for den sportslige afdeling.

Læs også:Top 14: Stjernerne som Superligaen missede
Læs også:Kasper Risgård: Champions League-eventyr var uvirkeligt




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

‘Det er slut’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

FCK henter svensk talent