AaB-legenden Lynge Jakobsen er isoleret derhjemme: Har alvorlig lungesygdom

Lynge Jakobsen holder sig isoleret sammen med sin hustru. Han lider af en alvorlig lungesygdom, der sætter ham i risikozonen, hvis han får coronavirus.



Lynge Jakobsen er i risikozonen, hvis han får coronavirus, af mindst to årsager. Dels er han 69 år gammel, dels har han en alvorlig lungesygdom, fortæller han til Nordjyske.

Derfor har AaB-legenden den seneste måned levet isoleret fra omverdenen sammen med sin hustru, Gitte. For hvis han bliver smittet med virussen, risikerer han, at den tager hårdt på ham.

Læs også:Kongecitater fra fortiden: Dansk fodbold ville være fucking miles away

– Det er klart, at det sætter gang i mange tanker om både livet og døden, og med de nuværende prognoser er vi lidt urolige for, hvor længe vi mon skal holde os isoleret, siger Lynge Jakobsen til Nordjyske.

– Med tanke på min sygdom skal der nok findes en vaccine, før jeg igen tør åbne mig mod verden, og det kan vist vare op til et år, som jeg har forstået det.

– Det kan være, at vi bliver nødt til at løsrive os fra hinanden på et tidspunkt, så min kone i det mindste kan komme ud at se andre. Eller hvis nogle af vore nærmeste kommer igennem sygdommen og bliver immune, så vil det måske være forsvarligt, at de kommer på besøg her – vi må vente og se.

Lynge Jakobsen var i mange år synonym med AaB. Han blev medlem af klubben som syvårig, og han spillede 267 kampe for AaB’s førstehold. Han blev desuden klubbens første kontraktspiller.

Senere arbejdede han som sportschef i 17 år, indtil han gik på pension i 2013. AaB vandt to danmarksmesterskaber i Jakobsens tid i spidsen for den sportslige afdeling.

Læs også:Top 14: Stjernerne som Superligaen missede
Læs også:Kasper Risgård: Champions League-eventyr var uvirkeligt






LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De vil gerne have Jens Jønsson

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

LIVE: PSG vinder Champions League

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer