AaB og Meilinger enige: Vil finde ny klub

Det vil være tilfredsstillende for både AaB og Marco Meilinger, hvis parterne finder en ny klub til den østrigske spiller. Han har kun fået to Superliga-kampe i denne sæson.



Strategien i AaB er klar nok. Når klubben henter udlændinge til Aalborg, skal de helst være profiler, for ellers vil AaB lige så gerne give pladsen i truppen til en af de lokale talenter. 

I sidste sæson spillede Marco Meilinger 29 Superliga-kampe, men efter sommerferien har østrigeren haft svært ved at leve op til forventningen om at være en profil og har kun fået spillertid to gange. Derfor varslede både cheftræner Morten Wieghorst og sportsdirektør Allan Gaarde i slutningen af 2017, at AaB og Meilinger skulle have en snak om fremtiden. 

– Det har været en udfordring for Marco og for os. Når vi henter en udlænding til Danmark, er det selvfølgelig med henblik på, at han skal spille, og det har han ikke gjort så meget i den her sæson. Vi skal selvfølgelig sætte os ned og have en snak om, hvad der skal ske, sagde Gaarde til tipsbladet.dk i slutningen af oktober.

Den snak har de tilsyneladende haft, for Gaarde fortæller nu, at parterne har fundet fælles fodslag. Det er nok en god idé, hvis de finder en anden klub til Meilinger.

– Vi er enige med Marco Meilinger om, at det vil være tilfredsstillende for begge parter, hvis vi kan finde en god ny klub til ham. Men ellers er jeg godt tilfreds med truppen og tror på, at vi kommer til at blive endnu stærkere, end de vi sluttede efteråret, siger Allan Gaarde til Nordjyske.

Den østrigske offensivspiller har kontrakt med AaB til sommeren 2019, så med mindre en ny klub er interesseret i at købe ham fri af aftalen, skal han og klubben blive enige om at ophæve den.

AaB begynder træningen frem mod forårssæsonen på fredag.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet