Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg.
På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.
Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion.
– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.
– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:
– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det.
AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed.
– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren.
Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt.
– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.
Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF.
Jeg har arbejdet hos Aab i mange år efterhånden men aldrig før har jeg oplevet at modstanderens fans har overfaldet og taget kvælertag på bod personale. De Brøndby fans burde blive bandlyst for at se fodbold på stadion for evigt. Hjernedød opførsel. #sldk #SuperAaB #AaBBIF
— Jesper Lohse Andreasen (@Lohselol) May 16, 2022
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Langer ud efter trænerlegende
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Arne Slot dybt frustreret
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
