Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg.
På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.
Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion.
– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.
– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:
– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det.
AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed.
– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren.
Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt.
– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.
Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF.
Jeg har arbejdet hos Aab i mange år efterhånden men aldrig før har jeg oplevet at modstanderens fans har overfaldet og taget kvælertag på bod personale. De Brøndby fans burde blive bandlyst for at se fodbold på stadion for evigt. Hjernedød opførsel. #sldk #SuperAaB #AaBBIF
— Jesper Lohse Andreasen (@Lohselol) May 16, 2022
LIVE
LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Farzam: En gave for FC København
AaB-krisen fortsætter
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN
