Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg.
På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.
Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion.
– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.
– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:
– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det.
AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed.
– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren.
Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt.
– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.
Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF.
Jeg har arbejdet hos Aab i mange år efterhånden men aldrig før har jeg oplevet at modstanderens fans har overfaldet og taget kvælertag på bod personale. De Brøndby fans burde blive bandlyst for at se fodbold på stadion for evigt. Hjernedød opførsel. #sldk #SuperAaB #AaBBIF
— Jesper Lohse Andreasen (@Lohselol) May 16, 2022
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
