Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg.
På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.
Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion.
– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.
– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:
– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det.
AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed.
– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren.
Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt.
– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.
Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF.
Jeg har arbejdet hos Aab i mange år efterhånden men aldrig før har jeg oplevet at modstanderens fans har overfaldet og taget kvælertag på bod personale. De Brøndby fans burde blive bandlyst for at se fodbold på stadion for evigt. Hjernedød opførsel. #sldk #SuperAaB #AaBBIF
— Jesper Lohse Andreasen (@Lohselol) May 16, 2022
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TOPNYHED
Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
