Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg.
På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.
Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion.
– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.
– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:
– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det.
AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed.
– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren.
Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt.
– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.
Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF.
Jeg har arbejdet hos Aab i mange år efterhånden men aldrig før har jeg oplevet at modstanderens fans har overfaldet og taget kvælertag på bod personale. De Brøndby fans burde blive bandlyst for at se fodbold på stadion for evigt. Hjernedød opførsel. #sldk #SuperAaB #AaBBIF
— Jesper Lohse Andreasen (@Lohselol) May 16, 2022
LIVE
LIVE: Manchester United forlænger med profil
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Superliga-ekspert i svime over FCK
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
Færdig i Manchester City
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
