AaB-personale overfaldet til Brøndby-kamp

I løbet af AaB’s hjemmekamp mod Brøndby IF søndag eftermiddag blev bodpersonale angiveligt overfaldet af udebanefans. Nu er der åbnet en politisag.



Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg. 

På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.  

Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion. 

– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.

– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:

– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det. 

AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed. 

– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren. 

Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt. 

– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.

Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF. 





Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

De er tilbage i Premier League

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Værste i 16 år

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM