AaB-personale overfaldet til Brøndby-kamp

I løbet af AaB’s hjemmekamp mod Brøndby IF søndag eftermiddag blev bodpersonale angiveligt overfaldet af udebanefans. Nu er der åbnet en politisag.



Brøndby IF kunne søndag eftermiddag juble, da de blå-gule besejrede AaB, men det var ikke alle medrejste fans, der var i lige godt humør i Aalborg. 

På Twitter beskriver brugeren Jesper Lohse Andreasen således, hvordan nogle udebanefans overfaldt personale i AaB-boderne. Der blev blandt andet taget kvælertag på en, der bemandede en bod, lyder det.  

Over for Tipsbladet bekræfter Thomas Bælum, administrerende direktør i AaB, at der har været en episode i udeholdets sektion. 

– Jeg kan bekræfte, at jeg har hørt om episoden fra kontrollørerne og bodpersonalet. Hvad der helt nøjagtig er sket, ved jeg ikke. Der foregår en evaluering nu, men det lyder som om, at der har været en episode, som bare ikke skal ske på stadion.

– Det, som jeg har evalueret med sikkerhedsfolkene og bodpersonalet, er, om det her var en tendens blandt en stor gruppe. Det mente man ikke, at det var. Det var nogle enkeltindivider, der gik langt over stregen, og så lukkede vi boden ned og sagde tak for den her gang. Det var selvfølgelig noget, der var utilstedeligt, siger Thomas Bælum og tilføjer:

– Som jeg har forstået det, var det én, der blev overfaldet. Men der var en gruppe personer, der viste en provokerende adfærd. Det var en mindre gruppe, og så var der én, der gik langt over stregen. Det er sådan, jeg har forstået det. 

AaB har desuden oplevet en stigning i uroligheder på tribunerne, mens der er kommet flere folk på stadion, og derfor er der også konstant dialog mellem Superliga-klubberne for at skabe bedre sikkerhed. 

– I takt med at der kommer flere og flere fans på stadion, har vi desværre også oplevet, at der har været uroligheder omkring nogle fangrupperinger. Det har vi fokus på hele tiden, og arbejdet stopper aldrig. Vi skal hele tiden blive bedre til at have dialogen og sørge for sikkerheden, så vi kan skabe en familiefest og have de stemningsskabende, for det må ikke gå over gevind som i går, siger AaB-direktøren. 

Brøndby IF’s kommunikationschef, Christian Schultz, fortæller til Tipsbladet, at sagen er anmeldt til Nordjyllands Politi, og at Brøndby IF vil hjælpe politiet så vidt muligt. 

– Vi er bekendt med, at der var en episode, som er blevet politianmeldt. Den opførsel hører ingen steder hjemme, og vi bakker fuldt ud op om politiets efterforskning af sagen og står til rådighed for Nordjyllands Politi i det omfang, der er brug for det, siger han.

Kampen i Aalborg sluttede med en 3-1-sejr til Brøndby IF. 







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Det var en skuffelse

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

LIVE: FC København – Viborg FF

Her kan du se FC København mod Viborg FF

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dansk målsluger skifter til topklub

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Thomas Frank fyret

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring