AALBORG (Tipsbladet): AaB spillede ikke en god kamp mod AGF, hvor man især før pausen i fredagens blæsevejr blev pillet fra hinanden af de formstærke århusianere.
0-4 endte den kamp, det andet nederlag på stribe med de cifre på hjemmebanen i Aalborg, og det resultat gjorde ondt i Nordjylland, selv om selve nederlaget måske ikke var voldsomt overraskende i betragtning af, at AaB lige er vendt tilbage til Superligaen og spiller en overordentlig modig og dristig type angrebsfodbold.
Efter kampen var Viaplays ekspertkommentator Peter Sørensen uforstående over, at AaB-spillerne samledes i en rundkreds, hvor blandt andre Oumar Diakhité talte til holdkammeraterne, hvilket Sørensen mente tangerede skuespil efter et så tungt nederlag (læs mere her).
Det fornuftige i at stille sig i en rundkreds på banen efter et nederlag er givetvis smag og behag, men i Aalborg er det ifølge anfører Mathias Jørgensen ikke noget, spillerne selv har fundet på, noget man i øvrigt kunne se ved selvsyn i tirsdagens træning, hvor spillere og trænere netop stillede sig i rundkreds, før man begyndte at bære udstyret tilbage i klubhuset.
– Noget af det første, Menno sagde til os på allerførste træningsdag, var, at vi både før og efter træning skal samles i en rundkreds, og at vi gør præcis det samme før og efter hver kamp. Så det er ikke bare noget, vi lige fandt på at gøre, vi gør det altid, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.
Midtstopperen Oumar Diakhité, der kom i centrum på tv-billederne fredag aften, har hørt om kritikken og fortæller, han fint forstår, at 0-4 er et skidt resultat for AaB, og at det ikke var nogen god kamp af ham og AaB-defensiven.

Men Diakhité er lidt ked af, hvis nogen har fået det indtryk, at han talte til holdkammeraterne efter nederlaget for at bringe sig selv i centrum.
– Vi gør det jo før og efter hver eneste træning og kamp. Jeg hørte godt, at nogen måske mente, at jeg var arrogant eller noget i den stil. Jeg er ked af, hvis nogen har fået det indtryk eller den tanke. Hvorfor ikke spørge om, hvad jeg sagde? Jeg prøvede bare at opmuntre mine holdkammerater, intet andet. Vi havde tabt 0-4. Det var skrækkeligt, for at være helt ærligt, og jeg havde det også skidt med det. Men det kunne heller ikke nytte noget, at vi hang med hovederne eller blev ved med det i lang tid. Det er fodbold, jeg har prøvet at tabe med lignende cifre før.
– Vi gør det for at være et hold og for at holde sammen. Det handler overhovedet ikke om at være arrogant eller gøre noget til ære for tv, siger Oumar Diakhité.
– Vi taber, vi vinder. Det går over, vi lærer fra det. Det kan bare ikke nytte noget at hænge fast i det og være ked af det. Vi skal videre, og der er trods alt værre ting i livet, hvis vi ser tingene i et større perspektiv, end at tabe 0-4, siger forsvarsspilleren, der er landet godt i AaB.
– Vi har den her familiefølelse, som også var det, træneren og lederne fortalte mig om, da jeg kom til AaB. Vi har en masse dygtige unge spillere, det er en god liga, hvor holdene spiller god fodbold. Folk har været søde til at tage imod mig, og så forsøger jeg at bidrage med det, jeg kan til holdet, siger Oumar Diakhité.
– Nu skal jeg bare have lært lidt dansk og få prøvet noget dansk mad. Det bliver godt, siger Oumar Diakhité med et grin.
Forsvarsspilleren kommer oprindelig fra et fodboldakademi i hjemlandet Senegal, som er grundlagt af den tidligere landsholds- og Liverpool-profil Salif Diao, som noget måske husker som målscorer ved VM mod Danmark, hvor midtbanespilleren senere blev udvist.
Han har spillet seniorfodbold i Orlando i USA, i Portugal for Olhanense, Estoril og Aves, og derefter Kuwait og Rumænien, før han fra 2021 til i år spillede for Eintracht Braunschweig, Sandhausen og Osnabrück i 2. Bundesliga.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
– Han fik et lortetilbud fra OB
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jakob Poulsen med dyster melding
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT