AALBORG (Tipsbladet): AaB spillede ikke en god kamp mod AGF, hvor man især før pausen i fredagens blæsevejr blev pillet fra hinanden af de formstærke århusianere.
0-4 endte den kamp, det andet nederlag på stribe med de cifre på hjemmebanen i Aalborg, og det resultat gjorde ondt i Nordjylland, selv om selve nederlaget måske ikke var voldsomt overraskende i betragtning af, at AaB lige er vendt tilbage til Superligaen og spiller en overordentlig modig og dristig type angrebsfodbold.
Efter kampen var Viaplays ekspertkommentator Peter Sørensen uforstående over, at AaB-spillerne samledes i en rundkreds, hvor blandt andre Oumar Diakhité talte til holdkammeraterne, hvilket Sørensen mente tangerede skuespil efter et så tungt nederlag (læs mere her).
Det fornuftige i at stille sig i en rundkreds på banen efter et nederlag er givetvis smag og behag, men i Aalborg er det ifølge anfører Mathias Jørgensen ikke noget, spillerne selv har fundet på, noget man i øvrigt kunne se ved selvsyn i tirsdagens træning, hvor spillere og trænere netop stillede sig i rundkreds, før man begyndte at bære udstyret tilbage i klubhuset.
– Noget af det første, Menno sagde til os på allerførste træningsdag, var, at vi både før og efter træning skal samles i en rundkreds, og at vi gør præcis det samme før og efter hver kamp. Så det er ikke bare noget, vi lige fandt på at gøre, vi gør det altid, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.
Midtstopperen Oumar Diakhité, der kom i centrum på tv-billederne fredag aften, har hørt om kritikken og fortæller, han fint forstår, at 0-4 er et skidt resultat for AaB, og at det ikke var nogen god kamp af ham og AaB-defensiven.
Men Diakhité er lidt ked af, hvis nogen har fået det indtryk, at han talte til holdkammeraterne efter nederlaget for at bringe sig selv i centrum.
– Vi gør det jo før og efter hver eneste træning og kamp. Jeg hørte godt, at nogen måske mente, at jeg var arrogant eller noget i den stil. Jeg er ked af, hvis nogen har fået det indtryk eller den tanke. Hvorfor ikke spørge om, hvad jeg sagde? Jeg prøvede bare at opmuntre mine holdkammerater, intet andet. Vi havde tabt 0-4. Det var skrækkeligt, for at være helt ærligt, og jeg havde det også skidt med det. Men det kunne heller ikke nytte noget, at vi hang med hovederne eller blev ved med det i lang tid. Det er fodbold, jeg har prøvet at tabe med lignende cifre før.
– Vi gør det for at være et hold og for at holde sammen. Det handler overhovedet ikke om at være arrogant eller gøre noget til ære for tv, siger Oumar Diakhité.
– Vi taber, vi vinder. Det går over, vi lærer fra det. Det kan bare ikke nytte noget at hænge fast i det og være ked af det. Vi skal videre, og der er trods alt værre ting i livet, hvis vi ser tingene i et større perspektiv, end at tabe 0-4, siger forsvarsspilleren, der er landet godt i AaB.
– Vi har den her familiefølelse, som også var det, træneren og lederne fortalte mig om, da jeg kom til AaB. Vi har en masse dygtige unge spillere, det er en god liga, hvor holdene spiller god fodbold. Folk har været søde til at tage imod mig, og så forsøger jeg at bidrage med det, jeg kan til holdet, siger Oumar Diakhité.
– Nu skal jeg bare have lært lidt dansk og få prøvet noget dansk mad. Det bliver godt, siger Oumar Diakhité med et grin.
Forsvarsspilleren kommer oprindelig fra et fodboldakademi i hjemlandet Senegal, som er grundlagt af den tidligere landsholds- og Liverpool-profil Salif Diao, som noget måske husker som målscorer ved VM mod Danmark, hvor midtbanespilleren senere blev udvist.
Han har spillet seniorfodbold i Orlando i USA, i Portugal for Olhanense, Estoril og Aves, og derefter Kuwait og Rumænien, før han fra 2021 til i år spillede for Eintracht Braunschweig, Sandhausen og Osnabrück i 2. Bundesliga.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Påpeger Conrad Harders problem

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Kreativ transfer-løsning?

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

FC Barcelona-stjerner i chok

Den helt rigtige Højlund-beslutning

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

– Jeg er stærkere end nogensinde

På vej mod retur?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Tour de France – 1. etape

Dansker færdig i Galatasaray

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Megatransfer på vej?

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Superliga-klub smadrer transferrekord

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig