AALBORG (Tipsbladet): AaB spillede ikke en god kamp mod AGF, hvor man især før pausen i fredagens blæsevejr blev pillet fra hinanden af de formstærke århusianere.
0-4 endte den kamp, det andet nederlag på stribe med de cifre på hjemmebanen i Aalborg, og det resultat gjorde ondt i Nordjylland, selv om selve nederlaget måske ikke var voldsomt overraskende i betragtning af, at AaB lige er vendt tilbage til Superligaen og spiller en overordentlig modig og dristig type angrebsfodbold.
Efter kampen var Viaplays ekspertkommentator Peter Sørensen uforstående over, at AaB-spillerne samledes i en rundkreds, hvor blandt andre Oumar Diakhité talte til holdkammeraterne, hvilket Sørensen mente tangerede skuespil efter et så tungt nederlag (læs mere her).
Det fornuftige i at stille sig i en rundkreds på banen efter et nederlag er givetvis smag og behag, men i Aalborg er det ifølge anfører Mathias Jørgensen ikke noget, spillerne selv har fundet på, noget man i øvrigt kunne se ved selvsyn i tirsdagens træning, hvor spillere og trænere netop stillede sig i rundkreds, før man begyndte at bære udstyret tilbage i klubhuset.
– Noget af det første, Menno sagde til os på allerførste træningsdag, var, at vi både før og efter træning skal samles i en rundkreds, og at vi gør præcis det samme før og efter hver kamp. Så det er ikke bare noget, vi lige fandt på at gøre, vi gør det altid, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.
Midtstopperen Oumar Diakhité, der kom i centrum på tv-billederne fredag aften, har hørt om kritikken og fortæller, han fint forstår, at 0-4 er et skidt resultat for AaB, og at det ikke var nogen god kamp af ham og AaB-defensiven.

Men Diakhité er lidt ked af, hvis nogen har fået det indtryk, at han talte til holdkammeraterne efter nederlaget for at bringe sig selv i centrum.
– Vi gør det jo før og efter hver eneste træning og kamp. Jeg hørte godt, at nogen måske mente, at jeg var arrogant eller noget i den stil. Jeg er ked af, hvis nogen har fået det indtryk eller den tanke. Hvorfor ikke spørge om, hvad jeg sagde? Jeg prøvede bare at opmuntre mine holdkammerater, intet andet. Vi havde tabt 0-4. Det var skrækkeligt, for at være helt ærligt, og jeg havde det også skidt med det. Men det kunne heller ikke nytte noget, at vi hang med hovederne eller blev ved med det i lang tid. Det er fodbold, jeg har prøvet at tabe med lignende cifre før.
– Vi gør det for at være et hold og for at holde sammen. Det handler overhovedet ikke om at være arrogant eller gøre noget til ære for tv, siger Oumar Diakhité.
– Vi taber, vi vinder. Det går over, vi lærer fra det. Det kan bare ikke nytte noget at hænge fast i det og være ked af det. Vi skal videre, og der er trods alt værre ting i livet, hvis vi ser tingene i et større perspektiv, end at tabe 0-4, siger forsvarsspilleren, der er landet godt i AaB.
– Vi har den her familiefølelse, som også var det, træneren og lederne fortalte mig om, da jeg kom til AaB. Vi har en masse dygtige unge spillere, det er en god liga, hvor holdene spiller god fodbold. Folk har været søde til at tage imod mig, og så forsøger jeg at bidrage med det, jeg kan til holdet, siger Oumar Diakhité.
– Nu skal jeg bare have lært lidt dansk og få prøvet noget dansk mad. Det bliver godt, siger Oumar Diakhité med et grin.
Forsvarsspilleren kommer oprindelig fra et fodboldakademi i hjemlandet Senegal, som er grundlagt af den tidligere landsholds- og Liverpool-profil Salif Diao, som noget måske husker som målscorer ved VM mod Danmark, hvor midtbanespilleren senere blev udvist.
Han har spillet seniorfodbold i Orlando i USA, i Portugal for Olhanense, Estoril og Aves, og derefter Kuwait og Rumænien, før han fra 2021 til i år spillede for Eintracht Braunschweig, Sandhausen og Osnabrück i 2. Bundesliga.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Klar for FC København
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER