AALBORG (Tipsbladet): AaB spillede ikke en god kamp mod AGF, hvor man især før pausen i fredagens blæsevejr blev pillet fra hinanden af de formstærke århusianere.
0-4 endte den kamp, det andet nederlag på stribe med de cifre på hjemmebanen i Aalborg, og det resultat gjorde ondt i Nordjylland, selv om selve nederlaget måske ikke var voldsomt overraskende i betragtning af, at AaB lige er vendt tilbage til Superligaen og spiller en overordentlig modig og dristig type angrebsfodbold.
Efter kampen var Viaplays ekspertkommentator Peter Sørensen uforstående over, at AaB-spillerne samledes i en rundkreds, hvor blandt andre Oumar Diakhité talte til holdkammeraterne, hvilket Sørensen mente tangerede skuespil efter et så tungt nederlag (læs mere her).
Det fornuftige i at stille sig i en rundkreds på banen efter et nederlag er givetvis smag og behag, men i Aalborg er det ifølge anfører Mathias Jørgensen ikke noget, spillerne selv har fundet på, noget man i øvrigt kunne se ved selvsyn i tirsdagens træning, hvor spillere og trænere netop stillede sig i rundkreds, før man begyndte at bære udstyret tilbage i klubhuset.
– Noget af det første, Menno sagde til os på allerførste træningsdag, var, at vi både før og efter træning skal samles i en rundkreds, og at vi gør præcis det samme før og efter hver kamp. Så det er ikke bare noget, vi lige fandt på at gøre, vi gør det altid, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.
Midtstopperen Oumar Diakhité, der kom i centrum på tv-billederne fredag aften, har hørt om kritikken og fortæller, han fint forstår, at 0-4 er et skidt resultat for AaB, og at det ikke var nogen god kamp af ham og AaB-defensiven.

Men Diakhité er lidt ked af, hvis nogen har fået det indtryk, at han talte til holdkammeraterne efter nederlaget for at bringe sig selv i centrum.
– Vi gør det jo før og efter hver eneste træning og kamp. Jeg hørte godt, at nogen måske mente, at jeg var arrogant eller noget i den stil. Jeg er ked af, hvis nogen har fået det indtryk eller den tanke. Hvorfor ikke spørge om, hvad jeg sagde? Jeg prøvede bare at opmuntre mine holdkammerater, intet andet. Vi havde tabt 0-4. Det var skrækkeligt, for at være helt ærligt, og jeg havde det også skidt med det. Men det kunne heller ikke nytte noget, at vi hang med hovederne eller blev ved med det i lang tid. Det er fodbold, jeg har prøvet at tabe med lignende cifre før.
– Vi gør det for at være et hold og for at holde sammen. Det handler overhovedet ikke om at være arrogant eller gøre noget til ære for tv, siger Oumar Diakhité.
– Vi taber, vi vinder. Det går over, vi lærer fra det. Det kan bare ikke nytte noget at hænge fast i det og være ked af det. Vi skal videre, og der er trods alt værre ting i livet, hvis vi ser tingene i et større perspektiv, end at tabe 0-4, siger forsvarsspilleren, der er landet godt i AaB.
– Vi har den her familiefølelse, som også var det, træneren og lederne fortalte mig om, da jeg kom til AaB. Vi har en masse dygtige unge spillere, det er en god liga, hvor holdene spiller god fodbold. Folk har været søde til at tage imod mig, og så forsøger jeg at bidrage med det, jeg kan til holdet, siger Oumar Diakhité.
– Nu skal jeg bare have lært lidt dansk og få prøvet noget dansk mad. Det bliver godt, siger Oumar Diakhité med et grin.
Forsvarsspilleren kommer oprindelig fra et fodboldakademi i hjemlandet Senegal, som er grundlagt af den tidligere landsholds- og Liverpool-profil Salif Diao, som noget måske husker som målscorer ved VM mod Danmark, hvor midtbanespilleren senere blev udvist.
Han har spillet seniorfodbold i Orlando i USA, i Portugal for Olhanense, Estoril og Aves, og derefter Kuwait og Rumænien, før han fra 2021 til i år spillede for Eintracht Braunschweig, Sandhausen og Osnabrück i 2. Bundesliga.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Øjner europæisk trofæ
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT