AALBORG (Tipsbladet): AaB spillede ikke en god kamp mod AGF, hvor man især før pausen i fredagens blæsevejr blev pillet fra hinanden af de formstærke århusianere.
0-4 endte den kamp, det andet nederlag på stribe med de cifre på hjemmebanen i Aalborg, og det resultat gjorde ondt i Nordjylland, selv om selve nederlaget måske ikke var voldsomt overraskende i betragtning af, at AaB lige er vendt tilbage til Superligaen og spiller en overordentlig modig og dristig type angrebsfodbold.
Efter kampen var Viaplays ekspertkommentator Peter Sørensen uforstående over, at AaB-spillerne samledes i en rundkreds, hvor blandt andre Oumar Diakhité talte til holdkammeraterne, hvilket Sørensen mente tangerede skuespil efter et så tungt nederlag (læs mere her).
Det fornuftige i at stille sig i en rundkreds på banen efter et nederlag er givetvis smag og behag, men i Aalborg er det ifølge anfører Mathias Jørgensen ikke noget, spillerne selv har fundet på, noget man i øvrigt kunne se ved selvsyn i tirsdagens træning, hvor spillere og trænere netop stillede sig i rundkreds, før man begyndte at bære udstyret tilbage i klubhuset.
– Noget af det første, Menno sagde til os på allerførste træningsdag, var, at vi både før og efter træning skal samles i en rundkreds, og at vi gør præcis det samme før og efter hver kamp. Så det er ikke bare noget, vi lige fandt på at gøre, vi gør det altid, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.
Midtstopperen Oumar Diakhité, der kom i centrum på tv-billederne fredag aften, har hørt om kritikken og fortæller, han fint forstår, at 0-4 er et skidt resultat for AaB, og at det ikke var nogen god kamp af ham og AaB-defensiven.

Men Diakhité er lidt ked af, hvis nogen har fået det indtryk, at han talte til holdkammeraterne efter nederlaget for at bringe sig selv i centrum.
– Vi gør det jo før og efter hver eneste træning og kamp. Jeg hørte godt, at nogen måske mente, at jeg var arrogant eller noget i den stil. Jeg er ked af, hvis nogen har fået det indtryk eller den tanke. Hvorfor ikke spørge om, hvad jeg sagde? Jeg prøvede bare at opmuntre mine holdkammerater, intet andet. Vi havde tabt 0-4. Det var skrækkeligt, for at være helt ærligt, og jeg havde det også skidt med det. Men det kunne heller ikke nytte noget, at vi hang med hovederne eller blev ved med det i lang tid. Det er fodbold, jeg har prøvet at tabe med lignende cifre før.
– Vi gør det for at være et hold og for at holde sammen. Det handler overhovedet ikke om at være arrogant eller gøre noget til ære for tv, siger Oumar Diakhité.
– Vi taber, vi vinder. Det går over, vi lærer fra det. Det kan bare ikke nytte noget at hænge fast i det og være ked af det. Vi skal videre, og der er trods alt værre ting i livet, hvis vi ser tingene i et større perspektiv, end at tabe 0-4, siger forsvarsspilleren, der er landet godt i AaB.
– Vi har den her familiefølelse, som også var det, træneren og lederne fortalte mig om, da jeg kom til AaB. Vi har en masse dygtige unge spillere, det er en god liga, hvor holdene spiller god fodbold. Folk har været søde til at tage imod mig, og så forsøger jeg at bidrage med det, jeg kan til holdet, siger Oumar Diakhité.
– Nu skal jeg bare have lært lidt dansk og få prøvet noget dansk mad. Det bliver godt, siger Oumar Diakhité med et grin.
Forsvarsspilleren kommer oprindelig fra et fodboldakademi i hjemlandet Senegal, som er grundlagt af den tidligere landsholds- og Liverpool-profil Salif Diao, som noget måske husker som målscorer ved VM mod Danmark, hvor midtbanespilleren senere blev udvist.
Han har spillet seniorfodbold i Orlando i USA, i Portugal for Olhanense, Estoril og Aves, og derefter Kuwait og Rumænien, før han fra 2021 til i år spillede for Eintracht Braunschweig, Sandhausen og Osnabrück i 2. Bundesliga.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Her er Danmarks VM-gruppe
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her er alle VM-grupperne
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER