AaB-boss: Vi sigter efter at sælge Jores Okore

AaB vil forsøge at sælge Jores Okore i det igangværende transfervindue, fortæller direktør Thomas Bælum.



Der har nærmest været musestille i AaB i dette transfervindue, men det kan være stilhed før en stormfuld afslutning.

Mens nordjyderne venter på, at klubbens nye sportschef Inge André Olsen tiltræder senest 1. april, er det administrerende direktør Thomas Bælum, der svinger taktstokken, og han varsler aktivitet i den sidste halvanden uges tid af vinduet.

– Vi har haft tre travle transfervinduer, og vi føler os godt besatte. Hvis der er noget, vi døjer med, så er det at give alle den spilletid, de fortjener. Derfor afventer vi også, om der ikke kommer til at ske et eller andet, siger Thomas Bælum til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har lidt for mange midtstoppere, så der arbejder vi aktivt på, om vi ikke kan få tyndet lidt ud.

Thomas Bælum lægger ikke skjul på, at det først og fremmest er Jores Okore, der står på affyringsrampen. Midtstopperens kontrakt udløber efter denne sæson.

– Det er sidste chance for at få en transfersum for Jores Okore, med mindre vi forlænger aftalen. Man skal aldrig sige aldrig, men vi er godt besatte i det centrale forsvar med to upcomming talenter i Anders Bærtelsen og Mathias Ross Jensen, så førsteprioriteten er at se på, om vi kan sælge Okore i det her transfervindue, lyder det fra AaB-direktøren.

Er der interesse for Okore?

– Der har været nogle henvendelser, men kun på agentniveau. Hvis vi ender med at beholde Okore yderligere et halvt år, glæder vi os over at råde over en rigtig dygtig spiller i foråret.

Hvis I ikke får solgt Jores Okore, er det så planen at udleje enten Mathias Ross Jensen eller Anders Bærtelsen? Muligvis dem begge?

– Ja, præcis, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB-direktøren fortæller videre, at midtbanespilleren Robert Kakeeto skal sendes videre. Kakeeto er netop vendt hjem fra et lejeophold i finske Helsinki IFK, og AaB er åbne for et nyt lejemål og et permanent farvel.

AaB overvintrer som nummer seks i Superligaen. 

Læs også:Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Monstrøs PL-transfer tæt på

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko