AaB-boss: Vi sigter efter at sælge Jores Okore

AaB vil forsøge at sælge Jores Okore i det igangværende transfervindue, fortæller direktør Thomas Bælum.



Der har nærmest været musestille i AaB i dette transfervindue, men det kan være stilhed før en stormfuld afslutning.

Mens nordjyderne venter på, at klubbens nye sportschef Inge André Olsen tiltræder senest 1. april, er det administrerende direktør Thomas Bælum, der svinger taktstokken, og han varsler aktivitet i den sidste halvanden uges tid af vinduet.

– Vi har haft tre travle transfervinduer, og vi føler os godt besatte. Hvis der er noget, vi døjer med, så er det at give alle den spilletid, de fortjener. Derfor afventer vi også, om der ikke kommer til at ske et eller andet, siger Thomas Bælum til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har lidt for mange midtstoppere, så der arbejder vi aktivt på, om vi ikke kan få tyndet lidt ud.

Thomas Bælum lægger ikke skjul på, at det først og fremmest er Jores Okore, der står på affyringsrampen. Midtstopperens kontrakt udløber efter denne sæson.

– Det er sidste chance for at få en transfersum for Jores Okore, med mindre vi forlænger aftalen. Man skal aldrig sige aldrig, men vi er godt besatte i det centrale forsvar med to upcomming talenter i Anders Bærtelsen og Mathias Ross Jensen, så førsteprioriteten er at se på, om vi kan sælge Okore i det her transfervindue, lyder det fra AaB-direktøren.

Er der interesse for Okore?

– Der har været nogle henvendelser, men kun på agentniveau. Hvis vi ender med at beholde Okore yderligere et halvt år, glæder vi os over at råde over en rigtig dygtig spiller i foråret.

Hvis I ikke får solgt Jores Okore, er det så planen at udleje enten Mathias Ross Jensen eller Anders Bærtelsen? Muligvis dem begge?

– Ja, præcis, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB-direktøren fortæller videre, at midtbanespilleren Robert Kakeeto skal sendes videre. Kakeeto er netop vendt hjem fra et lejeophold i finske Helsinki IFK, og AaB er åbne for et nyt lejemål og et permanent farvel.

AaB overvintrer som nummer seks i Superligaen. 

Læs også:Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer






LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Forlader AGF – her er hans nye klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Roony vil væk

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

PSG genvinder Champions League

De er færdige i 1. division

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League