AaB-boss: Vi sigter efter at sælge Jores Okore

AaB vil forsøge at sælge Jores Okore i det igangværende transfervindue, fortæller direktør Thomas Bælum.



Der har nærmest været musestille i AaB i dette transfervindue, men det kan være stilhed før en stormfuld afslutning.

Mens nordjyderne venter på, at klubbens nye sportschef Inge André Olsen tiltræder senest 1. april, er det administrerende direktør Thomas Bælum, der svinger taktstokken, og han varsler aktivitet i den sidste halvanden uges tid af vinduet.

– Vi har haft tre travle transfervinduer, og vi føler os godt besatte. Hvis der er noget, vi døjer med, så er det at give alle den spilletid, de fortjener. Derfor afventer vi også, om der ikke kommer til at ske et eller andet, siger Thomas Bælum til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har lidt for mange midtstoppere, så der arbejder vi aktivt på, om vi ikke kan få tyndet lidt ud.

Thomas Bælum lægger ikke skjul på, at det først og fremmest er Jores Okore, der står på affyringsrampen. Midtstopperens kontrakt udløber efter denne sæson.

– Det er sidste chance for at få en transfersum for Jores Okore, med mindre vi forlænger aftalen. Man skal aldrig sige aldrig, men vi er godt besatte i det centrale forsvar med to upcomming talenter i Anders Bærtelsen og Mathias Ross Jensen, så førsteprioriteten er at se på, om vi kan sælge Okore i det her transfervindue, lyder det fra AaB-direktøren.

Er der interesse for Okore?

– Der har været nogle henvendelser, men kun på agentniveau. Hvis vi ender med at beholde Okore yderligere et halvt år, glæder vi os over at råde over en rigtig dygtig spiller i foråret.

Hvis I ikke får solgt Jores Okore, er det så planen at udleje enten Mathias Ross Jensen eller Anders Bærtelsen? Muligvis dem begge?

– Ja, præcis, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB-direktøren fortæller videre, at midtbanespilleren Robert Kakeeto skal sendes videre. Kakeeto er netop vendt hjem fra et lejeophold i finske Helsinki IFK, og AaB er åbne for et nyt lejemål og et permanent farvel.

AaB overvintrer som nummer seks i Superligaen. 

Læs også:Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni