AaB-boss: Vi sigter efter at sælge Jores Okore

AaB vil forsøge at sælge Jores Okore i det igangværende transfervindue, fortæller direktør Thomas Bælum.



Der har nærmest været musestille i AaB i dette transfervindue, men det kan være stilhed før en stormfuld afslutning.

Mens nordjyderne venter på, at klubbens nye sportschef Inge André Olsen tiltræder senest 1. april, er det administrerende direktør Thomas Bælum, der svinger taktstokken, og han varsler aktivitet i den sidste halvanden uges tid af vinduet.

– Vi har haft tre travle transfervinduer, og vi føler os godt besatte. Hvis der er noget, vi døjer med, så er det at give alle den spilletid, de fortjener. Derfor afventer vi også, om der ikke kommer til at ske et eller andet, siger Thomas Bælum til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har lidt for mange midtstoppere, så der arbejder vi aktivt på, om vi ikke kan få tyndet lidt ud.

Thomas Bælum lægger ikke skjul på, at det først og fremmest er Jores Okore, der står på affyringsrampen. Midtstopperens kontrakt udløber efter denne sæson.

– Det er sidste chance for at få en transfersum for Jores Okore, med mindre vi forlænger aftalen. Man skal aldrig sige aldrig, men vi er godt besatte i det centrale forsvar med to upcomming talenter i Anders Bærtelsen og Mathias Ross Jensen, så førsteprioriteten er at se på, om vi kan sælge Okore i det her transfervindue, lyder det fra AaB-direktøren.

Er der interesse for Okore?

– Der har været nogle henvendelser, men kun på agentniveau. Hvis vi ender med at beholde Okore yderligere et halvt år, glæder vi os over at råde over en rigtig dygtig spiller i foråret.

Hvis I ikke får solgt Jores Okore, er det så planen at udleje enten Mathias Ross Jensen eller Anders Bærtelsen? Muligvis dem begge?

– Ja, præcis, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB-direktøren fortæller videre, at midtbanespilleren Robert Kakeeto skal sendes videre. Kakeeto er netop vendt hjem fra et lejeophold i finske Helsinki IFK, og AaB er åbne for et nyt lejemål og et permanent farvel.

AaB overvintrer som nummer seks i Superligaen. 

Læs også:Brøndby sender Kamil Wilczek til Tyrkiet for at lukke transfer






LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Spanien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

“Du er en fucking maskine!”

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Jagter dansk erstatning

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’