AaB kan generobre medaljeplads mod Viborg

AaB har tabt to af de seneste tre Superliga-kampe, og det giver mulighed for holdene bagi at hale ind på Superligaens treer. Nu skal de forsøge at vinde mod Viborg, som har spillet de seneste fire Superliga-kampe 1-1.



Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabvff #sldk

Holdnyt
AaB

Det er ved at blive hverdag igen for AaB, som med nederlaget til AGF i mandags nu har tabt to af de seneste tre Superliga-kampe.

Marti Cifuentes’ mandskab har ellers været godt kørende i denne sæson og har længe lignet holdet, som har været “best of the rest”, hvis man ser på holdene udover FC Midtjylland og FC København. 

Træerne vokser dog ikke ind i himlen for AaB, som ikke havde meget at byde på i mandagens 1-0-nederlag til AGF. Nul skud på mål blev AaB registreret for, og den ellers så formstærke Iver Fossum blev lukket fuldstændig ned af aarhusianerne. 

Derfor skal Cifuentes finde vinderformlen frem igen hurtigst muligt, så AaB fortsat kan generobre sin position som treer i Superligaen efter Randers’ søndagssejr over AGF. 

AaB må fortsat klare sig uden Rufo og Lucas Andersen, der begge er skadet.

Til gengæld må nordjyderne undvære Mathias Ross, som har karantæne på grund af den advarsel, han pådrog sig mod AGF. Anders Hagelskjær har dog tidligere vist, at han er klar til at slå til i trebackkæden. 

Viborg
Det er svært at blive klog på Viborg i denne sæson. For oprykkerklubben flirter med nedrykningsstregen, selv om det blot er blevet til fire nederlag i de første 12 runder. Årsagen er, at Viborg simpelthen vinder for lidt. To gange er de gået fra banen som sejrshold, så det fremstår tydeligt, at holdet spiller for mange kampe uafgjort. 

Det er de til gengæld også gode til. Fire kampe i træk har Viborg delt med sin modstander, og bemærkelsesværdigt nok er alle fire kampe endt 1-1. Senest var det mod Silkeborg, hvor Viborg leverede en sløj indsats og var heldige med at få point ifølge målscorer Sebastian Grønning. 

Der er dog bund i Viborg-holdet, som tydeligvis er svære at slå. Det er en egenskab, man som bundhold kan komme rigtig langt med, og det er noget, som de skal dyrke. Så er det op til træner Lars Friis at forvalte det til flere sejre. 

Mikkel Andersen fik chancen i buret mod Silkeborg, da den normale førstemålmand, Lucas Lund, vendte tilbage fra U21-landsholdet med en skade. Det er endnu uvist, om Lund er spilleklar igen. Andersen stod dog en fremragende kamp mod Silkeborg, og han var sit holds bedste på dagen.

Derudover leverede Younez Bakiz et flot indhop mod Silkeborg, og det bliver spændende at se, om han har tilspillet sig en startplads på bekostning af enten Jay-Roy Grot eller Tobias Bech, som begge var skidt spillede senest.

Udover Lund er der også tvivl om Daniel Anyembe, som har misset de seneste kampe. Derudover må Viborg sandsynligvis også undvære Mads Frederiksen og Mads Søndergaard på grund af skader. 

Karantæne
AaB: Mathias Ross
Viborg: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Granli, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Ferreira, Fossum, Ahlmann – Prip, Makaric

Viborg FF (4-3-3): Andersen – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Grot, Grønning, Bakiz

Profilen:
Rasmus Thelander har kontraktudløb til sommer, og efter kampen mod AGF indrømmede han, at har ambitioner om at spille for en større klub end AaB på et tidspunkt. Han var også det eneste lyspunkt i fadæsen mod AGF, hvor han havde flere gode dueller mod Patrick Mortensen. Det bliver også spændende at se ham i en direkte duel mod Sebastian Grønning, som har scoret fire gange i sine seneste seks Superliga-kampe.

Vidste du, at…
Da de to hold mødte hinanden tilbage i midten af september, var det en sand “dødbolds-kamp”. AaB vandt 3-2, men der blev scoret hele fire gange efter hjørnespark i kampen. Det bliver spændende at se, om de to hold har lært af dette, eller om man skal finde popcornene frem, hver gang der tilfalder et hjørnespark i kampen.

Dom:
AaB-spillerne kaldte nederlaget til AGF et lavpunkt for sæsonen, og derfor bliver det spændende at se, hvordan de reagerer på dette. Der virker dog til at være bund i dette AaB-hold, og derfor rejser de sig også lynhurtigt og viser, at de er et niveau eller to over Viborg.

Derfor vinder AaB 2-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Hold da op – den er helt gal

Fælder dom over Norwich-danskere

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dorgu blev helten for Manchester United

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Presset Frank: Her er vores store problem

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge