AaB-skepsis: Det rykker dem ingen steder

De 30 millioner kroner, som AaB har fået tilført, er ikke noget, som vil have den store effekt, vurderer Tipsbladets chefredaktør.



Efter måneder med masser af spekulationer meldte AaB ud i sidste uge, at klubben har fået nye medejere i form af tyske Sports Strategy Excellence 22 (SSE22). Tyskerne, der har den tidligere landsholdsspiller Thomas Hitzlsperger i spidsen, har sikret sig cirka 20 procent af aktierne i selskabet bag Superliga-klubben for lige under 15 milioner kroner. 

Manøvren sikrer AaB omkring 30 millioner kroner i denne omgang, da de eksisterende aktionærer ligeledes skyder godt 15 millioner kroner ind i klubben. Derudover får klubben yderligere 15 millioner kroner, men de er allerede brugt i form af et lån tilbage i slutningen af 2022. 

30 millioner kroner er dog ikke noget, som imponerer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen. Det er en lav pris, mener han, og det siger noget om, at AaB er presset.

– 30 millioner kroner er ikke mange penge i 2023, som det var for 20 år siden. Det er ikke noget, som på nogen måde rykker AaB nogle steder. Det er simpelthen for, at man kan betale sine regninger, og at man kan gøre det i 2023 ud, og så er der sådan set heller ikke mere i det. 

– Det siger noget om, at AaB er presset, og hvor dårlig økonomien har været. Det er en lav pris, de nye tyske investorer betaler for deres andel i AaB. Det er ikke en høj pris, og det er ikke mange penge. Det er få penge, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.  

Tipsbladets chefredaktør vil dog vente med at dømme de nye ejere, indtil han har set deres handlinger. Det kan dog kun blive bedre, for de seneste år i AaB har været katastrofale. 

Hele hans analyse af AaB’s nye ejersituation kan ses i afspilleren over artiklen.

Tipsbladet har talt med en stor AaB-fan om de nye investorer, som mener, at de nye tyskere virker troværdige. Læs mere om det her.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Bo Henriksen fyret

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Brøndby er chanceløse

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist