AaB-tilhængere undrer sig over politiets behandling

Politiets håndtering af de AaB-fans, der forlod pokalfinalen, var unødvendig, lyder det fra fanklub.



– Det var – set fra vores side – en helt unødvendig handling.

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra AaB Support Club (ASC), superligaklubbens officielle fanklub, om den behandling, enkelte af klubbens fans fik af politiet, efter at de havde forladt onsdagens pokalfinale i forbindelse med en kampafbrydelse i første halvleg.

De udvandrede fans blev uden for stadion i Esbjerg frihedsberøvet og placeret på jorden i et såkaldt “futtog”.

– Enkelte fik også politiets mere håndfaste metoder at føle, og stavene var i brug, lyder det i pressemeddelelsen, der er en slags redegørelse af forløbet set med fanklubbens øjne.

– Vi er nødt til på det skarpeste at tage afstand fra den magtanvendelse, vi overværede. Vi er af den klare opfattelse, at anvendelsen af magt kunne være undgået med rettidig omtanke og dialog.

Læs også:Få hundrede på stadion: AaB må vente med at udvide for flere tilskuere

Ifølge politiet var de udvandrende fans aggressive, samtidig med de nægtede at efterkomme kontrollørernes anvisninger, hvilket førte til tumult.

Politiet valgte derfor at frihedsberøve AaB-fansene. I den forbindelse opstår der igen tumult, og der “anvendes magt, herunder stav”, som det lyder i politiets redegørelse.

Angående placeringen af fansene i “futtog” lyder det fra politiet, at det var på fansenes egen opfordring, så de kunne læne sig op ad hinanden, hvilket politiet gav dem lov til.

I forhold til episoden inde på stadion undrer AaB Support Club sig over, at der ikke blev taget hånd om problemerne med de for tæt stående AaB-fans – hvilket var årsagen til kampafbrydelsen – før kampen begyndte.

– Havde man ønsket det, kunne man have taget dialogen før kampen, for der var situationen fuldstændig den samme, lyder det fra ASC.

Læs også:Medie: Serie A-oprykker jagter FC Nordsjælland-spiller

Inden pokalfinalen blev afbrudt, havde stadionspeakeren i flere omgange bedt folk om at sætte sig på deres angivne pladser. Fanklubben mener, at det var vanskeligt at skulle til at flytte rundt på folk, mens kampen var i gang.

ASC melder sig klar til at gå i dialog med AaB, klubbens kontrollører, fankoordinator, politiet og andre interessenter angående en evaluering af forløbet.

AaB tabte 0-2 til Sønderjyske i pokalfinalen.

/ritzau/

Læs også:Mortensen bruger ikke tid på topscorer-titel: Vigtigere at vi slutter godt af
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
Læs også:Rørt Albæk: Det største i min karriere






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’