AaB-tilhængere undrer sig over politiets behandling

Politiets håndtering af de AaB-fans, der forlod pokalfinalen, var unødvendig, lyder det fra fanklub.



– Det var – set fra vores side – en helt unødvendig handling.

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra AaB Support Club (ASC), superligaklubbens officielle fanklub, om den behandling, enkelte af klubbens fans fik af politiet, efter at de havde forladt onsdagens pokalfinale i forbindelse med en kampafbrydelse i første halvleg.

De udvandrede fans blev uden for stadion i Esbjerg frihedsberøvet og placeret på jorden i et såkaldt “futtog”.

– Enkelte fik også politiets mere håndfaste metoder at føle, og stavene var i brug, lyder det i pressemeddelelsen, der er en slags redegørelse af forløbet set med fanklubbens øjne.

– Vi er nødt til på det skarpeste at tage afstand fra den magtanvendelse, vi overværede. Vi er af den klare opfattelse, at anvendelsen af magt kunne være undgået med rettidig omtanke og dialog.

Læs også:Få hundrede på stadion: AaB må vente med at udvide for flere tilskuere

Ifølge politiet var de udvandrende fans aggressive, samtidig med de nægtede at efterkomme kontrollørernes anvisninger, hvilket førte til tumult.

Politiet valgte derfor at frihedsberøve AaB-fansene. I den forbindelse opstår der igen tumult, og der “anvendes magt, herunder stav”, som det lyder i politiets redegørelse.

Angående placeringen af fansene i “futtog” lyder det fra politiet, at det var på fansenes egen opfordring, så de kunne læne sig op ad hinanden, hvilket politiet gav dem lov til.

I forhold til episoden inde på stadion undrer AaB Support Club sig over, at der ikke blev taget hånd om problemerne med de for tæt stående AaB-fans – hvilket var årsagen til kampafbrydelsen – før kampen begyndte.

– Havde man ønsket det, kunne man have taget dialogen før kampen, for der var situationen fuldstændig den samme, lyder det fra ASC.

Læs også:Medie: Serie A-oprykker jagter FC Nordsjælland-spiller

Inden pokalfinalen blev afbrudt, havde stadionspeakeren i flere omgange bedt folk om at sætte sig på deres angivne pladser. Fanklubben mener, at det var vanskeligt at skulle til at flytte rundt på folk, mens kampen var i gang.

ASC melder sig klar til at gå i dialog med AaB, klubbens kontrollører, fankoordinator, politiet og andre interessenter angående en evaluering af forløbet.

AaB tabte 0-2 til Sønderjyske i pokalfinalen.

/ritzau/

Læs også:Mortensen bruger ikke tid på topscorer-titel: Vigtigere at vi slutter godt af
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
Læs også:Rørt Albæk: Det største i min karriere




VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Lurer på PSG-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Elfenbenskysten – Ecuador

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby melder duo færdig og teaser

Belgien – Egypten