AaB-træner: Kæmper selv med små basis-ting

AaB’s cheftræner Lars Friis mener, at alt gik galt i kampen mod Brøndby.



AaB tabte søndag med 1-3 på hjemmebane mod Brøndby i en kamp, hvor der ikke var meget, der gik deres vej. Men de gjorde det heller ikke nemt for dem selv, da det blev til to udvisninger og manglende niveau i spillet.

Derfor var det også et nemt svar for AaB-cheftræner at give, da han blev spurgt af TV3+ kort efter kampen, hvad der gik galt.

– Alt. Det bliver jo op ad bakke. Vi kommer bagud 0-1. Det kan ske i en fodboldkamp. Det har vi prøvet før. Men så mister vi en mand og mister en mere med en skade til pausen. Så bliver det svært derfra, og de straffer os hårdt i anden halvleg, siger han og fortsætter:

– Men altså, der er ikke nogen undskyldninger. Vi spiller ikke op til niveau. Vi kæmper selv med de små basis-ting som berøringer. Vi finder faktisk de rum, vi skal, men vi kæmper med det. I dag rammer vi bare et Brøndby-hold, der er bedre, end vi er, lyder det fra Friis.

I de seneste seks kampe er det desuden også kun blevet til ét point for Lars Friis, og han er ikke i tvivl om, hvor søndagens kamp mod Brøndby rangerer i niveau.

– I dag er den kamp, hvor vi er længst fra noget som helst ud af de seks kampe. Det er vidt forskellige kampe, og vi skal kigge på præstationen, og den kan vi i dag ikke være tilfreds med, fortæller Lars Friis.

Han peger desuden på, at han er ked af den nedtur, som klubben er inde i nu, og der nu kommer til at kræve en rigtig stærk indsats, når aalborgenserne skal møde FC København i Parken i sidste runde. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus