AaB tabte søndag med 1-3 på hjemmebane mod Brøndby i en kamp, hvor der ikke var meget, der gik deres vej. Men de gjorde det heller ikke nemt for dem selv, da det blev til to udvisninger og manglende niveau i spillet.
Derfor var det også et nemt svar for AaB-cheftræner at give, da han blev spurgt af TV3+ kort efter kampen, hvad der gik galt.
– Alt. Det bliver jo op ad bakke. Vi kommer bagud 0-1. Det kan ske i en fodboldkamp. Det har vi prøvet før. Men så mister vi en mand og mister en mere med en skade til pausen. Så bliver det svært derfra, og de straffer os hårdt i anden halvleg, siger han og fortsætter:
– Men altså, der er ikke nogen undskyldninger. Vi spiller ikke op til niveau. Vi kæmper selv med de små basis-ting som berøringer. Vi finder faktisk de rum, vi skal, men vi kæmper med det. I dag rammer vi bare et Brøndby-hold, der er bedre, end vi er, lyder det fra Friis.
I de seneste seks kampe er det desuden også kun blevet til ét point for Lars Friis, og han er ikke i tvivl om, hvor søndagens kamp mod Brøndby rangerer i niveau.
– I dag er den kamp, hvor vi er længst fra noget som helst ud af de seks kampe. Det er vidt forskellige kampe, og vi skal kigge på præstationen, og den kan vi i dag ikke være tilfreds med, fortæller Lars Friis.
Han peger desuden på, at han er ked af den nedtur, som klubben er inde i nu, og der nu kommer til at kræve en rigtig stærk indsats, når aalborgenserne skal møde FC København i Parken i sidste runde.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
