AaB-træner før pokalfinale: Optakten er ligegyldig

AaB-træner Jacob Friis mener, at holdets sejr i generalprøven til pokalfinalen på onsdag ikke får betydning.



AaB vandt fredag aften 4-1 over AGF i Aarhus, og holdet tankede derfor selvtillid frem mod onsdagens pokalfinale i Esbjerg mod Sønderjyske.

Det var nemlig AaB’s første sejr siden coronapausen i Superligaen, da holdet ikke havde vundet en kamp siden den 8. marts, hvor det blev til en 3-0-sejr over Lyngby.

Cheftræner Jacob Friis mener dog, at optakten til finalen er ligegyldig og kalder onsdagens finale for en engangsoplevelse.

– Jeg tror, at uanset resultatet i dag (fredag, red.), så er en pokalfinale for mange “once in a lifetime”.

– Der kan gå 30 år imellem, man er i pokalfinalen. Der kan gå 30 år, hvor man ikke kommer i nærheden af det.

– Så når vi træder ind på banen på onsdag, så tror jeg, at optakten er fuldstændig ligegyldig, siger træneren.

Derfor er Friis heller ikke meget for at erklære AaB for favorit til finalebraget, da han mener, at alle Superliga-hold kan slå hinanden på dagen.

– Jeg vil lade andre om at udnævne en favorit.

– Vi gjorde nogle ting godt i dag, som vi også skal gøre godt mod Sønderjyske, for ellers ved vi, at konkurrencen er så tæt, at alle Superliga-hold kan slå hinanden, siger AaB-træneren.

Skal man udnævne en favorit ud fra holdenes placering i Superligaen, må den værdighed dog gå til AaB, der huserer på Superligaens sjetteplads, mens Sønderjyske kæmper for at undgå nedrykning i nedrykningsspillets pulje 1.

Det er også sådan, AaB-anfører Lucas Andersen ser på det, da han skal udpege en finalefavorit.

– Det siger jo sig selv, at vi ligger over Sønderjyske i tabellen, og derfor vil det også være åndssvagt, hvis vi ikke påtager os en eller anden form for favoritrolle, fastslår Andersen.

Som sin træner er anføreren dog godt klar over, at en finale i pokalturneringen har sit eget liv og handler om meget mere end bare end titel.

– Vi ved også bare, at de her pokalkampe har sit eget liv, og der er en helt anden atmosfære om sådan en kamp.

– Derudover handler det om, at man kan få sit navn op på væggen hjemme i klubben, at man kan blive husket, og at vi kan blive hyldet af vores fans. Det er jo det, vi alle går og drømmer om, lyder det fra Lucas Andersen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Jagter tidligere FCK-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Overraskende melding om Oliver Christensen

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber