AaB-træner før pokalfinale: Optakten er ligegyldig

AaB-træner Jacob Friis mener, at holdets sejr i generalprøven til pokalfinalen på onsdag ikke får betydning.



AaB vandt fredag aften 4-1 over AGF i Aarhus, og holdet tankede derfor selvtillid frem mod onsdagens pokalfinale i Esbjerg mod Sønderjyske.

Det var nemlig AaB’s første sejr siden coronapausen i Superligaen, da holdet ikke havde vundet en kamp siden den 8. marts, hvor det blev til en 3-0-sejr over Lyngby.

Cheftræner Jacob Friis mener dog, at optakten til finalen er ligegyldig og kalder onsdagens finale for en engangsoplevelse.

– Jeg tror, at uanset resultatet i dag (fredag, red.), så er en pokalfinale for mange “once in a lifetime”.

– Der kan gå 30 år imellem, man er i pokalfinalen. Der kan gå 30 år, hvor man ikke kommer i nærheden af det.

– Så når vi træder ind på banen på onsdag, så tror jeg, at optakten er fuldstændig ligegyldig, siger træneren.

Derfor er Friis heller ikke meget for at erklære AaB for favorit til finalebraget, da han mener, at alle Superliga-hold kan slå hinanden på dagen.

– Jeg vil lade andre om at udnævne en favorit.

– Vi gjorde nogle ting godt i dag, som vi også skal gøre godt mod Sønderjyske, for ellers ved vi, at konkurrencen er så tæt, at alle Superliga-hold kan slå hinanden, siger AaB-træneren.

Skal man udnævne en favorit ud fra holdenes placering i Superligaen, må den værdighed dog gå til AaB, der huserer på Superligaens sjetteplads, mens Sønderjyske kæmper for at undgå nedrykning i nedrykningsspillets pulje 1.

Det er også sådan, AaB-anfører Lucas Andersen ser på det, da han skal udpege en finalefavorit.

– Det siger jo sig selv, at vi ligger over Sønderjyske i tabellen, og derfor vil det også være åndssvagt, hvis vi ikke påtager os en eller anden form for favoritrolle, fastslår Andersen.

Som sin træner er anføreren dog godt klar over, at en finale i pokalturneringen har sit eget liv og handler om meget mere end bare end titel.

– Vi ved også bare, at de her pokalkampe har sit eget liv, og der er en helt anden atmosfære om sådan en kamp.

– Derudover handler det om, at man kan få sit navn op på væggen hjemme i klubben, at man kan blive husket, og at vi kan blive hyldet af vores fans. Det er jo det, vi alle går og drømmer om, lyder det fra Lucas Andersen.

/ritzau/





Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det har man nok aldrig set før

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Stor derby-bøde til FC København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

På rov i FC København

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

– Har ikke ubegrænset kredit

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Patrick Da Silva idømt fængsel

Froholdt får kæmpe hæder

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han erstatter Bo Henriksen

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale