AaB-målmand Jacob Rinne fik en særlig rolle, da AaB søndag tabte playoffkampen om europæisk deltagelse til Viborg, som dermed skal spille kvalifikation til Conference League.
Som allerførste mand sparkede målmanden nemlig straffesparkskonkurrencen i gang. Svenskeren sparkede dog over mål og var således én ud af de tre AaB-spillere, der brændte på straffespark og hjalp Viborg til sejren.
Beslutningen om at sende målmanden ind på straffesparkspletten forsvarer cheftræner Lars Friis med Jacob Rinnes rutine og mentalitet.
– Jacob har øvet sig og gjort det fint. Han har mentaliteten. Han er rutineret og har stået i situationer som dem her før, og han har sparket dem ind de sidste to dage. Han stod øverst på listen, selv om vi havde rigtig mange klar.
– Vi valgte sammen med Jacob, at han skulle sparke først, fordi han var klar. Han skal ikke klandres for noget. Jeg er stolt af, at han trådte frem og var klar til at gøre det, siger Lars Friis.
AaB-keeperen gennem fem år tog med kampen og det brændte straffespark afsked med Aalborg. Med nederlaget rundede udlændingen med flest AaB-kampe nogensinde således sin tid i Nordjylland af med en skuffelse.
– Det er vemodigt, og det er en mærkelig følelse at stå med et nederlag i så vigtig en kamp. Jeg elsker AaB’s fans, og de har altid bakket mig op, når jeg har lavet fejl. Jeg har alt at takke dem for, siger Jacob Rinne.
Svenskeren forlader klubben efter kontraktudløb, og det ser ud til, at fremtiden snart er på plads.
– Hvis du følger med på de sociale medier, så skal du nok finde ud af, hvad der kommer til at ske. Bare følg med, siger han.
Jacob Rinne kom til AaB i sommeren 2017 og har fast stået som førstemålmand gennem sine fem år i klubben.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
