AaB-træner: Derfor sparkede vores målmand først

AaB’s Jacob Rinne brændte søndag et vigtigt spark i straffesparkskonkurrence mod Viborg, der nu skal i Europa.



AaB-målmand Jacob Rinne fik en særlig rolle, da AaB søndag tabte playoffkampen om europæisk deltagelse til Viborg, som dermed skal spille kvalifikation til Conference League.

Som allerførste mand sparkede målmanden nemlig straffesparkskonkurrencen i gang. Svenskeren sparkede dog over mål og var således én ud af de tre AaB-spillere, der brændte på straffespark og hjalp Viborg til sejren.

Beslutningen om at sende målmanden ind på straffesparkspletten forsvarer cheftræner Lars Friis med Jacob Rinnes rutine og mentalitet.

– Jacob har øvet sig og gjort det fint. Han har mentaliteten. Han er rutineret og har stået i situationer som dem her før, og han har sparket dem ind de sidste to dage. Han stod øverst på listen, selv om vi havde rigtig mange klar.

– Vi valgte sammen med Jacob, at han skulle sparke først, fordi han var klar. Han skal ikke klandres for noget. Jeg er stolt af, at han trådte frem og var klar til at gøre det, siger Lars Friis.

AaB-keeperen gennem fem år tog med kampen og det brændte straffespark afsked med Aalborg. Med nederlaget rundede udlændingen med flest AaB-kampe nogensinde således sin tid i Nordjylland af med en skuffelse.

– Det er vemodigt, og det er en mærkelig følelse at stå med et nederlag i så vigtig en kamp. Jeg elsker AaB’s fans, og de har altid bakket mig op, når jeg har lavet fejl. Jeg har alt at takke dem for, siger Jacob Rinne.

Svenskeren forlader klubben efter kontraktudløb, og det ser ud til, at fremtiden snart er på plads.

– Hvis du følger med på de sociale medier, så skal du nok finde ud af, hvad der kommer til at ske. Bare følg med, siger han.

Jacob Rinne kom til AaB i sommeren 2017 og har fast stået som førstemålmand gennem sine fem år i klubben.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

AGF køber ham

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Roser Superliga-klub: Godt set!