AaB-målmand Jacob Rinne fik en særlig rolle, da AaB søndag tabte playoffkampen om europæisk deltagelse til Viborg, som dermed skal spille kvalifikation til Conference League.
Som allerførste mand sparkede målmanden nemlig straffesparkskonkurrencen i gang. Svenskeren sparkede dog over mål og var således én ud af de tre AaB-spillere, der brændte på straffespark og hjalp Viborg til sejren.
Beslutningen om at sende målmanden ind på straffesparkspletten forsvarer cheftræner Lars Friis med Jacob Rinnes rutine og mentalitet.
– Jacob har øvet sig og gjort det fint. Han har mentaliteten. Han er rutineret og har stået i situationer som dem her før, og han har sparket dem ind de sidste to dage. Han stod øverst på listen, selv om vi havde rigtig mange klar.
– Vi valgte sammen med Jacob, at han skulle sparke først, fordi han var klar. Han skal ikke klandres for noget. Jeg er stolt af, at han trådte frem og var klar til at gøre det, siger Lars Friis.
AaB-keeperen gennem fem år tog med kampen og det brændte straffespark afsked med Aalborg. Med nederlaget rundede udlændingen med flest AaB-kampe nogensinde således sin tid i Nordjylland af med en skuffelse.
– Det er vemodigt, og det er en mærkelig følelse at stå med et nederlag i så vigtig en kamp. Jeg elsker AaB’s fans, og de har altid bakket mig op, når jeg har lavet fejl. Jeg har alt at takke dem for, siger Jacob Rinne.
Svenskeren forlader klubben efter kontraktudløb, og det ser ud til, at fremtiden snart er på plads.
– Hvis du følger med på de sociale medier, så skal du nok finde ud af, hvad der kommer til at ske. Bare følg med, siger han.
Jacob Rinne kom til AaB i sommeren 2017 og har fast stået som førstemålmand gennem sine fem år i klubben.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
MEDIE
