AaB vil vende dårlig form inden pokalfinalen

De nordjyske deltagere i årets pokalfinale håber på at vende stemningen i truppen inden kampen om pokaltitlen.



Med FC Nordsjællands storsejr på 4-0 i Aalborg har AaB endnu ikke scoret et mål i dette års mesterskabsspil i 3F Superligaen.

Lørdagens firemålsnederlag betyder også, at nordjyderne kun har én ligakamp tilbage, inden truppen står i pokalfinalen. Derfor er der mere end point på højkant i den kommende ligakamp mod AGF.

– Jeg tror, vi skal koncentrere os om at gå efter den næste sejr. Vi har et forfærdeligt snit i top-6. Det er ikke prangende. Det skal vi gøre noget ved.

– En pokalfinale lever sit eget liv. Men det ville være rart ikke at gå ind til den med fire kampe uden mål. De offensive spillere lever af at score mål, og deres selvtillid stiger, når de scorer. Det kunne vi godt bruge, siger AaB-træner Jacob Friis.

Anfører Lucas Andersen vil også vende følelsen inden pokalfinalen mod SønderjyskE, der spilles i Esbjerg den 1. juli.

– Vi skal have skabt en god følelse omkring holdet, som vi har været godt på vej til inden coronapausen.

– Vi skal vise noget. Vi kan ikke stå i pokalfinalen med den her følelse. Vi tvivler på vores ting og scorer ikke på chancer. Det skal ikke forstærkes, lyder det fra kreatøren.

Jacob Friis vil også gerne bevise, at AaB hører til blandt landet bedste hold.

– Det er det her selskab, som vi gerne vil være i. Det må vi lære på den hårde måde.

– Vi har jo gjort os fortjent til slutspillet. Men det skal ikke blive et problem for os, at vi står her. Vi skal bruge det som et springbræt til at blive klogere på, hvad vi mangler i forhold til de store, siger cheftræneren.

AaB har deltaget i 3F Superligaens mesterskabsspil to gange. Ud af 13 kampe har nordjyderne kun vundet to kampe i det regi.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

“Det går over i historien”

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Horsens var et helvede’

Snød FC København for keeper

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Derfor trækker FC København-transfer ud

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger