AaB vil vende dĂĄrlig form inden pokalfinalen

De nordjyske deltagere i ĂĄrets pokalfinale hĂĄber pĂĄ at vende stemningen i truppen inden kampen om pokaltitlen.



Med FC Nordsjællands storsejr på 4-0 i Aalborg har AaB endnu ikke scoret et mål i dette års mesterskabsspil i 3F Superligaen.

Lørdagens firemålsnederlag betyder også, at nordjyderne kun har én ligakamp tilbage, inden truppen står i pokalfinalen. Derfor er der mere end point på højkant i den kommende ligakamp mod AGF.

– Jeg tror, vi skal koncentrere os om at gå efter den næste sejr. Vi har et forfærdeligt snit i top-6. Det er ikke prangende. Det skal vi gøre noget ved.

– En pokalfinale lever sit eget liv. Men det ville være rart ikke at gå ind til den med fire kampe uden mål. De offensive spillere lever af at score mål, og deres selvtillid stiger, når de scorer. Det kunne vi godt bruge, siger AaB-træner Jacob Friis.

Anfører Lucas Andersen vil også vende følelsen inden pokalfinalen mod SønderjyskE, der spilles i Esbjerg den 1. juli.

– Vi skal have skabt en god følelse omkring holdet, som vi har været godt på vej til inden coronapausen.

– Vi skal vise noget. Vi kan ikke stå i pokalfinalen med den her følelse. Vi tvivler på vores ting og scorer ikke på chancer. Det skal ikke forstærkes, lyder det fra kreatøren.

Jacob Friis vil også gerne bevise, at AaB hører til blandt landet bedste hold.

– Det er det her selskab, som vi gerne vil være i. Det må vi lære på den hårde måde.

– Vi har jo gjort os fortjent til slutspillet. Men det skal ikke blive et problem for os, at vi står her. Vi skal bruge det som et springbræt til at blive klogere på, hvad vi mangler i forhold til de store, siger cheftræneren.

AaB har deltaget i 3F Superligaens mesterskabsspil to gange. Ud af 13 kampe har nordjyderne kun vundet to kampe i det regi.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer pĂĄ Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

AaB fĂĄr bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Vildt forĂĄr i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Færdig som cheftræner i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘MĂĄlt pĂĄ form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

AGF kan ende med millionregning, men…

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCM var interesseret – nu er han pĂĄ vej hjem

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus