Åbenbaring i Superligaen – er det nu?

Olti Hyseni fik sit helt store gennembrud for Sønderjyske i forårssæsonen, og der er utvivlsomt masser af interesse for teknikeren, der er indstillet på at fortsætte i Haderslev-klubben.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Foråret var én lang succeshistorie for Sønderjyske, som overbevisende sikrede overlevelsen i Superligaen.

Et af de største lyspunkter var den bare 17-årige wing Olti Hyseni, der tryllebandt nedrykningsspillet med skarpe driblinger, frække afleveringer, mål og oplæg.

Man forstår, at der er og længe har været interesse for stortalentet, der den næste tid kan vise sig frem til U19-EM, såfremt han får spilletid.

Hovedpersonen selv er helt nede på jorden, når snakken går på fremtidsudsigterne, og planen er også at spille i Sønderjyske til næste sæson.

– Det er planen, men nu må vi se. Vi tager EM først, og så skal vi se, hvad der er af muligheder. Jeg er meget glad for at være i Sønderjyske, og det er tæt på mit hjerte.

– Jeg har fået alle muligheder og kom op på førsteholdet som 16-årig. Jeg har det godt og har haft det godt, så lige nu er det ikke sådan, at jeg tænker, at jeg skal videre. Jeg er glad for at være her, slår han fast.

Stortalentet kontrakt med Sønderjyske løber til udgangen af 2026, hvorfor klubben på et tidspunkt ser ind i et salg eller en forlængelse.

Olti Hyseni sluttede sæsonen med tre scoringer for Sønderjyske. Foto: Alamy

Vil gøre det mod FCK, BIF og FCM

Han vil være et stærkt kort for træner Thomas Nørgaard at have på hånden til næste sæson. Fortsætter udviklingskurven, som den hidtil har gjort, kan man lige så godt finde popcornene frem, for Hyseni er underholdende at se på en fodboldbane.

Selv bliver han ikke grebet af stemningen, hvilket siger en del om hans mentalitet. For mange af kampene har jo været mod de nederste hold i rækken.

– Vi har spillet mod nedrykningsholdene, og man får blod på tanden ved at spille med selvtillid, og tingene kører. Men man vil også gøre det mod de store hold som FCK, Brøndby og FCM. Det har været godt, men jeg går ikke på vandet.

Alligevel er han tilfreds med sine præstationer, der har budt på to mål og to oplæg i foråret.

– Det var noget, jeg håbede ville ske. Det er ikke nemt at komme op og spille Superliga som 17-årig og 1. division som 16-årig. Det er ikke så nemt de første måneder, hvis ikke år.

– Det var svært, for det var lidt sværere at blive accepteret af nogle af spillerne, for der skal mere til. Attituden skal være der konstant, og du skal gøre alt 100 procent. Det er lidt svært som akademispiller at komme op og gøre det. Men det er et godt tidspunkt, at jeg har shinet, siger han med et smil med tanke på landsholdsudtagelsen frem mod EM-slutrunden.

Olti Hyseni startede inde i samtlige af Sønderjyskes kampe i nedrykningsspillet. Foto: Alamy

Måtte afbryde ferien

Her er Olti Hyseni bestemt ikke alderspræsident. Faktisk er det første gang, at han er udtaget til U19-landsholdet, og derfor kom udtagelsen også som en overraskelse for ham.

– Jeg er egentlig bare glad for at være her. Jeg havde ikke set den komme, hvis du havde spurgt mig for to-tre uger siden, men jeg har gjort mig fortjent til det.

– Jeg talte med Thomas (Nørgaard, red.) min træner, som sagde, at det kunne være, at jeg fik muligheden for at tage med. Og så efter en uge eller to ringede Lasse (Steensgaard, U19-landstræner, red.) til mig og fortalte mig, at jeg var en del af truppen, og hvorfor jeg var med.

Det betød, at Olti Hyseni måtte aflyse en ellers planlagt ferie, men som han siger: “Man aflyser alt for en EM-slutrunde”.

Selv har han store forventninger. Danmark skal komme så langt som muligt og helst vinde det hele, og han vil bidrage til holdet og levere mål og assists. Så er han ikke bekymret for, at han er det yngre og ikke har været med på holdet før.

– Man kan ikke se forskel på det fodboldmæssige. Jeg er vant til seniorfodbold ligesom de andre, siger han og fortsætter:

– De sidste fem-seks måneder har jeg virkelig rykket mig meget. En ting er, at man kan se det på papiret, at jeg har lavet mål og assists. En anden ting er som menneske, og jeg har rykket mig markant på de punkter.

– Jeg føler, at jeg nemmere kan komme ind på holdet. Jeg har selv taget ansvar for det, men spillerne har taget mig tæt til sig og fået mig til at føle, at jeg har været her et år eller to.

Fredag eftermiddag får vi så at se, om Olti Hyseni får chancen, når Danmark sparker turneringen i gang mod Spanien. Den kamp spilles klokken 17.

I de andre gruppekampe møder Danmark Montenegro og Rumænien.



Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

I spil til stort job? Peger på danskere

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

David Nielsen, den er til dig!

FCM jagter Franculino-erstatning

Prøver at lokke FC København-stjerne

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Thomas Frank har fået en undskyldning

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Sådan starter FCK og Tottenham

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

– Brøndby har min støtte

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

I kæmpe forsvar af Amorim

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Glen Riddersholm teaser