Den tidligere danske landstræner Åge Hareide føler sig misforstået og misfortolket i debatten om regnbuefarver i fodbold.
Tidligere torsdag blev han i mediet Adresseavisen citeret for, at “idræt og fodbold skal holdes helt fri for politik og propagandasager”, og at Pride-bevægelsen er propaganda.
Men Hareide kan ikke genkende sig selv i de citater.
– Det er helt forkert. Jeg har ønsket at starte en diskussion om hvilke retningslinjer, vi skal have for bevægelser og politiske markeringer i fodbold, siger Hareide til det norske nyhedsbureau NTB.
Åge Hareides arbejdsgiver, Rosenborg, støtter Pride, fastslår bestyrelsesformand Ivar Koteng. Og Hareide er på linje med sin klub efter en samtale med formanden.
– Jeg har ikke sagt, at vi ikke skal have regnbuefarver på hjørneflag og anførerbind. Jeg ved, at klubben er klar over det, og der har ikke været noget problem. Det er direkte forkert at fremstille det på den måde, siger Hareide.
Norges kulturminister, Abid Raja, mener, at Hareide bør undskylde for sine tidligere udtalelser, men det vil han ikke umiddelbart.
– I så fald skal jeg undskylde for den overskrift, som Adresseavisen har lavet. Det giver overhovedet ingen mening at gå imod Pride. Jeg støtter det, de står for, siger Hareide, der nu vil tage kontakt til Adresseavisen.
Overfor avisen VG undskylder Hareide sin brug af betegnelsen “propaganda” om Pride-bevægelsen.
– Det var en fejl fra min side at kalde det propaganda, og det undskylder jeg. Selve bevægelsen er rigtig god. Det var ikke noget i den retning, som var tænkt i interviewet, siger 67-årige Hareide.
Debatten om regnbuefarver og Pride er blusset op, efter at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forleden afviste et ønske fra myndighederne i München, der ville lyse EM-stadionet Allianz Arena op i regnbuefarver.
Uefa har modtaget stor kritik for afvisningen og har siden flere gange slået fast, at forbundet støtter Pride-bevægelsen og LGBT+-rettigheder.
Men forespørgslen var eksplicit ment som et politisk statement over for Ungarns regering, som har vedtaget en ny lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år.
Derfor blev anmodningen afvist, fastslår Uefa, der i sig selv ikke anser regnbuefarver for politiske.
– Tværtimod var selve anmodningen politisk, fordi den var knyttet til det ungarske landsholds tilstedeværelse på stadion til onsdagens kamp, skrev Uefa på sin hjemmeside onsdag.
/ritzau/
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Randers FC – OB
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
– Den her sidder dybt i sjælen
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Lyngby går alene i front
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
