Åge Hareide skyder tilbage: Det er helt forkert

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide undskylder for at kalde Pride-bevægelsen for propaganda.



Den tidligere danske landstræner Åge Hareide føler sig misforstået og misfortolket i debatten om regnbuefarver i fodbold.

Tidligere torsdag blev han i mediet Adresseavisen citeret for, at “idræt og fodbold skal holdes helt fri for politik og propagandasager”, og at Pride-bevægelsen er propaganda.

Men Hareide kan ikke genkende sig selv i de citater.

– Det er helt forkert. Jeg har ønsket at starte en diskussion om hvilke retningslinjer, vi skal have for bevægelser og politiske markeringer i fodbold, siger Hareide til det norske nyhedsbureau NTB.

Åge Hareides arbejdsgiver, Rosenborg, støtter Pride, fastslår bestyrelsesformand Ivar Koteng. Og Hareide er på linje med sin klub efter en samtale med formanden.

– Jeg har ikke sagt, at vi ikke skal have regnbuefarver på hjørneflag og anførerbind. Jeg ved, at klubben er klar over det, og der har ikke været noget problem. Det er direkte forkert at fremstille det på den måde, siger Hareide.

Norges kulturminister, Abid Raja, mener, at Hareide bør undskylde for sine tidligere udtalelser, men det vil han ikke umiddelbart.

– I så fald skal jeg undskylde for den overskrift, som Adresseavisen har lavet. Det giver overhovedet ingen mening at gå imod Pride. Jeg støtter det, de står for, siger Hareide, der nu vil tage kontakt til Adresseavisen.

Overfor avisen VG undskylder Hareide sin brug af betegnelsen “propaganda” om Pride-bevægelsen.

– Det var en fejl fra min side at kalde det propaganda, og det undskylder jeg. Selve bevægelsen er rigtig god. Det var ikke noget i den retning, som var tænkt i interviewet, siger 67-årige Hareide.

Debatten om regnbuefarver og Pride er blusset op, efter at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forleden afviste et ønske fra myndighederne i München, der ville lyse EM-stadionet Allianz Arena op i regnbuefarver.

Uefa har modtaget stor kritik for afvisningen og har siden flere gange slået fast, at forbundet støtter Pride-bevægelsen og LGBT+-rettigheder.

Men forespørgslen var eksplicit ment som et politisk statement over for Ungarns regering, som har vedtaget en ny lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år.

Derfor blev anmodningen afvist, fastslår Uefa, der i sig selv ikke anser regnbuefarver for politiske.

– Tværtimod var selve anmodningen politisk, fordi den var knyttet til det ungarske landsholds tilstedeværelse på stadion til onsdagens kamp, skrev Uefa på sin hjemmeside onsdag.

/ritzau/



Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

I svime over German Onugkha

Silkeborg IF – AGF

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Danmark imponerer på talentliste

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

– Korthuset er væltet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

DBU går på jagt efter fans bag banner

Stor bekymring inden VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM