Åge Hareide skyder tilbage: Det er helt forkert

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide undskylder for at kalde Pride-bevægelsen for propaganda.



Den tidligere danske landstræner Åge Hareide føler sig misforstået og misfortolket i debatten om regnbuefarver i fodbold.

Tidligere torsdag blev han i mediet Adresseavisen citeret for, at “idræt og fodbold skal holdes helt fri for politik og propagandasager”, og at Pride-bevægelsen er propaganda.

Men Hareide kan ikke genkende sig selv i de citater.

– Det er helt forkert. Jeg har ønsket at starte en diskussion om hvilke retningslinjer, vi skal have for bevægelser og politiske markeringer i fodbold, siger Hareide til det norske nyhedsbureau NTB.

Åge Hareides arbejdsgiver, Rosenborg, støtter Pride, fastslår bestyrelsesformand Ivar Koteng. Og Hareide er på linje med sin klub efter en samtale med formanden.

– Jeg har ikke sagt, at vi ikke skal have regnbuefarver på hjørneflag og anførerbind. Jeg ved, at klubben er klar over det, og der har ikke været noget problem. Det er direkte forkert at fremstille det på den måde, siger Hareide.

Norges kulturminister, Abid Raja, mener, at Hareide bør undskylde for sine tidligere udtalelser, men det vil han ikke umiddelbart.

– I så fald skal jeg undskylde for den overskrift, som Adresseavisen har lavet. Det giver overhovedet ingen mening at gå imod Pride. Jeg støtter det, de står for, siger Hareide, der nu vil tage kontakt til Adresseavisen.

Overfor avisen VG undskylder Hareide sin brug af betegnelsen “propaganda” om Pride-bevægelsen.

– Det var en fejl fra min side at kalde det propaganda, og det undskylder jeg. Selve bevægelsen er rigtig god. Det var ikke noget i den retning, som var tænkt i interviewet, siger 67-årige Hareide.

Debatten om regnbuefarver og Pride er blusset op, efter at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forleden afviste et ønske fra myndighederne i München, der ville lyse EM-stadionet Allianz Arena op i regnbuefarver.

Uefa har modtaget stor kritik for afvisningen og har siden flere gange slået fast, at forbundet støtter Pride-bevægelsen og LGBT+-rettigheder.

Men forespørgslen var eksplicit ment som et politisk statement over for Ungarns regering, som har vedtaget en ny lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år.

Derfor blev anmodningen afvist, fastslår Uefa, der i sig selv ikke anser regnbuefarver for politiske.

– Tværtimod var selve anmodningen politisk, fordi den var knyttet til det ungarske landsholds tilstedeværelse på stadion til onsdagens kamp, skrev Uefa på sin hjemmeside onsdag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

FCM uden syv mand mod Brann

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Angriber meldes tæt på

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål