Åge Hareide skyder tilbage: Det er helt forkert

Den tidligere danske landstræner Åge Hareide undskylder for at kalde Pride-bevægelsen for propaganda.



Den tidligere danske landstræner Åge Hareide føler sig misforstået og misfortolket i debatten om regnbuefarver i fodbold.

Tidligere torsdag blev han i mediet Adresseavisen citeret for, at “idræt og fodbold skal holdes helt fri for politik og propagandasager”, og at Pride-bevægelsen er propaganda.

Men Hareide kan ikke genkende sig selv i de citater.

– Det er helt forkert. Jeg har ønsket at starte en diskussion om hvilke retningslinjer, vi skal have for bevægelser og politiske markeringer i fodbold, siger Hareide til det norske nyhedsbureau NTB.

Åge Hareides arbejdsgiver, Rosenborg, støtter Pride, fastslår bestyrelsesformand Ivar Koteng. Og Hareide er på linje med sin klub efter en samtale med formanden.

– Jeg har ikke sagt, at vi ikke skal have regnbuefarver på hjørneflag og anførerbind. Jeg ved, at klubben er klar over det, og der har ikke været noget problem. Det er direkte forkert at fremstille det på den måde, siger Hareide.

Norges kulturminister, Abid Raja, mener, at Hareide bør undskylde for sine tidligere udtalelser, men det vil han ikke umiddelbart.

– I så fald skal jeg undskylde for den overskrift, som Adresseavisen har lavet. Det giver overhovedet ingen mening at gå imod Pride. Jeg støtter det, de står for, siger Hareide, der nu vil tage kontakt til Adresseavisen.

Overfor avisen VG undskylder Hareide sin brug af betegnelsen “propaganda” om Pride-bevægelsen.

– Det var en fejl fra min side at kalde det propaganda, og det undskylder jeg. Selve bevægelsen er rigtig god. Det var ikke noget i den retning, som var tænkt i interviewet, siger 67-årige Hareide.

Debatten om regnbuefarver og Pride er blusset op, efter at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forleden afviste et ønske fra myndighederne i München, der ville lyse EM-stadionet Allianz Arena op i regnbuefarver.

Uefa har modtaget stor kritik for afvisningen og har siden flere gange slået fast, at forbundet støtter Pride-bevægelsen og LGBT+-rettigheder.

Men forespørgslen var eksplicit ment som et politisk statement over for Ungarns regering, som har vedtaget en ny lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år.

Derfor blev anmodningen afvist, fastslår Uefa, der i sig selv ikke anser regnbuefarver for politiske.

– Tværtimod var selve anmodningen politisk, fordi den var knyttet til det ungarske landsholds tilstedeværelse på stadion til onsdagens kamp, skrev Uefa på sin hjemmeside onsdag.

/ritzau/



Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

FC København-handling går verden rundt 

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Brøndby IF – FC Fredericia

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Endelig er der godt nyt!

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

FCM meldes interesseret – bud fra England

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Bizarre Barcelona-billeder går viralt