Den tidligere danske landstræner Åge Hareide føler sig misforstået og misfortolket i debatten om regnbuefarver i fodbold.
Tidligere torsdag blev han i mediet Adresseavisen citeret for, at “idræt og fodbold skal holdes helt fri for politik og propagandasager”, og at Pride-bevægelsen er propaganda.
Men Hareide kan ikke genkende sig selv i de citater.
– Det er helt forkert. Jeg har ønsket at starte en diskussion om hvilke retningslinjer, vi skal have for bevægelser og politiske markeringer i fodbold, siger Hareide til det norske nyhedsbureau NTB.
Åge Hareides arbejdsgiver, Rosenborg, støtter Pride, fastslår bestyrelsesformand Ivar Koteng. Og Hareide er på linje med sin klub efter en samtale med formanden.
– Jeg har ikke sagt, at vi ikke skal have regnbuefarver på hjørneflag og anførerbind. Jeg ved, at klubben er klar over det, og der har ikke været noget problem. Det er direkte forkert at fremstille det på den måde, siger Hareide.
Norges kulturminister, Abid Raja, mener, at Hareide bør undskylde for sine tidligere udtalelser, men det vil han ikke umiddelbart.
– I så fald skal jeg undskylde for den overskrift, som Adresseavisen har lavet. Det giver overhovedet ingen mening at gå imod Pride. Jeg støtter det, de står for, siger Hareide, der nu vil tage kontakt til Adresseavisen.
Overfor avisen VG undskylder Hareide sin brug af betegnelsen “propaganda” om Pride-bevægelsen.
– Det var en fejl fra min side at kalde det propaganda, og det undskylder jeg. Selve bevægelsen er rigtig god. Det var ikke noget i den retning, som var tænkt i interviewet, siger 67-årige Hareide.
Debatten om regnbuefarver og Pride er blusset op, efter at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forleden afviste et ønske fra myndighederne i München, der ville lyse EM-stadionet Allianz Arena op i regnbuefarver.
Uefa har modtaget stor kritik for afvisningen og har siden flere gange slået fast, at forbundet støtter Pride-bevægelsen og LGBT+-rettigheder.
Men forespørgslen var eksplicit ment som et politisk statement over for Ungarns regering, som har vedtaget en ny lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år.
Derfor blev anmodningen afvist, fastslår Uefa, der i sig selv ikke anser regnbuefarver for politiske.
– Tværtimod var selve anmodningen politisk, fordi den var knyttet til det ungarske landsholds tilstedeværelse på stadion til onsdagens kamp, skrev Uefa på sin hjemmeside onsdag.
/ritzau/
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
