Mens OB kæmper for at vende tilbage til bedste halvdel af rækken efter adskillige år i Superligaens ingenmandsland, holder fynboernes målmand Sten Grytebust sig på toppen.
Således kan Tipsbladet fredag præsentere den norske keeper som vinder af ”Det Gyldne Bur”, Tipsbladets traditionsrige målmandskåring, hvor de 26 førstemålmænd i Superligaen og 1. division hver har peget på deres tre bedste målmænd i dansk klubfodbold i kalenderåret 2018.
11 forskellige målmænd fik point i afstemningen, og for andet år i træk blev det Sten Grytebust, der fik flest stemmer af kollegerne i de to bedste rækker.
– Den betyder vældigt, vældigt meget. Jeg synes virkelig, det er stort. Det er de andre målmænd, de som har styr på det, som har stemt på mig, så det er klart, at jeg sætter det meget højt, siger Sten Grytebust om den prestigefyldte pris, som Tipsbladet har uddelt siden 1984.

Nordmanden vinder afstemningen med 49 af 75 mulige point, mens FC Midtjyllands Jesper Hansen bliver nummer to med 37 point, og AaB’s Jacob Rinne treer med 25 point.
– Han er en komplet målmand, og han er utroligt reaktionsstærk. Han fylder godt i målet trods sin størrelse. Han passer godt til den måde, hans hold spiller på, og han redder mange point, lyder skudsmålet fra FC Københavns Jesse Joronen, der er én af ni målmænd, der gav Grytebust toppoint.
Tipsbladet har kåret Årets Målmand i Danmark siden 1984, hvor KB’s Ole Qvist var den første modtager af Det Gyldne Bur. Siden da har 21 andre målmænd opnået hæderen, blandt andet OB-målmand Lars Høgh med fem titler og Brøndbys Peter Schmeichel med tre. Den tidligere FC København-målmand Robin Olsen var den seneste vinder af Det Gyldne Bur før kåringerne af Sten Grytebust i 2017 og altså nu igen i 2018.
Læs mere: Tipsbladet er på gaden igen, blandt andet med et stort interview med Årets Målmand Sten Grytebust og fokus på næste torsdags topbrag i Premier League mellem Manchester City og Liverpool.
Køb Ekstra Bladet fredag.
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her.
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag.
Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
I Tipsbladet fredag får du også:
– Trøjer, handsker, programmer – historien om samlermanien i fodbold
– City, Liverpool og Leroy Sanés mystiske 2018
– Kavalkade: De store og små øjeblikke i 2018
– Mini-optakt: Rangers-Celtic
– Carlsens Corner
– Spiltips
– Resultater
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Danskerne har stor tiltro til Norge
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
