OB’s Simon Okosun blev torsdag udpeget som årets pokalfighter for sin indsats i pokalfinalen mod FC Midtjylland. Det var dog også en kamp, hvor han endte med en uheldig hovedrolle, da han brændte i den straffesparkskonkurrence, som afgjorde det hele efter 0-0 i ordinær- og forlænget spilletid.
Det var da heller ikke til at tage fejl af, hvordan han havde det efter opgøret, da han i et interview med DR1 blev bedt om at sætte ord på, hvordan han havde det efter nederlaget.
– Enorm skuffelse. Total ærgerlig over, at jeg brænder. Sindssygt skuffet. Det er selvfølgelig fint med anerkendelse, men lige nu er det ikke noget, der kan få mit humør op, fordi jeg ville hellere have haft, at vi vandt den her. Sådan er livet. Man må bare rejse sig igen. Men det gør rigtig ondt nu, fortæller OB-midtbanespilleren.
Han peger endvidere på, at der nok kommer til at gå noget tid, inden han kan glæde sig over, at han blev udpeget som pokalfighter.
– Jeg tror, at der skal gå mere end et par dage. Det gør rigtigt ondt nu, men en eller anden dag i fremtiden skal jeg nok sætte pris på den, men lige nu gør det bare ondt, lyder det fra Okosun.
Selve straffesparket hører til i den kategori, hvor han forsøgte at bluffe sig til, at sende målmanden ud i en af siderne og lægge den roligt ind. Den hoppede FCM-målmand David Ousted dog ikke på og reddede med fødderne.
Prisen som årets pokalfighter bliver udpeget at de tilstedeværende sportsjournalister ved finalen.
Der var dog også andre, som gjorde sig godt bemærket, ligesom andre gjorde det modsatte. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Portugal – DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
