Årets pokalfighter blev skurk: Gør rigtig ondt nu

Simon Okosun leverede en stor kamp, men endte med at få en ærgerlig rolle for OB i pokalfinalen.



OB’s Simon Okosun blev torsdag udpeget som årets pokalfighter for sin indsats i pokalfinalen mod FC Midtjylland. Det var dog også en kamp, hvor han endte med en uheldig hovedrolle, da han brændte i den straffesparkskonkurrence, som afgjorde det hele efter 0-0 i ordinær- og forlænget spilletid.

Det var da heller ikke til at tage fejl af, hvordan han havde det efter opgøret, da han i et interview med DR1 blev bedt om at sætte ord på, hvordan han havde det efter nederlaget. 

– Enorm skuffelse. Total ærgerlig over, at jeg brænder. Sindssygt skuffet. Det er selvfølgelig fint med anerkendelse, men lige nu er det ikke noget, der kan få mit humør op, fordi jeg ville hellere have haft, at vi vandt den her. Sådan er livet. Man må bare rejse sig igen. Men det gør rigtig ondt nu, fortæller OB-midtbanespilleren.

Han peger endvidere på, at der nok kommer til at gå noget tid, inden han kan glæde sig over, at han blev udpeget som pokalfighter.

– Jeg tror, at der skal gå mere end et par dage. Det gør rigtigt ondt nu, men en eller anden dag i fremtiden skal jeg nok sætte pris på den, men lige nu gør det bare ondt, lyder det fra Okosun.

Selve straffesparket hører til i den kategori, hvor han forsøgte at bluffe sig til, at sende målmanden ud i en af siderne og lægge den roligt ind. Den hoppede FCM-målmand David Ousted dog ikke på og reddede med fødderne.

Prisen som årets pokalfighter bliver udpeget at de tilstedeværende sportsjournalister ved finalen.

Der var dog også andre, som gjorde sig godt bemærket, ligesom andre gjorde det modsatte. Læs mere om det her.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

England – Argentina



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber