Selvom AC Horsens kom foran i med 1-0 i anden halvleg mod OB fredag aften i Superligaen, så endte det alligevel med et 1-2-nederlag. Det var tilmed med mulighed for at få udlignet igen i slutningen af kampen.
Derfor måtte AC Horsens-profilen Magnus Jensen erkende, at det var hårdt at tabe på den måde. Det slog han fast i et interview med TV3 Sport umiddelbart efter slutfløjt, som man kan se i videoen i toppen af artiklen.
Her blev han også spurgt til, hvad der skulle til for at have fået point, hvor han gav det indlysende svar.
– Et mål i hvert fald. Vi får skabt nogle okay chancer, og de får også produceret deres. Lidt skarphed, så havde der været et point i hvert fald, fortæller forsvarsspilleren, der denne gang var med på toppen for de gulblusede.
Han peger desuden også på, at han gjorde sit, da han scorede det enlige mål, som de selv fik lavet i opgøret, ligeosm han ikke kan sige, at han kunne have fået flere chancer, da han fik det, som han skulle have at arbejde med.
Nu er situationen sådan for AC Horsens, at de ikke kan afgøre det selv, hvis AaB slår Lyngby på mandag. Derfor bliver der også håbet meget på hjælp fra Jensens side.
– Vi sender en kærlig hilsen til vores venner oppe i Lyngby. Så håber vi, at de driller AaB, lyder det fra Magnus Jensen.
Hos OB'erne var der i kampen også nogle, som ikke var så gode for AaB's overlevelseschancer. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT