Tipsbladets dom: Hader han AaB?

Vi er klar med dommen efter opgøret mellem OB og AC Horsens.



OB – AC Horsens 2-1 (0-0)
0-1 Magnus Riisgaard Jensen (55.)
1-1 Emmanuel Sabbi (67.)
2-1 Emmanuel Sabbi (74.)

Kampens bedste: 
OB:
Emmanuel Sabbi har gang i en fin sæson, og han var mod AC Horsens pågående og konstant truende. Scorede målet til 1-1 på straffespark, som godt nok var tæt på at blive misbrugt. Så scorede han også målet til 2-1, der betyder, at OB fortsat har muligheden for at slutte som nummer syv i Superligaen. Otte gange har han scoret for OB i denne sæson – flot!

AC Horsens:
Alene i første halvleg havde målmand Matej Delac flere vigtige redninger – blandt andet på Nicholas Mickelson, der var fri til afslutning, ligesom han kom i vejen for Emmanuel Sabbi. Det var topklasse, og keeperen kan se tilbage på en sæson, hvor han har leveret varen på et hold, der har haft det svært. Også i anden halvleg var han vågen, men han kunne ikke gøre noget ved straffesparket, selv om han var tæt på. Og ej heller ved sejrsmålet, som Sabbi satte ind kort efter.

Han er en rigtig dygtig keeper, Matej Delac.

Kampens værste:
Der var en del AC Horsens-spillere, der ikke spillede op til det, man kan forvente. Tydeligt ramt af selvtillidsproblemer stod stopperne Malte Kiilerich, Alexander Ludwig og Mikkel Lassen på flade konvolutter i første halvleg, hvor man konstant kunne spille bolden i bagrummet bag dem.

Mikkel Lassen tager prisen, da han i anden halvleg begik et tosset straffespark, som satte OB i gang, selv om fynboerne var bagud 0-1. Det var totalt hul i hovedet på den måde at sætte OB i gang, og det endte også med at koste, da fynboerne fik vendt 0-1 til 2-1 på ingen tid.

Også Jakob Breum havde en dårlig dag på kontoret – han kom frem til meget, men misbrugte fire kæmpe muligheder. Det var så sløjt afsluttet, at man fristes til at spørge i sjov, om han mon hader AaB… Nordjyderne har siddet hjemme i sofaen og bidt negle og håbet på et fynsk resultat, men længe så det ud til, at Breums uskarphed skulle vise sig at være en katastrofe for AaB. Nordjyderne kunne dog ånde lettet op til sidst og overlever i Superligaen med en sejr på mandag.

Kampens detalje:
Det er ikke særlig fedt at blive udskiftet efter en halv time af første halvleg, men det var, hvad der skete med Yankuba Minteh, som først havde de forkerte støvler på, da kampen gik i gang, og derfor måtte bruge tid på at skifte støvler. Siden havde han også lidt svært ved at stå fast i det nye støvler, og så var der også rygter om, at han havde en mindre skade. Efter en halv time satte Andreas Alm Charly Nouck Horneman på banen i stedet for Minteh, og selv om gambieren var utilfreds, holdt han den utilfredshed til et acceptabelt niveau trods alt.





Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Her kan du se Skotland mod Danmark

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

– Han tog mig på røven!

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Skal han allerede væk fra Tottenham?

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland