AC Horsens har været fremragende til at få meget ud af lidt. En gennemgang lavet af Tipsbladet i forrige uge viste, at Bo Henriksens mandskab er det hold i Superligaen, der får “.
De takter skal klubben helst fortsætte – i den kommende sæson bliver der nemlig endnu mindre at rutte med.
Læs også:Kasper Junker leverer hattrick og sender sin klub til tops i Norge
AC Horsens meldte ud i forlængelse af den ordinære generalforsamling i sidste uge, at man er åben for at lukke nye investorer ind i varmen. Lige nu stirrer klubben nemlig ind i en fremtid, hvor pengene bliver færre.
– Min bestyrelse har været ude at indikere, at vi et eller andet sted er til salg. De vil gerne have nogle nye investorer, der kommer ind. Det er et naturligt skridt. Det er en nobel og intelligent bestyrelse, jeg har, for de kan godt se, at med det budget, vi har, får vi det svært, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og tilføjer:
Læs også:Bo Henriksen afslører: Vi har skrevet under med to nye spillere
– Jeg kan også fortælle, at vi endda skal mindske budgettet til næste sæson. Det betyder, at vi får endnu dårligere forudsætninger. Det bliver ikke nemmere at overleve næste sæson. I år skal vi blive nummer 11 for at overleve i Superligaen, i næste sæson skal vi blive mindst nummer 10 for at blive i Superligaen. Det bliver stadigt sværere at være med, og det bliver stadig sværere at følge med økonomisk.
– Derfor har bestyrelsen besluttet, at vi er nødt til at få nye investorer ind, hvis vi på sigt skal overleve i Superligaen.
AC Horsens sikrede sig i weekenden en ny sæson i Superligaen, da et point mod Randers FC var nok til, at østjyderne ikke kan ryge ud af top to i deres slutspilspulje. Dermed skal Bo Henriksen og co. spille for en plads i Europa i den resterende del af sæsonen.
Læs også:Esbjerg-kriger: Overlevelse vil være større, end da vi vandt bronze
Læs også:AC Horsens-profil efter sikret overlevelse: Nu skal vi kigge opad
Læs også:Troels Bech har undgået Horsens: Det sidder virkelig dybt i mig
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
