Horsens nulstiller kedeligt forår før skæbnekamp

Jens Berthel Askou er optimist på AC Horsens' vegne, selv om den nedrykningstruede klub er i stor formkrise.



Efter en lang periode med vigende resultater har der været brug for at trykke genstart i superligaklubben AC Horsens før sidste spillerunde.

Efter 16 ud af 32 spillerunder havde østjyderne 16 point ned til Lyngby på rækkens sidsteplads og syv point ned til stregen. Siden er det blevet til én sejr, og før sidste spillerunde ligger Horsens sidst.

Klubben kan dog stadig redde sig, hvis det lørdag eftermiddag bliver til en sejr hjemme over Lyngby, og AaB samtidig smider point hjemme mod Silkeborg.

Horsens-træner Jens Berthel Askou erkender, at forårets resultater har været utilstrækkelige, men han er sikker på, at hans spillere kan abstrahere fra alle de kedelige oplevelser, når de lørdag går på banen i den sæsondefinerende hjemmekamp mod Lyngby.

– Når man er i elitesport, er vejen til succes belagt med et tykt lag af skuffelser, nederlag og ting, der ikke går din vej. Det tager man med. Jeg er pisse ligeglad med, om oddssætterne ikke har os som favoritter, for vi tror på os selv.

– Vi har løbende fået håndteret og snakket om vores kampe og resultater i foråret. Det må vi ikke lade fylde noget, så vi har prøvet at nulstille, og det har spillertruppen været fantastisk til, siger Jens Berthel Askou.

Han påpeger blandt andet, at der ikke har været synlige frustrationer eller tegn på kapitulation blandt spillerne.

– Hvis vores forår fyldte mere i hovederne, så ville der også have været uro og frustrationer både i det daglige og i kampene, og det har ikke været tilfældet.

– Mine spillere har været fremragende til at holde styr på sig selv og hinanden og på at holde fokus, selv om resultaterne ikke har været med os, siger Jens Berthel Askou.

Selv om Horsens har brug for hjælp udefra til at sikre overlevelse, ser cheftræneren optimistisk på muligheden for at undgå degradering til 1. division.

– Vi har en kamp tilbage, og den skal vindes. Vinder vi, så tror vi alle på, at AaB sætter point til mod Silkeborg, så vi overlever, siger han.

– Det er fint, at vi ikke behøver at tænke på andre scenarier, end at vi selv skal vinde. Jeg vil selvfølgelig gerne have haft fire point mere, men vi er selv skyld i, at det bliver vældig dramatisk i sidste runde – ikke bare for os selv, men for alle der følger med.

Træneren har mærket både nervøsitet og gejst på træningsbanen før den vitale kamp mod Lyngby.

– Vi har forsøgt at gøre tingene så normalt som muligt, men vi kan jo ikke lyve for folk. Det er den sidste kamp, og det er nu, tingene skal afgøres. Men jeg kan mærke, at alle glæder sig og er klar til at fyre den af i en situation, hvor vi har alt at vinde, siger Askou.

Opgøret mellem AC Horsens og Lyngby begynder klokken 14. Samtidig begynder AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.

/ritzau/



Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Randers FC og OB spiller uafgjort

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

“Har set ham fra OB få karantæne”

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Lars Friis får ikke stort job

Et sjældent syn i FC Midtjylland

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Kongesæson – de køber Pep Biel

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Vender hjem til AaB

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk