Efter en lang periode med vigende resultater har der været brug for at trykke genstart i superligaklubben AC Horsens før sidste spillerunde.
Efter 16 ud af 32 spillerunder havde østjyderne 16 point ned til Lyngby på rækkens sidsteplads og syv point ned til stregen. Siden er det blevet til én sejr, og før sidste spillerunde ligger Horsens sidst.
Klubben kan dog stadig redde sig, hvis det lørdag eftermiddag bliver til en sejr hjemme over Lyngby, og AaB samtidig smider point hjemme mod Silkeborg.
Horsens-træner Jens Berthel Askou erkender, at forårets resultater har været utilstrækkelige, men han er sikker på, at hans spillere kan abstrahere fra alle de kedelige oplevelser, når de lørdag går på banen i den sæsondefinerende hjemmekamp mod Lyngby.
– Når man er i elitesport, er vejen til succes belagt med et tykt lag af skuffelser, nederlag og ting, der ikke går din vej. Det tager man med. Jeg er pisse ligeglad med, om oddssætterne ikke har os som favoritter, for vi tror på os selv.
– Vi har løbende fået håndteret og snakket om vores kampe og resultater i foråret. Det må vi ikke lade fylde noget, så vi har prøvet at nulstille, og det har spillertruppen været fantastisk til, siger Jens Berthel Askou.
Han påpeger blandt andet, at der ikke har været synlige frustrationer eller tegn på kapitulation blandt spillerne.
– Hvis vores forår fyldte mere i hovederne, så ville der også have været uro og frustrationer både i det daglige og i kampene, og det har ikke været tilfældet.
– Mine spillere har været fremragende til at holde styr på sig selv og hinanden og på at holde fokus, selv om resultaterne ikke har været med os, siger Jens Berthel Askou.
Selv om Horsens har brug for hjælp udefra til at sikre overlevelse, ser cheftræneren optimistisk på muligheden for at undgå degradering til 1. division.
– Vi har en kamp tilbage, og den skal vindes. Vinder vi, så tror vi alle på, at AaB sætter point til mod Silkeborg, så vi overlever, siger han.
– Det er fint, at vi ikke behøver at tænke på andre scenarier, end at vi selv skal vinde. Jeg vil selvfølgelig gerne have haft fire point mere, men vi er selv skyld i, at det bliver vældig dramatisk i sidste runde – ikke bare for os selv, men for alle der følger med.
Træneren har mærket både nervøsitet og gejst på træningsbanen før den vitale kamp mod Lyngby.
– Vi har forsøgt at gøre tingene så normalt som muligt, men vi kan jo ikke lyve for folk. Det er den sidste kamp, og det er nu, tingene skal afgøres. Men jeg kan mærke, at alle glæder sig og er klar til at fyre den af i en situation, hvor vi har alt at vinde, siger Askou.
Opgøret mellem AC Horsens og Lyngby begynder klokken 14. Samtidig begynder AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.
/ritzau/

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

David Boison Frimpong på vej til FCK

Han er på rampen i AGF

Newcastle er rasende på Liverpool

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

De henter Emmanuel Yeboah

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Her er prisen på Kasper Dolberg

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

FC Midtjylland – OB

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Bellingham får lang tur på tribunen

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Storstilet svindelnummer

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Vejle Boldklub – Randers FC

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Brøndby IF – Silkeborg IF

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Superliga-komet har besluttet sig

Alexander Isak skuffet over Newcastle

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FCK møder mesterhold fra Kosovo

Til lægetjek

Sønderjyske – AGF