Efter en lang periode med vigende resultater har der været brug for at trykke genstart i superligaklubben AC Horsens før sidste spillerunde.
Efter 16 ud af 32 spillerunder havde østjyderne 16 point ned til Lyngby på rækkens sidsteplads og syv point ned til stregen. Siden er det blevet til én sejr, og før sidste spillerunde ligger Horsens sidst.
Klubben kan dog stadig redde sig, hvis det lørdag eftermiddag bliver til en sejr hjemme over Lyngby, og AaB samtidig smider point hjemme mod Silkeborg.
Horsens-træner Jens Berthel Askou erkender, at forårets resultater har været utilstrækkelige, men han er sikker på, at hans spillere kan abstrahere fra alle de kedelige oplevelser, når de lørdag går på banen i den sæsondefinerende hjemmekamp mod Lyngby.
– Når man er i elitesport, er vejen til succes belagt med et tykt lag af skuffelser, nederlag og ting, der ikke går din vej. Det tager man med. Jeg er pisse ligeglad med, om oddssætterne ikke har os som favoritter, for vi tror på os selv.
– Vi har løbende fået håndteret og snakket om vores kampe og resultater i foråret. Det må vi ikke lade fylde noget, så vi har prøvet at nulstille, og det har spillertruppen været fantastisk til, siger Jens Berthel Askou.
Han påpeger blandt andet, at der ikke har været synlige frustrationer eller tegn på kapitulation blandt spillerne.
– Hvis vores forår fyldte mere i hovederne, så ville der også have været uro og frustrationer både i det daglige og i kampene, og det har ikke været tilfældet.
– Mine spillere har været fremragende til at holde styr på sig selv og hinanden og på at holde fokus, selv om resultaterne ikke har været med os, siger Jens Berthel Askou.
Selv om Horsens har brug for hjælp udefra til at sikre overlevelse, ser cheftræneren optimistisk på muligheden for at undgå degradering til 1. division.
– Vi har en kamp tilbage, og den skal vindes. Vinder vi, så tror vi alle på, at AaB sætter point til mod Silkeborg, så vi overlever, siger han.
– Det er fint, at vi ikke behøver at tænke på andre scenarier, end at vi selv skal vinde. Jeg vil selvfølgelig gerne have haft fire point mere, men vi er selv skyld i, at det bliver vældig dramatisk i sidste runde – ikke bare for os selv, men for alle der følger med.
Træneren har mærket både nervøsitet og gejst på træningsbanen før den vitale kamp mod Lyngby.
– Vi har forsøgt at gøre tingene så normalt som muligt, men vi kan jo ikke lyve for folk. Det er den sidste kamp, og det er nu, tingene skal afgøres. Men jeg kan mærke, at alle glæder sig og er klar til at fyre den af i en situation, hvor vi har alt at vinde, siger Askou.
Opgøret mellem AC Horsens og Lyngby begynder klokken 14. Samtidig begynder AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.
/ritzau/
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
Eriksen ude med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller