Horsens nulstiller kedeligt forår før skæbnekamp

Jens Berthel Askou er optimist på AC Horsens' vegne, selv om den nedrykningstruede klub er i stor formkrise.



Efter en lang periode med vigende resultater har der været brug for at trykke genstart i superligaklubben AC Horsens før sidste spillerunde.

Efter 16 ud af 32 spillerunder havde østjyderne 16 point ned til Lyngby på rækkens sidsteplads og syv point ned til stregen. Siden er det blevet til én sejr, og før sidste spillerunde ligger Horsens sidst.

Klubben kan dog stadig redde sig, hvis det lørdag eftermiddag bliver til en sejr hjemme over Lyngby, og AaB samtidig smider point hjemme mod Silkeborg.

Horsens-træner Jens Berthel Askou erkender, at forårets resultater har været utilstrækkelige, men han er sikker på, at hans spillere kan abstrahere fra alle de kedelige oplevelser, når de lørdag går på banen i den sæsondefinerende hjemmekamp mod Lyngby.

– Når man er i elitesport, er vejen til succes belagt med et tykt lag af skuffelser, nederlag og ting, der ikke går din vej. Det tager man med. Jeg er pisse ligeglad med, om oddssætterne ikke har os som favoritter, for vi tror på os selv.

– Vi har løbende fået håndteret og snakket om vores kampe og resultater i foråret. Det må vi ikke lade fylde noget, så vi har prøvet at nulstille, og det har spillertruppen været fantastisk til, siger Jens Berthel Askou.

Han påpeger blandt andet, at der ikke har været synlige frustrationer eller tegn på kapitulation blandt spillerne.

– Hvis vores forår fyldte mere i hovederne, så ville der også have været uro og frustrationer både i det daglige og i kampene, og det har ikke været tilfældet.

– Mine spillere har været fremragende til at holde styr på sig selv og hinanden og på at holde fokus, selv om resultaterne ikke har været med os, siger Jens Berthel Askou.

Selv om Horsens har brug for hjælp udefra til at sikre overlevelse, ser cheftræneren optimistisk på muligheden for at undgå degradering til 1. division.

– Vi har en kamp tilbage, og den skal vindes. Vinder vi, så tror vi alle på, at AaB sætter point til mod Silkeborg, så vi overlever, siger han.

– Det er fint, at vi ikke behøver at tænke på andre scenarier, end at vi selv skal vinde. Jeg vil selvfølgelig gerne have haft fire point mere, men vi er selv skyld i, at det bliver vældig dramatisk i sidste runde – ikke bare for os selv, men for alle der følger med.

Træneren har mærket både nervøsitet og gejst på træningsbanen før den vitale kamp mod Lyngby.

– Vi har forsøgt at gøre tingene så normalt som muligt, men vi kan jo ikke lyve for folk. Det er den sidste kamp, og det er nu, tingene skal afgøres. Men jeg kan mærke, at alle glæder sig og er klar til at fyre den af i en situation, hvor vi har alt at vinde, siger Askou.

Opgøret mellem AC Horsens og Lyngby begynder klokken 14. Samtidig begynder AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.

/ritzau/





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Liverpool præsenterer succestræner



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jess Thorup fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret