Messias bombede: Milan sænker Berlusconis klub

Junior Messias scorede, da AC Milan med en bænket Simon Kjær vandt 1-0 ude over Christian Gytkjærs Monza.



Efter en sløj indledning på 2023 er AC Milan nu oppe på to sejre i træk i Serie A.

Lørdag vandt mesterklubben med 1-0 ude over Monza på et mål af brasilianeren Junior Messias.

Monza er ejet af den forhenværende premierminister Silvio Berlusconi, der tidligere med enorm succes har ejet AC Milan i mere end tre årtier.

Selv om afstanden på 18 point op til topholdet Napoli ser ud til at blive umulig at hente for Stefano Piolis mandskab, var sejren vigtig for Milan i det tætte ræs om ligaens fire Champions League-billetter.

Klubben hopper forbi både Atalanta og Roma og op på tredjepladsen i Serie A-tabellen, men de to forfølgere har dog spillet en kamp færre.

For anden ligakamp i træk var Zlatan Ibrahimovic på bænken for Milan, og den 41-årige svensker kom heller ikke lørdag på banen for første gang efter sin knæskade. Hans seneste kamp daterer sig derfor stadig til 22. maj sidste år.

Også Simon Kjær så hele opgøret fra bænken, mens Monza-danskeren Christian Gytkjær blev skiftet ind efter 69 minutter.

Opgøret blev afgjort med et brasiliansk tordendrøn efter en halv times spil.

Junior Messias samlede en nedfalds bold op på kanten af feltet og trykkede bolden hårdt mod mål. Keeper Michele Di Gregorio fik en lap på, men kunne ikke forhindre kanonkuglen i at gå i nettet.

Føringen burde være blevet udbygget og kampen lukket, men Milan var uskarpe foran mål.

Det dyre og knap så succesfulde indkøb Charles De Ketelaere var blandt synderne, da han brændte en direktør i kampens slutfase.

Byrivalen Inter, der ligger nummer to i Serie A, snuppede også tre point lørdag. Det gjorde holdet via en 3-1-sejr på hjemmebane over Udinese.

Romelu Lukaku bragte Inter i front på et straffespark. Belgieren brændte først, men der blev dømt omspark, og i andet forsøg var Lukaku sikker.

Sandi Lovric udlignede for Udinese lige før pausen, men i anden halvleg sørgede Henrikh Mkhitaryan og Lautaro Martinez med hver sit kontramål for, at Inter reducerede afstanden op til Napoli til 15 point.

/ritzau/





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Marcondes afviser tilbud, men…

Flere Superliga-kamp rykkes

Jens Stage-skifte i fare

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Uruguay – Kap Verde

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner