Messias bombede: Milan sænker Berlusconis klub

Junior Messias scorede, da AC Milan med en bænket Simon Kjær vandt 1-0 ude over Christian Gytkjærs Monza.



Efter en sløj indledning på 2023 er AC Milan nu oppe på to sejre i træk i Serie A.

Lørdag vandt mesterklubben med 1-0 ude over Monza på et mål af brasilianeren Junior Messias.

Monza er ejet af den forhenværende premierminister Silvio Berlusconi, der tidligere med enorm succes har ejet AC Milan i mere end tre årtier.

Selv om afstanden på 18 point op til topholdet Napoli ser ud til at blive umulig at hente for Stefano Piolis mandskab, var sejren vigtig for Milan i det tætte ræs om ligaens fire Champions League-billetter.

Klubben hopper forbi både Atalanta og Roma og op på tredjepladsen i Serie A-tabellen, men de to forfølgere har dog spillet en kamp færre.

For anden ligakamp i træk var Zlatan Ibrahimovic på bænken for Milan, og den 41-årige svensker kom heller ikke lørdag på banen for første gang efter sin knæskade. Hans seneste kamp daterer sig derfor stadig til 22. maj sidste år.

Også Simon Kjær så hele opgøret fra bænken, mens Monza-danskeren Christian Gytkjær blev skiftet ind efter 69 minutter.

Opgøret blev afgjort med et brasiliansk tordendrøn efter en halv times spil.

Junior Messias samlede en nedfalds bold op på kanten af feltet og trykkede bolden hårdt mod mål. Keeper Michele Di Gregorio fik en lap på, men kunne ikke forhindre kanonkuglen i at gå i nettet.

Føringen burde være blevet udbygget og kampen lukket, men Milan var uskarpe foran mål.

Det dyre og knap så succesfulde indkøb Charles De Ketelaere var blandt synderne, da han brændte en direktør i kampens slutfase.

Byrivalen Inter, der ligger nummer to i Serie A, snuppede også tre point lørdag. Det gjorde holdet via en 3-1-sejr på hjemmebane over Udinese.

Romelu Lukaku bragte Inter i front på et straffespark. Belgieren brændte først, men der blev dømt omspark, og i andet forsøg var Lukaku sikker.

Sandi Lovric udlignede for Udinese lige før pausen, men i anden halvleg sørgede Henrikh Mkhitaryan og Lautaro Martinez med hver sit kontramål for, at Inter reducerede afstanden op til Napoli til 15 point.

/ritzau/





FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FC Midtjylland er ude

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

John Stones tager sydpå

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!