En træningscamp arrangeret af FC København for børn i årgang 2012-2015 lyder i udgangspunktet ganske harmløst.
Men turneringen, som stod til at blive afholdt den 10. september i Hyllie IK i Sverige, har været omdrejningspunkt for massiv kritik hos Danmarks blå-gule naboer. Og den kritik kommer hovedsageligt fra FC Københavns rivaler på den anden side af Øresund – Malmö FF.
Hyllie BK er beliggende tæt på Malmö FF's arealer, og det har skabt røre i den svenske storklub og blandt klubbens fans, at deres største rival i Skandinavien stod til at afholde en turnering så tæt på.
Det fortæller Per Ågren, der er sportsdirektør i Malmö FF's ungdomsafdeling, til Expressen.
– Det er ret provokerende set med vores øjne. Det afholdes tæt på vores stadion og vores rekrutteringsområde. Samtidig er jeg heller ikke overrasket, da det sikkert er en del af FC Københavns nye scouting- og rekrutteringsstrategi, som ifølge dem selv involverer Skåne.
Tipsbladet har forholdt kritikken overfor FC København, som ikke køber Malmös beskyldninger om, at arrangementet er en del af klubbens scouting.
– Det var jo en træning, der var åben for alle, der tilmeldte sig, så der var intet elitært i den. Det var alene en sjov fodboldoplevelse for de børn, der havde lyst, lyder det fra kommunikationschef, Jes Mortensen.
Arrangementet er siden blevet aflyst, og det er en skam ifølge FC København.
– Det er ærgerligt for de børn, der gerne ville have en sjov fodboldoplevelse, at det ikke kan afvikles af sikkerhedshensyn.
Hvad der ligger i "sikkerhedshensyn" har Tipsbladet spurgt Niklas Harris, der er chef for Fritidsforvaltningens idrætsenhed i Malmö, om.
– Som vi ser det, så skulle man kunnet have håndteret sikkerheden. Men det, vi tænker, er, at det er et stort område, hvor der er mange baner. Den søndag skulle flere af Hyllies ungdomshold også spille på banerne, og der tænkte vi, at det kunne blive en lidt kedelig oplevelse for børnene.
– Der ville sikkert også komme nogle fans, men vi troede ikke, at der ville ske noget, men vi mente, at det måske ville blive en lidt træls oplevelse for alle og en kedelig oplevelse for dem til FCK-campen. Og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de fjernede deres booking. Det har de nu gjort.
Fritidsforvaltningen i Malmö får et hav af ansøgninger fra forskellige foreninger, og havde man været mere opmærksom på ansøgningen fra FC København, så havde man valgt en anden tilgang.
– Jeg synes, det er vigtigt at have en dialog med Malmø FF og FC København. Hvad er rimeligt her? Føles det ok for alle?. Men jeg synes, at vi helt ideelt skulle have haft talt med parterne, for der er en vis rivalisering mellem foreningerne.
Netop rivaliseringen kunne Niklas Harris også mærke, hvilket også lå til grund for, at man spurgte FC København om at aflyse arrangementet.
– Der var en masse oprør i Malmö, hvor flere henvendte sig til os. Der var generelt et oprør, og det var der også på sociale medier, og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de ikke havde nogen camp der, siger Niklas Harris, som også slår fast, at der ikke var tale om tvang fra Fritidsforvaltningens side.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED