En træningscamp arrangeret af FC København for børn i årgang 2012-2015 lyder i udgangspunktet ganske harmløst.
Men turneringen, som stod til at blive afholdt den 10. september i Hyllie IK i Sverige, har været omdrejningspunkt for massiv kritik hos Danmarks blå-gule naboer. Og den kritik kommer hovedsageligt fra FC Københavns rivaler på den anden side af Øresund – Malmö FF.
Hyllie BK er beliggende tæt på Malmö FF's arealer, og det har skabt røre i den svenske storklub og blandt klubbens fans, at deres største rival i Skandinavien stod til at afholde en turnering så tæt på.
Det fortæller Per Ågren, der er sportsdirektør i Malmö FF's ungdomsafdeling, til Expressen.
– Det er ret provokerende set med vores øjne. Det afholdes tæt på vores stadion og vores rekrutteringsområde. Samtidig er jeg heller ikke overrasket, da det sikkert er en del af FC Københavns nye scouting- og rekrutteringsstrategi, som ifølge dem selv involverer Skåne.
Tipsbladet har forholdt kritikken overfor FC København, som ikke køber Malmös beskyldninger om, at arrangementet er en del af klubbens scouting.
– Det var jo en træning, der var åben for alle, der tilmeldte sig, så der var intet elitært i den. Det var alene en sjov fodboldoplevelse for de børn, der havde lyst, lyder det fra kommunikationschef, Jes Mortensen.
Arrangementet er siden blevet aflyst, og det er en skam ifølge FC København.
– Det er ærgerligt for de børn, der gerne ville have en sjov fodboldoplevelse, at det ikke kan afvikles af sikkerhedshensyn.
Hvad der ligger i "sikkerhedshensyn" har Tipsbladet spurgt Niklas Harris, der er chef for Fritidsforvaltningens idrætsenhed i Malmö, om.
– Som vi ser det, så skulle man kunnet have håndteret sikkerheden. Men det, vi tænker, er, at det er et stort område, hvor der er mange baner. Den søndag skulle flere af Hyllies ungdomshold også spille på banerne, og der tænkte vi, at det kunne blive en lidt kedelig oplevelse for børnene.
– Der ville sikkert også komme nogle fans, men vi troede ikke, at der ville ske noget, men vi mente, at det måske ville blive en lidt træls oplevelse for alle og en kedelig oplevelse for dem til FCK-campen. Og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de fjernede deres booking. Det har de nu gjort.
Fritidsforvaltningen i Malmö får et hav af ansøgninger fra forskellige foreninger, og havde man været mere opmærksom på ansøgningen fra FC København, så havde man valgt en anden tilgang.
– Jeg synes, det er vigtigt at have en dialog med Malmø FF og FC København. Hvad er rimeligt her? Føles det ok for alle?. Men jeg synes, at vi helt ideelt skulle have haft talt med parterne, for der er en vis rivalisering mellem foreningerne.
Netop rivaliseringen kunne Niklas Harris også mærke, hvilket også lå til grund for, at man spurgte FC København om at aflyse arrangementet.
– Der var en masse oprør i Malmö, hvor flere henvendte sig til os. Der var generelt et oprør, og det var der også på sociale medier, og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de ikke havde nogen camp der, siger Niklas Harris, som også slår fast, at der ikke var tale om tvang fra Fritidsforvaltningens side.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Superliga-ekspert i svime over FCK
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Færdig i Manchester City
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER