En træningscamp arrangeret af FC København for børn i årgang 2012-2015 lyder i udgangspunktet ganske harmløst.
Men turneringen, som stod til at blive afholdt den 10. september i Hyllie IK i Sverige, har været omdrejningspunkt for massiv kritik hos Danmarks blå-gule naboer. Og den kritik kommer hovedsageligt fra FC Københavns rivaler på den anden side af Øresund – Malmö FF.
Hyllie BK er beliggende tæt på Malmö FF's arealer, og det har skabt røre i den svenske storklub og blandt klubbens fans, at deres største rival i Skandinavien stod til at afholde en turnering så tæt på.
Det fortæller Per Ågren, der er sportsdirektør i Malmö FF's ungdomsafdeling, til Expressen.
– Det er ret provokerende set med vores øjne. Det afholdes tæt på vores stadion og vores rekrutteringsområde. Samtidig er jeg heller ikke overrasket, da det sikkert er en del af FC Københavns nye scouting- og rekrutteringsstrategi, som ifølge dem selv involverer Skåne.
Tipsbladet har forholdt kritikken overfor FC København, som ikke køber Malmös beskyldninger om, at arrangementet er en del af klubbens scouting.
– Det var jo en træning, der var åben for alle, der tilmeldte sig, så der var intet elitært i den. Det var alene en sjov fodboldoplevelse for de børn, der havde lyst, lyder det fra kommunikationschef, Jes Mortensen.
Arrangementet er siden blevet aflyst, og det er en skam ifølge FC København.
– Det er ærgerligt for de børn, der gerne ville have en sjov fodboldoplevelse, at det ikke kan afvikles af sikkerhedshensyn.
Hvad der ligger i "sikkerhedshensyn" har Tipsbladet spurgt Niklas Harris, der er chef for Fritidsforvaltningens idrætsenhed i Malmö, om.
– Som vi ser det, så skulle man kunnet have håndteret sikkerheden. Men det, vi tænker, er, at det er et stort område, hvor der er mange baner. Den søndag skulle flere af Hyllies ungdomshold også spille på banerne, og der tænkte vi, at det kunne blive en lidt kedelig oplevelse for børnene.
– Der ville sikkert også komme nogle fans, men vi troede ikke, at der ville ske noget, men vi mente, at det måske ville blive en lidt træls oplevelse for alle og en kedelig oplevelse for dem til FCK-campen. Og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de fjernede deres booking. Det har de nu gjort.
Fritidsforvaltningen i Malmö får et hav af ansøgninger fra forskellige foreninger, og havde man været mere opmærksom på ansøgningen fra FC København, så havde man valgt en anden tilgang.
– Jeg synes, det er vigtigt at have en dialog med Malmø FF og FC København. Hvad er rimeligt her? Føles det ok for alle?. Men jeg synes, at vi helt ideelt skulle have haft talt med parterne, for der er en vis rivalisering mellem foreningerne.
Netop rivaliseringen kunne Niklas Harris også mærke, hvilket også lå til grund for, at man spurgte FC København om at aflyse arrangementet.
– Der var en masse oprør i Malmö, hvor flere henvendte sig til os. Der var generelt et oprør, og det var der også på sociale medier, og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de ikke havde nogen camp der, siger Niklas Harris, som også slår fast, at der ikke var tale om tvang fra Fritidsforvaltningens side.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
Legende med chokmelding
‘Sur over Brøndby-transfer’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Stor skuffelse
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TRANSFER