Ramt af stormvejr: Nu aflyser FC København

FC København var arrangør bag en træningscamp for børn i Skåne, men den er nu blevet aflyst efter massiv kritik fra de danske mestres rivaler Malmö FF og dennes fans på den anden side af Øresund.



En træningscamp arrangeret af FC København for børn i årgang 2012-2015 lyder i udgangspunktet ganske harmløst.

Men turneringen, som stod til at blive afholdt den 10. september i Hyllie IK i Sverige, har været omdrejningspunkt for massiv kritik hos Danmarks blå-gule naboer. Og den kritik kommer hovedsageligt fra FC Københavns rivaler på den anden side af Øresund – Malmö FF.

Hyllie BK er beliggende tæt på Malmö FF's arealer, og det har skabt røre i den svenske storklub og blandt klubbens fans, at deres største rival i Skandinavien stod til at afholde en turnering så tæt på.

Det fortæller Per Ågren, der er sportsdirektør i Malmö FF's ungdomsafdeling, til Expressen.

– Det er ret provokerende set med vores øjne. Det afholdes tæt på vores stadion og vores rekrutteringsområde. Samtidig er jeg heller ikke overrasket, da det sikkert er en del af FC Københavns nye scouting- og rekrutteringsstrategi, som ifølge dem selv involverer Skåne.

Tipsbladet har forholdt kritikken overfor FC København, som ikke køber Malmös beskyldninger om, at arrangementet er en del af klubbens scouting.

– Det var jo en træning, der var åben for alle, der tilmeldte sig, så der var intet elitært i den. Det var alene en sjov fodboldoplevelse for de børn, der havde lyst, lyder det fra kommunikationschef, Jes Mortensen.

Arrangementet er siden blevet aflyst, og det er en skam ifølge FC København.

– Det er ærgerligt for de børn, der gerne ville have en sjov fodboldoplevelse, at det ikke kan afvikles af sikkerhedshensyn.

Hvad der ligger i "sikkerhedshensyn" har Tipsbladet spurgt Niklas Harris, der er chef for Fritidsforvaltningens idrætsenhed i Malmö, om.

– Som vi ser det, så skulle man kunnet have håndteret sikkerheden. Men det, vi tænker, er, at det er et stort område, hvor der er mange baner. Den søndag skulle flere af Hyllies ungdomshold også spille på banerne, og der tænkte vi, at det kunne blive en lidt kedelig oplevelse for børnene.

– Der ville sikkert også komme nogle fans, men vi troede ikke, at der ville ske noget, men vi mente, at det måske ville blive en lidt træls oplevelse for alle og en kedelig oplevelse for dem til FCK-campen. Og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de fjernede deres booking. Det har de nu gjort.

Fritidsforvaltningen i Malmö får et hav af ansøgninger fra forskellige foreninger, og havde man været mere opmærksom på ansøgningen fra FC København, så havde man valgt en anden tilgang.

– Jeg synes, det er vigtigt at have en dialog med Malmø FF og FC København. Hvad er rimeligt her? Føles det ok for alle?. Men jeg synes, at vi helt ideelt skulle have haft talt med parterne, for der er en vis rivalisering mellem foreningerne.

Netop rivaliseringen kunne Niklas Harris også mærke, hvilket også lå til grund for, at man spurgte FC København om at aflyse arrangementet.

– Der var en masse oprør i Malmö, hvor flere henvendte sig til os. Der var generelt et oprør, og det var der også på sociale medier, og så spurgte vi FCK, om det var ok, at de ikke havde nogen camp der, siger Niklas Harris, som også slår fast, at der ikke var tale om tvang fra Fritidsforvaltningens side.





Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord


I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Pernille Harder med perlemål

Er det Chido Obis store chance?

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tog smutvej – Billing er overrasket

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Tricolorii driller Gli Azzurri

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen