To af rivalerne er væk: FCK-angriber vil være Superliga-topscorer

Pieros Sotiriou går efter at blive topscorer i Superligaen, nu hvor Kamil Wilczek og Bashkim Kadrii har forladt Danmark.



Kamil Wilczek scorede 17 mål i efteråret, men han er væk nu. Det samme er Bashkim Kadrii, der scorede 10 mål, og det betyder, at spændingen er tilbage i kampen om at blive topscorer i Superligaen. 

Ronnie Schwartz, der er noteret for 12 mål, er bookmakernes favorit, men han åndes i nakken af en håndfuld spillere. Blandt andre FC Københavns Pieros Sotiriou, der scorede ni mål i første halvdel af sæsonen, selv om det faktisk ikke blev til overvældende mange minutter på banen.

FCK-angriberen øjner nu en motorvej mod topscorertitlen, og det frister ham.

– Jeg fokuserer på at arbejde hårdt i alle kampe, og så må vi se. Selvfølgelig er det noget, jeg holder øje med. Jeg håber, at jeg kan blive topscorer i Superligaen, men der er mange dygtige spillere, og jeg tror også, der er andre spillere her i FCK, der går efter den, siger Pieros Sotiriou til tipsbladet.dk og henviser formentlig til Dame N’Doye, der har lavet otte mål. 

Pieros Sotiriou scorede som nævnt ni Superliga-kasser i efteråret, og de fordelte sig over 873 spilminutter. Det svarer til et mål pr. 97. minut, hvilket må siges at være godkendt. Flere gange kom cyprioten på banen sent i anden halvleg og blev afgørende.

Mod Hobro IK scorede han to mål i det sidste kvarter, og det samme gjorde han mod OB i efterårets sidste runde. Begge opgør vandt FCK 2-1 efter at have været bagud. I alt scorede Sotiriou i seks mål efter at være blevet indskiftet.

Læs også:Blog: 10 ting jeg glæder mig til i Superliga-foråret

Det har givet FCK-angriberen tilnavnet “super-sub“.

– Det er sjovt. Jeg vil nu helst starte inde, men hvis jeg bliver skiftet ind, går jeg på banen for at arbejde hårdt og vinde kampen. Heldigvis er det gået godt for mig, når jeg er kommet på banen, siger Sotiriou.

FC København har i vinterpausen fået tilgang af Mikkel Kaufmann, og det vil sige, at Pieros Sotiriou har fået en direkte konkurrent mere at forholde sig til. Han satser dog på, at foråret nok skal byde på masser af spilletid og ser det kun som positivt, at FCK forstærker sig.

. Det er godt med konkurrence. Det er med til at gøre alle bedre, at der skal kæmpes for pladsen. Jeg synes, Mikkel Kaufmann er en dygtig spiller, og jeg er slet ikke i tvivl om, at han vil hjælpe os både på kort og lang sigt, siger cyprioten.

– Jeg synes, vi er bedre end FC Midtjylland
FC København indleder foråret på fredag med en udekamp mod Esbjerg fB, og dermed skiftes de lange vintertræninger og betydningsløse testekampe ud med vigtige kampe om point.

Løverne har fået et godt afsæt, mener Pieros Sotiriou.

– Jeg synes, vi havde en god træningslejr i Portugal med en række fine testkampe. Vi er så godt forberedte, som vi overhovedet kan være, og så må vi se, hvordan det går på fredag mod Esbjerg, siger angriberen og lufter ambitionerne for sæsonen: 

– Vi går efter at vinde mesterskabet og pokalturneringen. Det skal være et mål, når man er i FC København. Derudover har vi også fokus på Europa League, hvor målet er at nå så langt som overhovedet muligt. 

FC Midtjylland overvintrer med et lille forspring til de forsvarende mestre, og dermed ved løverne godt, hvem der skal jagtes.

– Vi er kun fire point efter FC Midtjylland, og det er okay. På et tidspunkt så det værre ud, men vi sluttede efteråret stærkt, mens FCM tabte i sidste runde. Der er altid et stort pres på FC København, men vi stod godt imod i et efterår med mange kampe, siger Sotiriou og fastslår:

– Jeg synes, vi er bedre end FC Midtjylland. Selvfølgelig gør jeg det. Vi er et mere sammentømret hold.

FC København møder Esbjerg fB fredag klokken 19.00. 

Læs også:Ståle Solbakken vil se mere overskud: Det bør der også være
Læs også:Avis: FCK vil sælge spiller for over 100 millioner inden for fem år




Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen


– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

FCM jagter Franculino-erstatning

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

David Nielsen, den er til dig!

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Steve Cooper overrasker stort

– Brøndby har min støtte

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Deler godt FC København-nyt

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Thomas Frank har fået en undskyldning

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Scorer hvert 49. minut

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Slår fast: Han kommer til at koste

Monaco kan overraske i Norge

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vigtigt nyt for Brian Riemer

De tager over for Ivan Prelec

Vejle fyrer Prelec