To af rivalerne er væk: FCK-angriber vil være Superliga-topscorer

Pieros Sotiriou går efter at blive topscorer i Superligaen, nu hvor Kamil Wilczek og Bashkim Kadrii har forladt Danmark.



Kamil Wilczek scorede 17 mål i efteråret, men han er væk nu. Det samme er Bashkim Kadrii, der scorede 10 mål, og det betyder, at spændingen er tilbage i kampen om at blive topscorer i Superligaen. 

Ronnie Schwartz, der er noteret for 12 mål, er bookmakernes favorit, men han åndes i nakken af en håndfuld spillere. Blandt andre FC Københavns Pieros Sotiriou, der scorede ni mål i første halvdel af sæsonen, selv om det faktisk ikke blev til overvældende mange minutter på banen.

FCK-angriberen øjner nu en motorvej mod topscorertitlen, og det frister ham.

– Jeg fokuserer på at arbejde hårdt i alle kampe, og så må vi se. Selvfølgelig er det noget, jeg holder øje med. Jeg håber, at jeg kan blive topscorer i Superligaen, men der er mange dygtige spillere, og jeg tror også, der er andre spillere her i FCK, der går efter den, siger Pieros Sotiriou til tipsbladet.dk og henviser formentlig til Dame N’Doye, der har lavet otte mål. 

Pieros Sotiriou scorede som nævnt ni Superliga-kasser i efteråret, og de fordelte sig over 873 spilminutter. Det svarer til et mål pr. 97. minut, hvilket må siges at være godkendt. Flere gange kom cyprioten på banen sent i anden halvleg og blev afgørende.

Mod Hobro IK scorede han to mål i det sidste kvarter, og det samme gjorde han mod OB i efterårets sidste runde. Begge opgør vandt FCK 2-1 efter at have været bagud. I alt scorede Sotiriou i seks mål efter at være blevet indskiftet.

Læs også:Blog: 10 ting jeg glæder mig til i Superliga-foråret

Det har givet FCK-angriberen tilnavnet “super-sub“.

– Det er sjovt. Jeg vil nu helst starte inde, men hvis jeg bliver skiftet ind, går jeg på banen for at arbejde hårdt og vinde kampen. Heldigvis er det gået godt for mig, når jeg er kommet på banen, siger Sotiriou.

FC København har i vinterpausen fået tilgang af Mikkel Kaufmann, og det vil sige, at Pieros Sotiriou har fået en direkte konkurrent mere at forholde sig til. Han satser dog på, at foråret nok skal byde på masser af spilletid og ser det kun som positivt, at FCK forstærker sig.

. Det er godt med konkurrence. Det er med til at gøre alle bedre, at der skal kæmpes for pladsen. Jeg synes, Mikkel Kaufmann er en dygtig spiller, og jeg er slet ikke i tvivl om, at han vil hjælpe os både på kort og lang sigt, siger cyprioten.

– Jeg synes, vi er bedre end FC Midtjylland
FC København indleder foråret på fredag med en udekamp mod Esbjerg fB, og dermed skiftes de lange vintertræninger og betydningsløse testekampe ud med vigtige kampe om point.

Løverne har fået et godt afsæt, mener Pieros Sotiriou.

– Jeg synes, vi havde en god træningslejr i Portugal med en række fine testkampe. Vi er så godt forberedte, som vi overhovedet kan være, og så må vi se, hvordan det går på fredag mod Esbjerg, siger angriberen og lufter ambitionerne for sæsonen: 

– Vi går efter at vinde mesterskabet og pokalturneringen. Det skal være et mål, når man er i FC København. Derudover har vi også fokus på Europa League, hvor målet er at nå så langt som overhovedet muligt. 

FC Midtjylland overvintrer med et lille forspring til de forsvarende mestre, og dermed ved løverne godt, hvem der skal jagtes.

– Vi er kun fire point efter FC Midtjylland, og det er okay. På et tidspunkt så det værre ud, men vi sluttede efteråret stærkt, mens FCM tabte i sidste runde. Der er altid et stort pres på FC København, men vi stod godt imod i et efterår med mange kampe, siger Sotiriou og fastslår:

– Jeg synes, vi er bedre end FC Midtjylland. Selvfølgelig gør jeg det. Vi er et mere sammentømret hold.

FC København møder Esbjerg fB fredag klokken 19.00. 

Læs også:Ståle Solbakken vil se mere overskud: Det bør der også være
Læs også:Avis: FCK vil sælge spiller for over 100 millioner inden for fem år





Per Frimann hylder Brøndby




Brøndby IF Silkeborg IF Sean Klaiber, Tonni Adamsen, Daniel Wass LIVE

TransferLIVE: ‘Forventer han er væk til sommer’

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Superliga-klub tæt på ny angriber

Brøndby afviser to danske klubber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Forlader AGF – lægetjek booket



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Topscorer kritiserer Silkeborg

Til lægetjek i Superliga-klub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Zorniger med klar besked til Brøndby

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status