Kamil Wilczek scorede 17 mål i efteråret, men han er væk nu. Det samme er Bashkim Kadrii, der scorede 10 mål, og det betyder, at spændingen er tilbage i kampen om at blive topscorer i Superligaen.
Ronnie Schwartz, der er noteret for 12 mål, er bookmakernes favorit, men han åndes i nakken af en håndfuld spillere. Blandt andre FC Københavns Pieros Sotiriou, der scorede ni mål i første halvdel af sæsonen, selv om det faktisk ikke blev til overvældende mange minutter på banen.
FCK-angriberen øjner nu en motorvej mod topscorertitlen, og det frister ham.
– Jeg fokuserer på at arbejde hårdt i alle kampe, og så må vi se. Selvfølgelig er det noget, jeg holder øje med. Jeg håber, at jeg kan blive topscorer i Superligaen, men der er mange dygtige spillere, og jeg tror også, der er andre spillere her i FCK, der går efter den, siger Pieros Sotiriou til tipsbladet.dk og henviser formentlig til Dame N’Doye, der har lavet otte mål.
Pieros Sotiriou scorede som nævnt ni Superliga-kasser i efteråret, og de fordelte sig over 873 spilminutter. Det svarer til et mål pr. 97. minut, hvilket må siges at være godkendt. Flere gange kom cyprioten på banen sent i anden halvleg og blev afgørende.
Mod Hobro IK scorede han to mål i det sidste kvarter, og det samme gjorde han mod OB i efterårets sidste runde. Begge opgør vandt FCK 2-1 efter at have været bagud. I alt scorede Sotiriou i seks mål efter at være blevet indskiftet.
Læs også:Blog: 10 ting jeg glæder mig til i Superliga-foråret
Det har givet FCK-angriberen tilnavnet “super-sub“.
– Det er sjovt. Jeg vil nu helst starte inde, men hvis jeg bliver skiftet ind, går jeg på banen for at arbejde hårdt og vinde kampen. Heldigvis er det gået godt for mig, når jeg er kommet på banen, siger Sotiriou.
FC København har i vinterpausen fået tilgang af Mikkel Kaufmann, og det vil sige, at Pieros Sotiriou har fået en direkte konkurrent mere at forholde sig til. Han satser dog på, at foråret nok skal byde på masser af spilletid og ser det kun som positivt, at FCK forstærker sig.
. Det er godt med konkurrence. Det er med til at gøre alle bedre, at der skal kæmpes for pladsen. Jeg synes, Mikkel Kaufmann er en dygtig spiller, og jeg er slet ikke i tvivl om, at han vil hjælpe os både på kort og lang sigt, siger cyprioten.
– Jeg synes, vi er bedre end FC Midtjylland
FC København indleder foråret på fredag med en udekamp mod Esbjerg fB, og dermed skiftes de lange vintertræninger og betydningsløse testekampe ud med vigtige kampe om point.
Løverne har fået et godt afsæt, mener Pieros Sotiriou.
– Jeg synes, vi havde en god træningslejr i Portugal med en række fine testkampe. Vi er så godt forberedte, som vi overhovedet kan være, og så må vi se, hvordan det går på fredag mod Esbjerg, siger angriberen og lufter ambitionerne for sæsonen:
– Vi går efter at vinde mesterskabet og pokalturneringen. Det skal være et mål, når man er i FC København. Derudover har vi også fokus på Europa League, hvor målet er at nå så langt som overhovedet muligt.
FC Midtjylland overvintrer med et lille forspring til de forsvarende mestre, og dermed ved løverne godt, hvem der skal jagtes.
– Vi er kun fire point efter FC Midtjylland, og det er okay. På et tidspunkt så det værre ud, men vi sluttede efteråret stærkt, mens FCM tabte i sidste runde. Der er altid et stort pres på FC København, men vi stod godt imod i et efterår med mange kampe, siger Sotiriou og fastslår:
– Jeg synes, vi er bedre end FC Midtjylland. Selvfølgelig gør jeg det. Vi er et mere sammentømret hold.
FC København møder Esbjerg fB fredag klokken 19.00.
Læs også:Ståle Solbakken vil se mere overskud: Det bør der også være
Læs også:Avis: FCK vil sælge spiller for over 100 millioner inden for fem år
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
