Før AGF forlængede endnu et år med Patrick Mortensen tilbage i februar, var man i markedet efter offensive forstærkninger.
Ifølge Africafoot har AGF nemlig budt 4,5 millioner kroner på angriberen Cheickna Doumbia, der til dagligt spiller fodbold i Emiraterne, hvor han er udlejet fra Shabab Al-Ahli til Khor Fakkan.
Tipsbladet har været i kontakt med Cheickna Doumbias agent, Hugues Orobiyi, der bekræfter, at aarhusianernes har haft et godt øje til frontløberen.
– Der har været interesse fra AGF, og der blev også sendt et bud til Shabab i september, men buddet blev afvist, lyder det.
Africafoot skriver derudover, at flere klubber som Başakşehir FK, Slavia Prag, Rio Ave og Sharjah fra Emiraterne også er interesseret – men det er ikke noget, Tipsbladet har fået bekræftet.
21-årige Cheickna Doumbia har scoret fire mål i denne sæson for Khor Fakkan, der indtager syvendepladsen i UAE Pro League.
Angriberen har også repræsenteret sit land Mali under sommerens OL-slutrunde, hvor det blev til en enkelt scoring. Det var ikke nok til at sikre Mali videre acancement fra gruppespillet, da man ikke formåede at tage nogle sejre.
Cheickna Doumbia skal efter lejeopholdet i Khor Fakkan retur til Shabab, som han er på kontrakt hos frem til sommeren 2027. Et sommerskifte til Europa kan dog ændre planen.
AGF hentede i stedet Youssouph Badji i Charleroi på sommervinduets sidste dag. Han er begyndt at se mere til grønsværen dette forår, hvor han har noteret sig for én scoring og to assister.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
New Zealand – Belgien
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE