Før AGF forlængede endnu et år med Patrick Mortensen tilbage i februar, var man i markedet efter offensive forstærkninger.
Ifølge Africafoot har AGF nemlig budt 4,5 millioner kroner på angriberen Cheickna Doumbia, der til dagligt spiller fodbold i Emiraterne, hvor han er udlejet fra Shabab Al-Ahli til Khor Fakkan.
Tipsbladet har været i kontakt med Cheickna Doumbias agent, Hugues Orobiyi, der bekræfter, at aarhusianernes har haft et godt øje til frontløberen.
– Der har været interesse fra AGF, og der blev også sendt et bud til Shabab i september, men buddet blev afvist, lyder det.
Africafoot skriver derudover, at flere klubber som Başakşehir FK, Slavia Prag, Rio Ave og Sharjah fra Emiraterne også er interesseret – men det er ikke noget, Tipsbladet har fået bekræftet.
21-årige Cheickna Doumbia har scoret fire mål i denne sæson for Khor Fakkan, der indtager syvendepladsen i UAE Pro League.
Angriberen har også repræsenteret sit land Mali under sommerens OL-slutrunde, hvor det blev til en enkelt scoring. Det var ikke nok til at sikre Mali videre acancement fra gruppespillet, da man ikke formåede at tage nogle sejre.
Cheickna Doumbia skal efter lejeopholdet i Khor Fakkan retur til Shabab, som han er på kontrakt hos frem til sommeren 2027. Et sommerskifte til Europa kan dog ændre planen.
AGF hentede i stedet Youssouph Badji i Charleroi på sommervinduets sidste dag. Han er begyndt at se mere til grønsværen dette forår, hvor han har noteret sig for én scoring og to assister.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER