14. november sidste år meldte Brøndby og Niels Frederiksen, at parterne var gået hvert til sit, og 2. januar i år offentliggjorde klubben så, at man havde ansat Jesper Sørensen som Niels Frederiksens afløser.
Halvanden måned gik Brøndby altså uden træner.
Martin Retov, der har været assistenttræner i klubben i en årrække, havde dog tidligt set den komme, at det var lige netop Jesper Sørensen, som skulle overtage styringen af det dengang vaklende Brøndby-hold.
Til Discovery fortæller han, at han allerede havde en samtale med Jesper Sørensen om det ledige trænersæde blot få dage efter Niels Frederiksens stop blev meldt ud i midten af november.
– Jeg var faktisk rigtig glad for valget. Jeg tror faktisk, at jeg snakkede med Jesper et par dage efter, at Niels var stoppet. Jeg sagde, at jeg rigtig godt kunne tænke mig, at du kommer ind og får det job her.
– Vi havde et rigtig godt samarbejde, og jeg synes, at Jesper har nogle af de samme værdier, som Niels har, og nogle lidt andre ambitioner på spillet. Ikke nødvendigvis bedre, men andre, og det kan I også se i den måde, vi spiller på nu. Det er lidt mere med at spille bolden op nedefra, og det minder måske også lidt om den retning, jeg selv ville gå i, hvis det var mig, der tog over.
– Så derfor da jeg snakkede med Jesper nogle dage efter, og det var selvfølgelig bare en privat samtale, så sagde jeg; “ved du hvad? Jeg tror, at du vil passe rigtig godt ind her”, fortæller Retov, som dermed fik ret.
Det var bestemt ikke alle, som havde set den komme, at Jesper Sørensen skulle være ny Brøndby-træner, men han har fået en glimrende start på Vestegnen, selv om man gik til landsholdspause med et nederlag i Farum.
Jesper Sørensen lykkedes dog med det første store mål – nemlig at sende Brøndby i mesterskabsspillet.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
