Afslører overraskende nyt om Skov-salg til FCK

Robert Skov blev i 2018 solgt fra Silkeborg til FC København, og nu fortæller Peter Sørensen lidt overraskende nyt om salget.



Da FC København i januar 2018 købte Robert Skov i Silkeborg IF, gik der lige lidt, inden han fandt melodien.

Men da han i den efterfølgende sæson var Superligaens helt store åbenbaring og scorede 29 gange i Superligaen – flest mål i en Superliga-sæson nogensinde – var der ingen tvivl om, at Robert Skov var på vej mod en udenlandsk klub.

I dag spiller Robert Skov for Bundesliga-klubben Hoffenheim, der hentede kantspilleren for omkring 75 millioner kroner i sommeren 2019, altså bare halvandet år efter FCK hentede ham i Silkeborg.

At han kom til FC København tager Peter Sørensen, der var daværende Silkeborg-manager, en del af æren for. Det forklarede han i programmet Offside mandag, hvor han lidt overraskende fortæller, at han henvendte sig til FCK med forslaget om at købe Skov. Peter SØrensen er nemlig tæt med Ståle Solbakken, som han spillede under i HamKam, hvor danskeren også var kaptajn.

– Jeg taler jo sommetider med Ståle, og han så jo også andre kampe end sine egne. Robert syntes jeg var så oplagt at kigge på og tage ind for Ståle, at jeg orienterede ham om det, for vi ville gerne sælge ham (Robert Skov), og vi ville gerne sælge ham til Ståle og FCK. Også fordi at jeg i en eller anden grad er uddannet af Ståle, og den måde, jeg gerne vil spille fodbold på, er måden, han spillede på i FCK.

– Og derfor var det også så oplagt, at en spiller som Robert ville få succes i FCK. Det eneste, der ærgrer mig i den sammenhæng, er, at han tog ham et halvt år før, han skulle, siger Peter Sørensen til Offside.

Robert Skov endte ifølge flere medier med at koste FC København 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg. Siden solgte man ham videre for 75 millioner kroner. Silkeborg fik procenter af videresalget, og dermed endte midtjyderne med at score et tocifret millionbeløb for den 25-årige fløjspiller.

Se hele indslaget i videoafspilleren øverst.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke set i 30 år

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB

Stjernetransfer på plads alligevel

Tottenham boykotter Viaplay

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Han er på vej væk fra AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hylder Nartey efter magisk debut

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester