Afslører overraskende nyt om Skov-salg til FCK

Robert Skov blev i 2018 solgt fra Silkeborg til FC København, og nu fortæller Peter Sørensen lidt overraskende nyt om salget.



Da FC København i januar 2018 købte Robert Skov i Silkeborg IF, gik der lige lidt, inden han fandt melodien.

Men da han i den efterfølgende sæson var Superligaens helt store åbenbaring og scorede 29 gange i Superligaen – flest mål i en Superliga-sæson nogensinde – var der ingen tvivl om, at Robert Skov var på vej mod en udenlandsk klub.

I dag spiller Robert Skov for Bundesliga-klubben Hoffenheim, der hentede kantspilleren for omkring 75 millioner kroner i sommeren 2019, altså bare halvandet år efter FCK hentede ham i Silkeborg.

At han kom til FC København tager Peter Sørensen, der var daværende Silkeborg-manager, en del af æren for. Det forklarede han i programmet Offside mandag, hvor han lidt overraskende fortæller, at han henvendte sig til FCK med forslaget om at købe Skov. Peter SØrensen er nemlig tæt med Ståle Solbakken, som han spillede under i HamKam, hvor danskeren også var kaptajn.

– Jeg taler jo sommetider med Ståle, og han så jo også andre kampe end sine egne. Robert syntes jeg var så oplagt at kigge på og tage ind for Ståle, at jeg orienterede ham om det, for vi ville gerne sælge ham (Robert Skov), og vi ville gerne sælge ham til Ståle og FCK. Også fordi at jeg i en eller anden grad er uddannet af Ståle, og den måde, jeg gerne vil spille fodbold på, er måden, han spillede på i FCK.

– Og derfor var det også så oplagt, at en spiller som Robert ville få succes i FCK. Det eneste, der ærgrer mig i den sammenhæng, er, at han tog ham et halvt år før, han skulle, siger Peter Sørensen til Offside.

Robert Skov endte ifølge flere medier med at koste FC København 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg. Siden solgte man ham videre for 75 millioner kroner. Silkeborg fik procenter af videresalget, og dermed endte midtjyderne med at score et tocifret millionbeløb for den 25-årige fløjspiller.

Se hele indslaget i videoafspilleren øverst.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

‘De har grinet deres røv i laser’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Gift Links hylder FCK-legende

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Nu er han pludselig syg

Har været uenig med Steve Cooper

Bekymrende melding om FCM-stjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Glem det, Leicester!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Danmark har aldrig haft så mange før

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tung torsdagskamp i Porto

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt