Da FC København i januar 2018 købte Robert Skov i Silkeborg IF, gik der lige lidt, inden han fandt melodien.
Men da han i den efterfølgende sæson var Superligaens helt store åbenbaring og scorede 29 gange i Superligaen – flest mål i en Superliga-sæson nogensinde – var der ingen tvivl om, at Robert Skov var på vej mod en udenlandsk klub.
I dag spiller Robert Skov for Bundesliga-klubben Hoffenheim, der hentede kantspilleren for omkring 75 millioner kroner i sommeren 2019, altså bare halvandet år efter FCK hentede ham i Silkeborg.
At han kom til FC København tager Peter Sørensen, der var daværende Silkeborg-manager, en del af æren for. Det forklarede han i programmet Offside mandag, hvor han lidt overraskende fortæller, at han henvendte sig til FCK med forslaget om at købe Skov. Peter SØrensen er nemlig tæt med Ståle Solbakken, som han spillede under i HamKam, hvor danskeren også var kaptajn.
– Jeg taler jo sommetider med Ståle, og han så jo også andre kampe end sine egne. Robert syntes jeg var så oplagt at kigge på og tage ind for Ståle, at jeg orienterede ham om det, for vi ville gerne sælge ham (Robert Skov), og vi ville gerne sælge ham til Ståle og FCK. Også fordi at jeg i en eller anden grad er uddannet af Ståle, og den måde, jeg gerne vil spille fodbold på, er måden, han spillede på i FCK.
– Og derfor var det også så oplagt, at en spiller som Robert ville få succes i FCK. Det eneste, der ærgrer mig i den sammenhæng, er, at han tog ham et halvt år før, han skulle, siger Peter Sørensen til Offside.
Robert Skov endte ifølge flere medier med at koste FC København 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg. Siden solgte man ham videre for 75 millioner kroner. Silkeborg fik procenter af videresalget, og dermed endte midtjyderne med at score et tocifret millionbeløb for den 25-årige fløjspiller.
Se hele indslaget i videoafspilleren øverst.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Offentliggøres i dag
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
