Afsløring: AGF afviser Djurgården

Den svenske storklub Djurgården har forsøgt at hente Leopold Wahlstedt i AGF, men aarhusianerne ønskede ikke at sende målmanden væk. Det kan Tipsbladet afsløre.



AGF har i Leopold Wahlstedt en attraktiv målmand siddende på bænken, og det er blevet bemærket hos den svenske storklub Djurgården, at han slider med at få spilletid. 

Tipsbladet kan dagen før lukningen af Sveriges transfervindue afsløre, at svenskerne har forsøgt at hente målmanden, men AGF har afvist en transfer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes det, at den aarhusianske Superliga-klub har stor tiltro til Leopold Wahlstedt, og man ønsker derfor ikke at afhænde ham. 

25-årige Leopold Wahlstedt blev, som Tipsbladet kunne afsløre, købt af AGF før denne sæson som en klar førstekeeper, der både var dyr og fik en lang kontrakt af samme grund. 

Men han skulle først bygges op efter en lang periode uden spilletid i Blackburn Rovers. 

Uheldigvis fik Wahlstedt en slem ankelskade i sin debut for ‘de hviie’, da han kun 14 inde i sin første optræden for AGF blev sat enormt meget tilbage. 

I dag er målmanden klar igen, og da AGF torsdag spillede træningskamp, stod han alle minutter, men der er ingen tvivl om, at han fortsat står bag Jesper Hansen i køen til spilletid i Superligaen. 

Derfor har Djurgården forsøgt at hente den svenske keeper, men beskeden fra AGF var ikke til at tage fejl af – Leopold Wahlstedt skal ingen steder. 

I AGF er Leopold Wahlstedt og fodbolddirektør Carsten V. Jensen endelig blevet forenet, efter at et skifte til Brøndby glippede i 2023, fordi svenskeren i sidste øjeblik droppede at flyve til Danmark og underskrive en kontrakt til fordel for Blackburn Rovers

Forholdet mellem Wahlstedt og ‘CV’ har dog tilsyneladende ikke lidt nogen last og er så godt nu, at fodbolddirektøren ikke vil af med målmanden igen. Djurgården stod ellers klar.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ecuador – Tyskland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Schweiz – Canada

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM i tal: Så vildt har det været

Marokko – Haiti