Afsløring: AGF afviser Djurgården

Den svenske storklub Djurgården har forsøgt at hente Leopold Wahlstedt i AGF, men aarhusianerne ønskede ikke at sende målmanden væk. Det kan Tipsbladet afsløre.



AGF har i Leopold Wahlstedt en attraktiv målmand siddende på bænken, og det er blevet bemærket hos den svenske storklub Djurgården, at han slider med at få spilletid. 

Tipsbladet kan dagen før lukningen af Sveriges transfervindue afsløre, at svenskerne har forsøgt at hente målmanden, men AGF har afvist en transfer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes det, at den aarhusianske Superliga-klub har stor tiltro til Leopold Wahlstedt, og man ønsker derfor ikke at afhænde ham. 

25-årige Leopold Wahlstedt blev, som Tipsbladet kunne afsløre, købt af AGF før denne sæson som en klar førstekeeper, der både var dyr og fik en lang kontrakt af samme grund. 

Men han skulle først bygges op efter en lang periode uden spilletid i Blackburn Rovers. 

Uheldigvis fik Wahlstedt en slem ankelskade i sin debut for ‘de hviie’, da han kun 14 inde i sin første optræden for AGF blev sat enormt meget tilbage. 

I dag er målmanden klar igen, og da AGF torsdag spillede træningskamp, stod han alle minutter, men der er ingen tvivl om, at han fortsat står bag Jesper Hansen i køen til spilletid i Superligaen. 

Derfor har Djurgården forsøgt at hente den svenske keeper, men beskeden fra AGF var ikke til at tage fejl af – Leopold Wahlstedt skal ingen steder. 

I AGF er Leopold Wahlstedt og fodbolddirektør Carsten V. Jensen endelig blevet forenet, efter at et skifte til Brøndby glippede i 2023, fordi svenskeren i sidste øjeblik droppede at flyve til Danmark og underskrive en kontrakt til fordel for Blackburn Rovers

Forholdet mellem Wahlstedt og ‘CV’ har dog tilsyneladende ikke lidt nogen last og er så godt nu, at fodbolddirektøren ikke vil af med målmanden igen. Djurgården stod ellers klar.





Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Fredberg henter italiensk legende

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Uwe Rösler henter dansker

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Toptræner hylder Danmark og FC København

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’