Afsløring: AGF afviser Djurgården

Den svenske storklub Djurgården har forsøgt at hente Leopold Wahlstedt i AGF, men aarhusianerne ønskede ikke at sende målmanden væk. Det kan Tipsbladet afsløre.



AGF har i Leopold Wahlstedt en attraktiv målmand siddende på bænken, og det er blevet bemærket hos den svenske storklub Djurgården, at han slider med at få spilletid. 

Tipsbladet kan dagen før lukningen af Sveriges transfervindue afsløre, at svenskerne har forsøgt at hente målmanden, men AGF har afvist en transfer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes det, at den aarhusianske Superliga-klub har stor tiltro til Leopold Wahlstedt, og man ønsker derfor ikke at afhænde ham. 

25-årige Leopold Wahlstedt blev, som Tipsbladet kunne afsløre, købt af AGF før denne sæson som en klar førstekeeper, der både var dyr og fik en lang kontrakt af samme grund. 

Men han skulle først bygges op efter en lang periode uden spilletid i Blackburn Rovers. 

Uheldigvis fik Wahlstedt en slem ankelskade i sin debut for ‘de hviie’, da han kun 14 inde i sin første optræden for AGF blev sat enormt meget tilbage. 

I dag er målmanden klar igen, og da AGF torsdag spillede træningskamp, stod han alle minutter, men der er ingen tvivl om, at han fortsat står bag Jesper Hansen i køen til spilletid i Superligaen. 

Derfor har Djurgården forsøgt at hente den svenske keeper, men beskeden fra AGF var ikke til at tage fejl af – Leopold Wahlstedt skal ingen steder. 

I AGF er Leopold Wahlstedt og fodbolddirektør Carsten V. Jensen endelig blevet forenet, efter at et skifte til Brøndby glippede i 2023, fordi svenskeren i sidste øjeblik droppede at flyve til Danmark og underskrive en kontrakt til fordel for Blackburn Rovers

Forholdet mellem Wahlstedt og ‘CV’ har dog tilsyneladende ikke lidt nogen last og er så godt nu, at fodbolddirektøren ikke vil af med målmanden igen. Djurgården stod ellers klar.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer

Surt show – dumpet!

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Jagter dansk landsholdsspiller

DBU vil granske FIFA-plan

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har budt en milliard

Diant Ramaj skal videre

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Voldsom kritik af FIFAs planer