AGF har i Leopold Wahlstedt en attraktiv målmand siddende på bænken, og det er blevet bemærket hos den svenske storklub Djurgården, at han slider med at få spilletid.
Tipsbladet kan dagen før lukningen af Sveriges transfervindue afsløre, at svenskerne har forsøgt at hente målmanden, men AGF har afvist en transfer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes det, at den aarhusianske Superliga-klub har stor tiltro til Leopold Wahlstedt, og man ønsker derfor ikke at afhænde ham.
25-årige Leopold Wahlstedt blev, som Tipsbladet kunne afsløre, købt af AGF før denne sæson som en klar førstekeeper, der både var dyr og fik en lang kontrakt af samme grund.
Men han skulle først bygges op efter en lang periode uden spilletid i Blackburn Rovers.

Uheldigvis fik Wahlstedt en slem ankelskade i sin debut for ‘de hviie’, da han kun 14 inde i sin første optræden for AGF blev sat enormt meget tilbage.
I dag er målmanden klar igen, og da AGF torsdag spillede træningskamp, stod han alle minutter, men der er ingen tvivl om, at han fortsat står bag Jesper Hansen i køen til spilletid i Superligaen.
Derfor har Djurgården forsøgt at hente den svenske keeper, men beskeden fra AGF var ikke til at tage fejl af – Leopold Wahlstedt skal ingen steder.
I AGF er Leopold Wahlstedt og fodbolddirektør Carsten V. Jensen endelig blevet forenet, efter at et skifte til Brøndby glippede i 2023, fordi svenskeren i sidste øjeblik droppede at flyve til Danmark og underskrive en kontrakt til fordel for Blackburn Rovers.
Forholdet mellem Wahlstedt og ‘CV’ har dog tilsyneladende ikke lidt nogen last og er så godt nu, at fodbolddirektøren ikke vil af med målmanden igen. Djurgården stod ellers klar.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER