Afsløring: AGF afviser Djurgården

Den svenske storklub Djurgården har forsøgt at hente Leopold Wahlstedt i AGF, men aarhusianerne ønskede ikke at sende målmanden væk. Det kan Tipsbladet afsløre.



AGF har i Leopold Wahlstedt en attraktiv målmand siddende på bænken, og det er blevet bemærket hos den svenske storklub Djurgården, at han slider med at få spilletid. 

Tipsbladet kan dagen før lukningen af Sveriges transfervindue afsløre, at svenskerne har forsøgt at hente målmanden, men AGF har afvist en transfer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes det, at den aarhusianske Superliga-klub har stor tiltro til Leopold Wahlstedt, og man ønsker derfor ikke at afhænde ham. 

25-årige Leopold Wahlstedt blev, som Tipsbladet kunne afsløre, købt af AGF før denne sæson som en klar førstekeeper, der både var dyr og fik en lang kontrakt af samme grund. 

Men han skulle først bygges op efter en lang periode uden spilletid i Blackburn Rovers. 

Uheldigvis fik Wahlstedt en slem ankelskade i sin debut for ‘de hviie’, da han kun 14 inde i sin første optræden for AGF blev sat enormt meget tilbage. 

I dag er målmanden klar igen, og da AGF torsdag spillede træningskamp, stod han alle minutter, men der er ingen tvivl om, at han fortsat står bag Jesper Hansen i køen til spilletid i Superligaen. 

Derfor har Djurgården forsøgt at hente den svenske keeper, men beskeden fra AGF var ikke til at tage fejl af – Leopold Wahlstedt skal ingen steder. 

I AGF er Leopold Wahlstedt og fodbolddirektør Carsten V. Jensen endelig blevet forenet, efter at et skifte til Brøndby glippede i 2023, fordi svenskeren i sidste øjeblik droppede at flyve til Danmark og underskrive en kontrakt til fordel for Blackburn Rovers

Forholdet mellem Wahlstedt og ‘CV’ har dog tilsyneladende ikke lidt nogen last og er så godt nu, at fodbolddirektøren ikke vil af med målmanden igen. Djurgården stod ellers klar.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Er han løsningen i AGF?