Afsløring: AGF henter Sölvi Stefánsson

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AGF få detaljer fra at sikre sig islandsk kæmpetalent.



Sölvi Stefánssons navn har de seneste dage summet i samme sætning som AGF.

Og hvis ikke du allerede har noteret dig hans navn, så kan du godt gøre det nu. For Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Sölvi Stefánsson skifter til AGF, når de sidste formaliteter er faldet i hak.

Som navnet antyder er Sölvi Stefánsson islænding og spiller til dagligt på Vikingur Reykjaviks U20-hold. Han er fra årgang 2007 og er derfor blot 16 år gammel.

Sölvi Stefánsson opholder sig ifølge Tipsbladets oplysninger fortsat på Island, men det er blot formaliteter, der afholder AGF fra at kunne præsentere den 195 centimeter lange midtstopper.

Og umiddelbart er det en rigtig spændende spiller med et stort potentiale, som AGF får fingrene i til deres akademi.

– Han er en fantastisk spiller. Han er ikke bare et af vores største talenter men også et af Islands største talenter. Han er fra årgang 2007, hvilket er en meget stærk årgang. Hans loft er meget højt, og han kan blive lige så god, som han har lyst til. Han er meget venlig og afslappet, så han er også en spiller, som er nem at omgås, siger Vikingurs sportsdirektør og tidligere AGF-spiller, Kári Árnason, til Tipsbladet.

– Han er 195 centimeter høj, og har også en god fart, hvilket er sjældent, når spillere er meget høje. Hans største styrke er, at han er rigtig god på bolden. Vi skiftede hans position fra central midtbane til centerforsvarer for et år siden, og siden er det gået stærkt. Han har den rette mentalitet, så jeg forventer mig store ting fra ham.

Sölvi Stefánsson spiller til dagligt på Vikingurs U20-hold, mens han træner fast med førsteholdet. Han har også fået sin debut på førsteholdet, men i jagten på det islandske mesterskab må man gå på kompromis med seniorminutterne til Sölvi Stefánsson.

– Hvis vi var placeret midt i tabellen, så ville han have spillet samtlige kampe. Vi kæmper for både mesterskabet og succes i Europa, men gjorde vi ikke det, så kan jeg forsikre, at han ville spille alle kampe, siger Kári Árnason, der står noteret for 45 Superliga-kampe for AGF og Esbjerg fB.

16-årige Sölvi Stefánsson spillede 90 minutter i sin debut mod Magni, som man besejrede med 6-2, i pokalturneringen. Inden sæsonen deltog han også i flere af holdets testkampe.

AGF kunne onsdag præsentere 17-årige Noah Strandby Oliver, som kommer til fra Esbjerg fB. Inden længe får han selskab af Sölvi Stefánsson, der i øvrigt er fast mand på Islands U17-landshold.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Liverpool – West Ham United



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Endelig er der godt nyt

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

‘Det må ikke ske’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Chok: Dortmund ude af Champions League

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti