Afsløring: AGF henter Sölvi Stefánsson

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AGF få detaljer fra at sikre sig islandsk kæmpetalent.



Sölvi Stefánssons navn har de seneste dage summet i samme sætning som AGF.

Og hvis ikke du allerede har noteret dig hans navn, så kan du godt gøre det nu. For Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Sölvi Stefánsson skifter til AGF, når de sidste formaliteter er faldet i hak.

Som navnet antyder er Sölvi Stefánsson islænding og spiller til dagligt på Vikingur Reykjaviks U20-hold. Han er fra årgang 2007 og er derfor blot 16 år gammel.

Sölvi Stefánsson opholder sig ifølge Tipsbladets oplysninger fortsat på Island, men det er blot formaliteter, der afholder AGF fra at kunne præsentere den 195 centimeter lange midtstopper.

Og umiddelbart er det en rigtig spændende spiller med et stort potentiale, som AGF får fingrene i til deres akademi.

– Han er en fantastisk spiller. Han er ikke bare et af vores største talenter men også et af Islands største talenter. Han er fra årgang 2007, hvilket er en meget stærk årgang. Hans loft er meget højt, og han kan blive lige så god, som han har lyst til. Han er meget venlig og afslappet, så han er også en spiller, som er nem at omgås, siger Vikingurs sportsdirektør og tidligere AGF-spiller, Kári Árnason, til Tipsbladet.

– Han er 195 centimeter høj, og har også en god fart, hvilket er sjældent, når spillere er meget høje. Hans største styrke er, at han er rigtig god på bolden. Vi skiftede hans position fra central midtbane til centerforsvarer for et år siden, og siden er det gået stærkt. Han har den rette mentalitet, så jeg forventer mig store ting fra ham.

Sölvi Stefánsson spiller til dagligt på Vikingurs U20-hold, mens han træner fast med førsteholdet. Han har også fået sin debut på førsteholdet, men i jagten på det islandske mesterskab må man gå på kompromis med seniorminutterne til Sölvi Stefánsson.

– Hvis vi var placeret midt i tabellen, så ville han have spillet samtlige kampe. Vi kæmper for både mesterskabet og succes i Europa, men gjorde vi ikke det, så kan jeg forsikre, at han ville spille alle kampe, siger Kári Árnason, der står noteret for 45 Superliga-kampe for AGF og Esbjerg fB.

16-årige Sölvi Stefánsson spillede 90 minutter i sin debut mod Magni, som man besejrede med 6-2, i pokalturneringen. Inden sæsonen deltog han også i flere af holdets testkampe.

AGF kunne onsdag præsentere 17-årige Noah Strandby Oliver, som kommer til fra Esbjerg fB. Inden længe får han selskab af Sölvi Stefánsson, der i øvrigt er fast mand på Islands U17-landshold.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Kortfest i Canada

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job