Afsløring: AGF henter Sölvi Stefánsson

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AGF få detaljer fra at sikre sig islandsk kæmpetalent.



Sölvi Stefánssons navn har de seneste dage summet i samme sætning som AGF.

Og hvis ikke du allerede har noteret dig hans navn, så kan du godt gøre det nu. For Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Sölvi Stefánsson skifter til AGF, når de sidste formaliteter er faldet i hak.

Som navnet antyder er Sölvi Stefánsson islænding og spiller til dagligt på Vikingur Reykjaviks U20-hold. Han er fra årgang 2007 og er derfor blot 16 år gammel.

Sölvi Stefánsson opholder sig ifølge Tipsbladets oplysninger fortsat på Island, men det er blot formaliteter, der afholder AGF fra at kunne præsentere den 195 centimeter lange midtstopper.

Og umiddelbart er det en rigtig spændende spiller med et stort potentiale, som AGF får fingrene i til deres akademi.

– Han er en fantastisk spiller. Han er ikke bare et af vores største talenter men også et af Islands største talenter. Han er fra årgang 2007, hvilket er en meget stærk årgang. Hans loft er meget højt, og han kan blive lige så god, som han har lyst til. Han er meget venlig og afslappet, så han er også en spiller, som er nem at omgås, siger Vikingurs sportsdirektør og tidligere AGF-spiller, Kári Árnason, til Tipsbladet.

– Han er 195 centimeter høj, og har også en god fart, hvilket er sjældent, når spillere er meget høje. Hans største styrke er, at han er rigtig god på bolden. Vi skiftede hans position fra central midtbane til centerforsvarer for et år siden, og siden er det gået stærkt. Han har den rette mentalitet, så jeg forventer mig store ting fra ham.

Sölvi Stefánsson spiller til dagligt på Vikingurs U20-hold, mens han træner fast med førsteholdet. Han har også fået sin debut på førsteholdet, men i jagten på det islandske mesterskab må man gå på kompromis med seniorminutterne til Sölvi Stefánsson.

– Hvis vi var placeret midt i tabellen, så ville han have spillet samtlige kampe. Vi kæmper for både mesterskabet og succes i Europa, men gjorde vi ikke det, så kan jeg forsikre, at han ville spille alle kampe, siger Kári Árnason, der står noteret for 45 Superliga-kampe for AGF og Esbjerg fB.

16-årige Sölvi Stefánsson spillede 90 minutter i sin debut mod Magni, som man besejrede med 6-2, i pokalturneringen. Inden sæsonen deltog han også i flere af holdets testkampe.

AGF kunne onsdag præsentere 17-årige Noah Strandby Oliver, som kommer til fra Esbjerg fB. Inden længe får han selskab af Sölvi Stefánsson, der i øvrigt er fast mand på Islands U17-landshold.



Neestrup fremhæver to Lerager-øjeblikke

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Napoli jagter Superliga-profil

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Zorniger kommer med klar besked

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Thomas Delaney i stor hyldest

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Brøndby afvist

Syv i træk for Barcelona

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Slot har intet problem med Salah

Aflyser møde med pressen

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg