Tilbage i juli kunne Tipsbladet afsløre, at AGF gik på rov i den islandske talentmasse, hvor man hentede forsvarsspilleren Sölvi Stefánsson til klubbens ungdomsafdeling. En handel der siden er blevet bekræftet af AGF selv.
Nu kan Tipsbladet så fortælle, at man på ny henter en islænding. Denne gang er der tale om den 15-årige offensivspiller Tómas Óli Kristjánsson fra Stjarnan.
Men før han får fast adresse i Danmark, må man væbne sig med tålmodighed. Islændingen kan først officielt skifte klub, når han fylder 16 år, hvilket han gør i starten af det nye år.
Tómas Óli Kristjánsson har ad flere omgange besøgt træningsanlægget på Fredensvang, ligesom han også har været til prøvetræning i Benfica og Real Sociedad. Det er også blevet til en træningskamp for AGF mod Ajax.
Dermed bliver han den næste i rækken af en lang liste af talenter, som tager turen fra Stjarnans ungdomsafdeling til større adresser.
I sommeren 2022 tog Óli Valur Ómarsson til Sirius, Daníel Freyr Kristjánsson er skiftet til FC Midtjylland, Guðmundur Baldvin Näkkvason røg til Mjällby AIF og IFK Norrköping snuppede Ísak Andri Sigurgeirsson.
Endnu et af Stjarnans unge talenter kan også rykke med Tómas Óli Kristjánsson til Danmark, da Gunnar Orri Olsen rygtes til FC København. Han har tidligere prøvetrænet hos de danske mestre, men lige nu synes forbindelse ikke rygende varm.
– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, sagde Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet tilbage i oktober.
Både Tómas Óli Kristjánsson og Gunnar Orri Olsen er en del af Islands U17-landshold, mens de spiller på U19-holdet i Stjarnan. Tómas Óli Kristjánsson gør sig på kanten, men kan indtage flere offensive positioner og udmærker sig ved sin fart.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt