Afsløring: AGF henter supertalent

Ifølge Tipsbladets oplysninger har AGF sikret sig et stort talent til deres ungdomsafdeling.



Tilbage i juli kunne Tipsbladet afsløre, at AGF gik på rov i den islandske talentmasse, hvor man hentede forsvarsspilleren Sölvi Stefánsson til klubbens ungdomsafdeling. En handel der siden er blevet bekræftet af AGF selv.

Nu kan Tipsbladet så fortælle, at man på ny henter en islænding. Denne gang er der tale om den 15-årige offensivspiller Tómas Óli Kristjánsson fra Stjarnan.

Men før han får fast adresse i Danmark, må man væbne sig med tålmodighed. Islændingen kan først officielt skifte klub, når han fylder 16 år, hvilket han gør i starten af det nye år.

Tómas Óli Kristjánsson har ad flere omgange besøgt træningsanlægget på Fredensvang, ligesom han også har været til prøvetræning i Benfica og Real Sociedad. Det er også blevet til en træningskamp for AGF mod Ajax.

Dermed bliver han den næste i rækken af en lang liste af talenter, som tager turen fra Stjarnans ungdomsafdeling til større adresser.

I sommeren 2022 tog Óli Valur Ómarsson til Sirius, Daníel Freyr Kristjánsson er skiftet til FC Midtjylland, Guðmundur Baldvin Näkkvason røg til Mjällby AIF og IFK Norrköping snuppede Ísak Andri Sigurgeirsson.

Endnu et af Stjarnans unge talenter kan også rykke med Tómas Óli Kristjánsson til Danmark, da Gunnar Orri Olsen rygtes til FC København. Han har tidligere prøvetrænet hos de danske mestre, men lige nu synes forbindelse ikke rygende varm.

– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, sagde Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet tilbage i oktober.

Både Tómas Óli Kristjánsson og Gunnar Orri Olsen er en del af Islands U17-landshold, mens de spiller på U19-holdet i Stjarnan. Tómas Óli Kristjánsson gør sig på kanten, men kan indtage flere offensive positioner og udmærker sig ved sin fart.



Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Her er AGF’s transferplaner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Brøndby bekræfter salg

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Her er Danmarks EM-trup

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

‘En af sæsonens bedste transfers’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg