FC Københavns interesse i Nordens største talenter er ikke nogen hemmelighed. Torsdag kunne Tipsbladet fortælle, at man er gået på rov i Norge, og nu kan endnu et stort talent være på vej til Østerbro.
15-årige Gunnar Orri Olsen er hans navn.
Han spiller til dagligt på den offensive midtbane på U19-holdet i islandske Stjarnan FC. Derudover er han en del af det islandske U17-landshold, så der er altså tale om et potentielt nyt kæmpetalent fra Island, der kan havne i FC København.
– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, siger Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet.
Gunnar Orri Olsen kan tidligst rykke til FC København til marts, da han først her fylder 16 år. Inden den dag håber man i Stjarnan FC på, at deres guldfugl tegner en kontrakt med dem.
– Vi prøver selvfølgelig at få ham på kontrakt, ligesom vi gør med alle vores unge og talentfulde spillere. Vi ønsker altid, at de kommer på kontrakt, og det er jo noget alle klubber gerne vil for at hjælpe dem i deres udvikling. Derfra har de så muligheden for at tage skridtet videre.
På den måde skal parterne forhandle en aftale på plads, hvor der både er mulighed for en overgangssum og måske endnu vigtigere en procentdel af et videresalg. Præcis som med Hákon Arnar Haraldsson, der blev en kæmpe forretning for IA Akranes.
– I en perfekt verden kommer FC København eller andre store klubber og køber et ungt talent hos os. Det hjælper os med at udvikle os som klub og generere nogle penge, som er vigtigt for forretningen, siger Thorvaldur Örlygsson.
Gunnar Orri Olsen kunne blive sådan en case. Han har i hvert fald evnerne til at nå rigtig langt, understreger sportschefen.
– Vi har mange unge talenter på Island, og han er et af dem. Hvis han kan bruge sit talent og fortsætte sin udvikling, så kan han få en stor karriere, hvilket vil være fantastisk for os og for ham. Talentet er en ting, og det andet handler om at bruge talentet til at maksimere evnerne.
FC København havde i november sidste år Gunnar Orri Olsen til prøvetræning, og herunder kan du se offensivspilleren i aktion for Island mod Ungarns U16-landshold:
🇮🇸 Gunnar Orri Olsen (Stjarnan – 2008) vs. Hungría U16.
— Álex Gesto (@GestoFoot) September 4, 2023
Notable nivel en el triunfo por 2-1 de Islandia. Actuó como el elemento más libre del mediocampo en un 4-4-2.
Diestro, seguramente el trato más pulcro de balón de la generación 2008 islandesa. pic.twitter.com/dfuARJRth8
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Colombia – Ghana
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TOPNYHED