Stortalent kan havne i FC København

Endnu et islandsk stortalent kan havne i FC København.



FC Københavns interesse i Nordens største talenter er ikke nogen hemmelighed. Torsdag kunne Tipsbladet fortælle, at man er gået på rov i Norge, og nu kan endnu et stort talent være på vej til Østerbro.

15-årige Gunnar Orri Olsen er hans navn.

Han spiller til dagligt på den offensive midtbane på U19-holdet i islandske Stjarnan FC. Derudover er han en del af det islandske U17-landshold, så der er altså tale om et potentielt nyt kæmpetalent fra Island, der kan havne i FC København.

– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, siger Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet.

Gunnar Orri Olsen kan tidligst rykke til FC København til marts, da han først her fylder 16 år. Inden den dag håber man i Stjarnan FC på, at deres guldfugl tegner en kontrakt med dem.

– Vi prøver selvfølgelig at få ham på kontrakt, ligesom vi gør med alle vores unge og talentfulde spillere. Vi ønsker altid, at de kommer på kontrakt, og det er jo noget alle klubber gerne vil for at hjælpe dem i deres udvikling. Derfra har de så muligheden for at tage skridtet videre.

På den måde skal parterne forhandle en aftale på plads, hvor der både er mulighed for en overgangssum og måske endnu vigtigere en procentdel af et videresalg. Præcis som med Hákon Arnar Haraldsson, der blev en kæmpe forretning for IA Akranes.

– I en perfekt verden kommer FC København eller andre store klubber og køber et ungt talent hos os. Det hjælper os med at udvikle os som klub og generere nogle penge, som er vigtigt for forretningen, siger Thorvaldur Örlygsson.

Gunnar Orri Olsen kunne blive sådan en case. Han har i hvert fald evnerne til at nå rigtig langt, understreger sportschefen.

– Vi har mange unge talenter på Island, og han er et af dem. Hvis han kan bruge sit talent og fortsætte sin udvikling, så kan han få en stor karriere, hvilket vil være fantastisk for os og for ham. Talentet er en ting, og det andet handler om at bruge talentet til at maksimere evnerne.

FC København havde i november sidste år Gunnar Orri Olsen til prøvetræning, og herunder kan du se offensivspilleren i aktion for Island mod Ungarns U16-landshold:







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Tysk VM-chok

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medier sender ham hjem til AGF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan