FC Københavns interesse i Nordens største talenter er ikke nogen hemmelighed. Torsdag kunne Tipsbladet fortælle, at man er gået på rov i Norge, og nu kan endnu et stort talent være på vej til Østerbro.
15-årige Gunnar Orri Olsen er hans navn.
Han spiller til dagligt på den offensive midtbane på U19-holdet i islandske Stjarnan FC. Derudover er han en del af det islandske U17-landshold, så der er altså tale om et potentielt nyt kæmpetalent fra Island, der kan havne i FC København.
– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, siger Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet.
Gunnar Orri Olsen kan tidligst rykke til FC København til marts, da han først her fylder 16 år. Inden den dag håber man i Stjarnan FC på, at deres guldfugl tegner en kontrakt med dem.
– Vi prøver selvfølgelig at få ham på kontrakt, ligesom vi gør med alle vores unge og talentfulde spillere. Vi ønsker altid, at de kommer på kontrakt, og det er jo noget alle klubber gerne vil for at hjælpe dem i deres udvikling. Derfra har de så muligheden for at tage skridtet videre.
På den måde skal parterne forhandle en aftale på plads, hvor der både er mulighed for en overgangssum og måske endnu vigtigere en procentdel af et videresalg. Præcis som med Hákon Arnar Haraldsson, der blev en kæmpe forretning for IA Akranes.
– I en perfekt verden kommer FC København eller andre store klubber og køber et ungt talent hos os. Det hjælper os med at udvikle os som klub og generere nogle penge, som er vigtigt for forretningen, siger Thorvaldur Örlygsson.
Gunnar Orri Olsen kunne blive sådan en case. Han har i hvert fald evnerne til at nå rigtig langt, understreger sportschefen.
– Vi har mange unge talenter på Island, og han er et af dem. Hvis han kan bruge sit talent og fortsætte sin udvikling, så kan han få en stor karriere, hvilket vil være fantastisk for os og for ham. Talentet er en ting, og det andet handler om at bruge talentet til at maksimere evnerne.
FC København havde i november sidste år Gunnar Orri Olsen til prøvetræning, og herunder kan du se offensivspilleren i aktion for Island mod Ungarns U16-landshold:
🇮🇸 Gunnar Orri Olsen (Stjarnan – 2008) vs. Hungría U16.
— Álex Gesto (@GestoFoot) September 4, 2023
Notable nivel en el triunfo por 2-1 de Islandia. Actuó como el elemento más libre del mediocampo en un 4-4-2.
Diestro, seguramente el trato más pulcro de balón de la generación 2008 islandesa. pic.twitter.com/dfuARJRth8
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
OB straffer angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
UEFA med ny stor FC København-straf
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT