Stortalent kan havne i FC København

Endnu et islandsk stortalent kan havne i FC København.



FC Københavns interesse i Nordens største talenter er ikke nogen hemmelighed. Torsdag kunne Tipsbladet fortælle, at man er gået på rov i Norge, og nu kan endnu et stort talent være på vej til Østerbro.

15-årige Gunnar Orri Olsen er hans navn.

Han spiller til dagligt på den offensive midtbane på U19-holdet i islandske Stjarnan FC. Derudover er han en del af det islandske U17-landshold, så der er altså tale om et potentielt nyt kæmpetalent fra Island, der kan havne i FC København.

– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, siger Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet.

Gunnar Orri Olsen kan tidligst rykke til FC København til marts, da han først her fylder 16 år. Inden den dag håber man i Stjarnan FC på, at deres guldfugl tegner en kontrakt med dem.

– Vi prøver selvfølgelig at få ham på kontrakt, ligesom vi gør med alle vores unge og talentfulde spillere. Vi ønsker altid, at de kommer på kontrakt, og det er jo noget alle klubber gerne vil for at hjælpe dem i deres udvikling. Derfra har de så muligheden for at tage skridtet videre.

På den måde skal parterne forhandle en aftale på plads, hvor der både er mulighed for en overgangssum og måske endnu vigtigere en procentdel af et videresalg. Præcis som med Hákon Arnar Haraldsson, der blev en kæmpe forretning for IA Akranes.

– I en perfekt verden kommer FC København eller andre store klubber og køber et ungt talent hos os. Det hjælper os med at udvikle os som klub og generere nogle penge, som er vigtigt for forretningen, siger Thorvaldur Örlygsson.

Gunnar Orri Olsen kunne blive sådan en case. Han har i hvert fald evnerne til at nå rigtig langt, understreger sportschefen.

– Vi har mange unge talenter på Island, og han er et af dem. Hvis han kan bruge sit talent og fortsætte sin udvikling, så kan han få en stor karriere, hvilket vil være fantastisk for os og for ham. Talentet er en ting, og det andet handler om at bruge talentet til at maksimere evnerne.

FC København havde i november sidste år Gunnar Orri Olsen til prøvetræning, og herunder kan du se offensivspilleren i aktion for Island mod Ungarns U16-landshold:





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Portugal – Kroatien

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

USA – Bosnien-Hercegovina

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dårligt nyt for Isaksen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM