Stortalent kan havne i FC København

Endnu et islandsk stortalent kan havne i FC København.



FC Københavns interesse i Nordens største talenter er ikke nogen hemmelighed. Torsdag kunne Tipsbladet fortælle, at man er gået på rov i Norge, og nu kan endnu et stort talent være på vej til Østerbro.

15-årige Gunnar Orri Olsen er hans navn.

Han spiller til dagligt på den offensive midtbane på U19-holdet i islandske Stjarnan FC. Derudover er han en del af det islandske U17-landshold, så der er altså tale om et potentielt nyt kæmpetalent fra Island, der kan havne i FC København.

– Vi har hørt om interessen, men der har ikke været nogen konkret kontakt. Han er kun 15 år gammel, så der vil måske komme noget til os i løbet af de næste måneder. Vi har hørt om interesse fra FC København og andre klubber, og det er forhåbentligt noget, som vil udvikle sig, siger Stjarnans sportschef, Thorvaldur Örlygsson, til Tipsbladet.

Gunnar Orri Olsen kan tidligst rykke til FC København til marts, da han først her fylder 16 år. Inden den dag håber man i Stjarnan FC på, at deres guldfugl tegner en kontrakt med dem.

– Vi prøver selvfølgelig at få ham på kontrakt, ligesom vi gør med alle vores unge og talentfulde spillere. Vi ønsker altid, at de kommer på kontrakt, og det er jo noget alle klubber gerne vil for at hjælpe dem i deres udvikling. Derfra har de så muligheden for at tage skridtet videre.

På den måde skal parterne forhandle en aftale på plads, hvor der både er mulighed for en overgangssum og måske endnu vigtigere en procentdel af et videresalg. Præcis som med Hákon Arnar Haraldsson, der blev en kæmpe forretning for IA Akranes.

– I en perfekt verden kommer FC København eller andre store klubber og køber et ungt talent hos os. Det hjælper os med at udvikle os som klub og generere nogle penge, som er vigtigt for forretningen, siger Thorvaldur Örlygsson.

Gunnar Orri Olsen kunne blive sådan en case. Han har i hvert fald evnerne til at nå rigtig langt, understreger sportschefen.

– Vi har mange unge talenter på Island, og han er et af dem. Hvis han kan bruge sit talent og fortsætte sin udvikling, så kan han få en stor karriere, hvilket vil være fantastisk for os og for ham. Talentet er en ting, og det andet handler om at bruge talentet til at maksimere evnerne.

FC København havde i november sidste år Gunnar Orri Olsen til prøvetræning, og herunder kan du se offensivspilleren i aktion for Island mod Ungarns U16-landshold:





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

‘Sort uheld’ i Viborg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Er han løsningen i AGF?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni